Szabla z cyfrą 6 lub 9

/ 7 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam dostałem prezent, chciałbym prosić o identyfikację jaki to jest rodzaj szabli :).  Zauważyłem w dolnej części pochwy, tej szerszej znak lub cyfrę "9" albo "6" nie wiem, z której strony powinienem patrzeć. Dziękuję z góry za pomoc. Pozdrawiam

formoza58

Jest to kawaleryjska szabla polska wz.17,pierwszy w XX wieku produkt krajowych fabryk w Warszawie,Lwowie i Krakowie...Czy jest to kopia,czy też orginał to już sprawa ekspertów ;-) (2013/12/30 18:12)

dues2712

dziękuję bardzo :D szczęśliwego nowego roku ;) (2013/12/30 18:42)

jarek682

Witaj,jak wspomniał Krzychu jest szbla wz.17,polska,niestety kopia,choć postarzana,świadczy o tym klinga i ten nieszczesny napis Bóg,Honor,Ojczyzna.Na oryginałach były grawery,ale w napisie,zawsze był Honor i Ojczyzna.Pochwa postarzana,wyglada mi ta replika na wyrób p.Bulandy.pozdrawiam (2013/12/30 19:10)

yano57

Zgadzam się z przedmówcami.
Chciałbym jednak dodać, że na szablach wz. 1917 typową inskrypcją było „Za Wiarę i Ojczyznę” oraz rok 1919 do 1921, te z datą 1921 są dość rzadko spotykane, bo wiadomo w 1921 roku zatwierdzono nowy wzór szabli. Inskrypcja typowa dla szabli wz. 1921/22 oficerów kawalerii i piechoty to „Honor i Ojczyzna”, zaś dla szabel policyjnych i żandarmerii tego wzoru to. „Nie Rzucim Ziemi Skąd Nasz Ród”. W pierwszych egzemplarzach z ostatnich wymienionych pojawia się błąd „ZKĄD”. Szable z tą inskrypcją często w katalogach są określane jako szable oficerów piechoty. Sporadycznie trafiają się też inne nietypowe inskrypcje. Pierwsze szable wzoru 1921/22 posiadają bardzo często tyko trawionego orła . Słowo „BÓG” występowało na sztandarach, dlatego bardzo często obecni producenci szabel umieszczają tam to słowo. Sporo też namieszał kilka czy kilkanaście lat temu program telewizyjny, w którym ułan, uczestnik kampanii z 1939 roku ze łzami w oczach, mówił o szabli na której był napis „Bóg Honor i Ojczyzna”. Takiego napiuy wytrawionego na głowni szabli wyprodukowanej prze wrześniem 1939 nie było. Spotyka się natomiast wzornictwo z Matką Boską lub innym odwołaniem do Boga, ale to są unikaty, których zdobienie było wykonywane na zamówienie.
Trawienie na przedstawionej tu szabli to typowy wyrób kilku ostatnich lat. Szabla wykonana jest bardzo ładnie. Widziałem takie na „Aledrogo” postarzone i wystawiane jako oryginały sprzed wojny. Było to oczywiście OSZUSTWO.
Zdobienie głowni szabel od 1919 roku do 1937 było wykonywane tak, że najpierw głownię niklowano, następnie nanoszono rysunek (preparat wosku i kalafonii – dzisiaj używają bitexu lub pisaków), następnie trawino (odpowiednie proporcje kwasów trawią nikiel np. Odczynnik Adlera). Po 1937 roku najpierw trawino następnie niklowano, to są szable o wzorze w tzw. akant no i oczywiście z orłem po 1927 roku.

(2013/12/30 20:29)