szabla wz34 pomoc

/ 9 odpowiedzi / 4 zdjęć
witam wszystkich serdecznie

moja szabla to wz34 seria B nr 4980 numery są zgodne

w jaki sposób i czym mogę usunąć z szabli smar którym jest zabezpieczona od
ponad 60 lat by niczego nie uszkodzić

czy szabla Waszym zdaniem jest oryginalna

pozdrawiam
Marika

jawore

kolejne (2017/06/18 19:33)

jawore

kolejne (2017/06/18 19:33)

jawore

kolejne (2017/06/18 19:34)

jawore

ostatnie (2017/06/18 19:34)

yano57

Szabla bardzo ładna i oryginalna. Niestety Twoje pytania, mówią, że jesteś początkującym kolekcjonerem. Dlatego nie polecam rozbierania szabli. Tylko umycie benzyną ekstrakcyjną. Na głowni mogą pojawić się przebarwienia, nawet ślady korozji na sztychu gdzie sprężyna dociska bukowe dławiki pochwy do głowni, nie ruszaj ich ! Głownia po umyciu powinna mieć lekki półmat (nie błyszczące lustro czy ślady szlifowania). Jak ją zaczniesz czyścić, czy polerować stracisz ten efekt. Podobnie z patyną na mosiądzu, taka patyna to „SKARB” powstaje latami. Po umyciu dopieszczeniu flanelką i szczoteczkami zakonserwować na nowo: głownię żółtą wazeliną, rękojeść i pochwę można nawoskować. Teraz dość powszechnie stosuje się roztwór paraloidu (rodzaj żywicy) tak jak w muzeach. Będziesz jednak zapewne chciał brać do ręki i podziwiać szablę, więc lepsze będzie woskowanie. (2017/06/19 10:29)

jawore

ma Pan rację nie mamy pojęcia gdyż szabla od wielu lat leżała u nas na strychu i nikt szczególnie nie zwracał na nią uwagi. z czystej ciekawości jaka może być jej wartość. serdecznie dziękuję za odpowiedz (2017/06/19 11:07)

yano57

Na tym forum jest przyjęte, że nie wykonujemy wyceny. Można taką formację uzyskać np. na FB w grupach o szablach, jest ich kilka. Lub w kontakcie prywatnym, jeśli byłby Pan zainteresowany. Zasad nie mogę łamać !!! Nikt jednak nie jest w stanie trafnie w stu procentach wycenić szabli nie wiedząc w jakim stanie jest głownia. Nie podejrzewam Pana o to, ale mogę powiedzieć, że nieuczciwi handlarze, często tak smarują, głównie, chcąc ukryć np. to, że głownia była szlifowana. Czasami spawana lub ma pęknięcie. Jeszcze raz powiem, jestem pewien Pana uczciwości, bo chytry handlarz inaczej postępuje, musiałem to powiedzieć, aby był Pan zorientowany. (2017/06/19 11:43)

yano57

Przepraszam, za Pana. teraz spostrzegłem, Pani imię. To tak jak piszą zawsze faceci. (2017/06/19 11:46)

jawore

nic z tych rzeczy jestem osobą prywatną. jeśli chodzi o wartość to bardziej czysta ciekawość gdyż nie chce sprzedawać.nie mam takiej potrzeby. na allegro czy olx szabli brak a ja zresztą i tak nie będę wiedziała czy jest to oryginał czy kopia. dlatego myślałam że na takim forum uzyskam i uzyskałam rzetelne informację a nie jak to u handlarzy bywa. (2017/06/19 11:55)