Szabla wz.34 - czym zdjąć lakier z rękojeści

/ 4 odpowiedzi
Witam,Mam pytanie do znawców przedmiotu: czym zdjąć lakier z drewnianych okładek rękojeści ludwikówki, który uprzedni właściciel (a w zasadzie jego ojciec) położył ok. 20 lat temu w celach "konserwacyjnych"?Lakier jest bezbarwny, dość twardy.
Maly Roman

Najlepiej użyć chemii. Kiedyś był na rynku bodajże FOSOL, preparat do zdejmowania starych powłok lakierniczych. Teraz nie wiem co jest w handlu. Tylko uwaga: nie posmaruj części metalowych, bo składnikami takich preparatów są kwasy żrące. (2016/03/01 19:19)

ArturSz

Fosol służy do usuwania korozji z metalu.
Natomiast do usuwania starych powłok lakierniczych tak z powierzchni matalowych jak i drewnianych  służy "REM LACK". Dostępny w każdym sklepie z farbami. (2016/03/02 08:24)

yano57

Skoro pytasz jak usunąć lakier, to zakładam, że wiesz jak rozkręcić rękojeść, tak aby po złożeniu nakrętki i wkręty były w tym samym ułożeniu.
Pytanie, czy szabla jest z tej partii szabel, które miały okładziny malowane wiśniowym kolorem, czy późniejsza, gdzie nie było już malowania.
Pytam, bo razem z bezbarwnym lakierem usuniesz reszki ciemnowiśniowego lakieru, jeśli to ta wcześniejsza.
Ja tak bym proponował:
1. Namoczyć w toluenie, może wystarczyć kilka minut, może godzina. Zależy jaki lakier i kiedy był położony.
2. Pozostałości lakieru usuwać szczoteczką do zębów (okolice mosiężnych tulejek na wkręty) i szmatką.
3. Po wyschnięciu umyć drewienka, szarym mydłem lub np. płynem do naczyń.
4. Po wysuszeniu drewienka będą szare. Namoczyć w pokoście lnianym (moczyć tak, by były zanurzone) kilkanaście godzin. Po wyjęciu pozostawić do obeschnięcia np. na noc. Dłużnej nie bo pokost zaschnie i zastąpi lakier, który usunęliśmy. Wytrzeć porządnie, raz - drugi.
5. Przed montażem nasmarować wazeliną techniczną (żółtą) drewienka, trzpień i wszystkie elementy gwintowane.
6. Jak już wszystko będzie złożone, wspomnianą wazeliną, natrzeć (wypieścić) całą rękojeść, no i resztę szabli, jeśli tego wymaga.

(2016/03/02 13:49)

Wolfman

Szabla "późna" seria "C", a zatem już bez lakieru. Wielkie dzięki za pomoc! (2016/03/02 17:49)