Szabla WZ1917 oficera piechoty

/ 21 odpowiedzi / 7 zdjęć
Witam
Prosze o pomoc w okresleniu producenta mojej szabli. Z informacji ktore posiadam wiem ze jest to unikatowa szabla WZ 1917 natomiast nie moge znależć producenta. Z gory bardzo dziekuje.

shi-go

Do takiej identyfikacji przydało by się więcej zdjęć.Z szablami wz. 1917 producent nie jest jednoznaczny.Ponieważ dużo obcych głowni oprawiane było w rękojeści tego wzoru.
Pzdr. (2016/03/04 23:16)

shi-go

W istocie jest to szabla oficera piechoty wz. 1917

Producenta tej szabli jednoznacznie nie będzie można ustalić.

A z pewnością będą z tym problemy.

Moim zdaniem głownia tej szabli jest pochodzenia austriackiego lub pruskiego.

Charakterystyczny asymetryczny sztych – „entenschnabel”

Wśród tych głowni należy poszukać jaką szablę oprawiono w rękojeść wz. 1917

Oprawa – rękojeść – nie dosyć że mocno sfatygowana,

to w dodatku zniszczona poprzez odpiłowanie dwóch obłęków bocznych.

Pozdrawiam.

Ps.

Zastanawiam się, gdzie tutaj należy szukać unikatowości tej szabli.

(2016/03/05 20:15)

Zbigniew63

Witam to raczej część szabli to znaczy niekompletna rękojeść (brak kabłąków ,sak sądzę zostały odłamane) szabla została wyprodukowana w Austrii .
Nazywa sie je wiedeńskimi  za bazę użyto szabli oficera piechoty model 1861.
Szabla jest drugą wersją rozwojową zmieniono orła i montaż ,w stosunku do pierwszej która to rzeczywiście jest unikatowa .
Tej bym tak nie nazwał
Pozdrawiam Zbigniew (2016/03/08 23:20)

Zbigniew63

Głownia została złamana i wtórnie zaostrzona (2016/03/08 23:24)

bodan

Szanowny Panie:rozmawialismy telefonicznie kilka razy na temat Pana szabli./wyslalem Panu zdjecie oryginalnej-calej szabli Pawliszaka z katalogu Malborskiego/Pana szabla jest niekompletna-brak jej oblekow,o glowni nie wspomne.Trzon oblozony byl jaszczurem lub skora,glownia byla z szabli austriackiej wz 1861.Wartosc rynkowa tych fragmentow ktore Pan posiada to moim zdaniem ok 2-2.500 zl maxymalnie-moze ktos na forum sam inaczej okresli.?/Szable tego typu wykonywaly firmy w Wiedniu,Krakowie ,Lwowie i Warszawie/Sztorc,Morawski,Jagiello-oni sygnowali swoje prace/Jedne z pierwszych szabel tego typu robily takze zaklady Zieleniewskiego/byly to jednak szable przewaznie z metalowa rekojescia/Pana egzemplarz jest naprawdopodobniej wykonany w Wiedniu -wskazuje na niego typ orla na kapturku.Jezeli Pan ma jakies pytania lub  moze Pan zadzwonic-ma Pan moj tlf/podawalem/pozdrawiam B.Wojcicki  (2016/03/10 16:25)

krysiaiwaldus

(2016/03/15 00:35)

krysiaiwaldus

Witam,
dziękuję za " ocenę" mojej szabli.
Właściwie nie tego oczekiwałem. Prosiłem o ewentualna historie jej powstania, kraj firmę, producenta. Co do słowa unikat, Państwo mnie źle zrozumieli, może właściwiej było napisać rzadki egzemplarz .Po prostu nie mogę znaleźć w kilkunastu muzeach takiego samego egzemplarza. Myślałem, ze ktoś kto ma taka szable to się odezwie.
P.S.
Panie Bogdanie ja nie prosiłem o wycenę. A tak na marginesie, po co te złośliwości ,ze te fragmenty wycenia Pan na 2000zl. Czyżby Pan zapomniał o sms ,który mi Pan wysłał z oferta 4200zl,

po co były te telefony aby nikomu tej szabli nie sprzedawać, tylko Panu, a w szczególności  żadnemu handlarzowi , skąd to wielkie zainteresowanie bezwartościowymi fragmentami jak Pan to publicznie nazywa. A tak się Panu milo ze mną rozmawiało... tyle ,co mam do powiedzenia.

Dziękuję Panom, jeżeli była to szczera ocena za głos zabrany w mojej sprawie.   
Z poważaniem,
 Waldemar    .

(2016/03/15 00:58)

yano57

Było duże zainteresowanie bo przedmiot w stu procentach oryginalny, co jest ostatnio rzadko spotykane. Około 80 procent tego co jest na rynku to kopie. Na forach internetowych oryginały są kwalifikowane jako kopie, a kopie są „konstrukcyjnie poprawne”. Wyszło też kilka książek, które kopie przedstawiają jako oryginały. W domach akcyjnych są oferowane całe kolekcje, gdzie większość to kopie.

Więc czemu się dziwić jak trafia się kawałek pewnego oryginału, każdy go chce mieć.

Szable o takiej rękojeści jak ta, która jest tematem wątku, są skatalogowane np. w Przeglądzie Broni Białej od Kościuszki do Kościuszkowców strona 58 następnie Broń Biała Niepodległej Polski 1918-1978 strona 50.

Tak jak napisali przedmówcy jest to typowa wiedenka, dlatego, że rękojeść została wykonana w Wiedniu. W rękojeści te oprawiano szable austriackie, najczęściej szable wz. 1861.

Możliwe, że pytający myli tę szablę z szablami oficerów I Brygady, które są faktycznie bardzo rzadko spotykane. Poza trzema szablami, które są w muzeach, znam tylko dwie takie szablę w kolekcjach prywatnych. O trzeciej słyszałem ale wiadomość nie potwierdzona.

Pan Bogdan zapewne wie o jakiej szali mówię, pozostałym przedstawię, nie będę jednak opisywał szczegółów ja to kiedyś robiłem. Z tego co się dowiedziałem bardziej pomogłem fałszerzom niż kolekcjonerom.

Pozdrawiam.

(2016/03/15 08:22)

bodan

yano 57 dzieki to pelna odpowiedz prawdziwego kolekcjonera ,z uwaga taka na str 50-51/Bron i Barwa.Niepodleglej.1918-78/ jest szabla z krotkim kapturkiem,ale nie widac orla wiec nie wiadomo czy jest taki sam jak Pana pytajacego.Kapturki byly rozne-orzel wytlaczany  lany lub nalozony/mam egzemplarz z orlem na krotkim kapturku wz Chylinskiego-W katalogu muzeum w Malborku/str 58/ jest szabla z kapturkiem identycznym/wl.Pawliszak/ jak Pana pytajacego i zdjecie tej strony temu Panu wyslalem..Orly byly w koronie lub bez.Sa tez siedemnastki z rekojescia stalowa /mam egz/.Faktycznie trudno dzis o pewny autentyk bo tyle jest podrobek-stad tez zainteresowanie szabla przedstawiona,ktora jest autentyczna.Szable-podobna ktorej zdjecie Pan przedstawil mam /jest z data ale z odlewu 16 08 14/wystepuje ona w katalogu Arsenal Warszawski 1980 poz 61./,podobna mial Marszalek Pilsudski/por szable marszalka/i to/MA PAN RACJE/ mozna nazwac unikatem/Uwaga jest niestety taka/smutna/ W starych katalogach i ksiazkach sa rzeczywiscie oryginaly ,a w nowszych wydaniach...niezawsze.pozdrawiam B.W (2016/03/15 19:03)

bodan

Rzecz jest tyle warta ile ktos chce zaplacic ,wiec to co Panu podalem nie jest zlosliwoscia,lecz ocena ile moim zdaniem  ta szabla/ moze osiagnac na allegro/3 dni temu lany"wiedenski kapturek z fragmentem glowni zostal sprzedany za 1200zl/..Kwota 4000 zl to jest wartosc orientacyjna CALEJ-kompletnej szabli wz 17 wg mozliwosci sprzedazy na allegro./ Wyjatkowe egzemplarze dochodza do 7000zlRarytas niepowtarzalny z nikowana rekojescia z glownia obustronnie trawiona w styczniu poszedl za 11000.Sa desperaci wystawiajacy te szable drozej...wystawiaja/i co z tego//Wiem bo oryginalna 17 nie dalej jak dwa tygodnie temu sprzedalem/niestety/Pana przedmiot jest oryginalny i ciekawy.Nie mialem zamiaru Pana urazic.Przestrzeglem Pana przed dawaniem szabli w niepowolane-nieuczciwe rece gdyz moga wykonac odlew kapturka i za niebawem moze sie pojawic kilka "nowych" 17.Licze ,ze Pan mnie zrozumial,jezeli cos nie ok.to przepraszam.Bogdan W (2016/03/15 19:23)

bodan

pelna odpowiedz dalem o 19.23.Nie nie pisalem ze"bezwartosciowymi"/przeciez tekst jest powyzej/Pane zle mnie zrozumial.Za nieporozumienie przepraszam .B.W (2016/03/15 19:56)

Zbigniew63

Odezwałem się  i co Pan z tego zrozumiał ? Myślę że nie zawiele (2016/03/30 16:37)

krysiaiwaldus

Witam Panow
Dziekuje za wpisy  .Tak po kolei,Panie Zbyszku  faktycznie nie za wiele zrozumialem z tego co Pan napisal .Jestem co prawda odrobine  (Madrzejszy).Panie shi-go to co Pan napisal , to wlasciwie wiedzialem .Innymi slowy  czytajac Panskie inne opinie ,identyfikacje spodziewalem sie bardziej obszerniejszej opini.Wlasciwie najwieksze wrazenie zrobil na mnie Pan Yan057.
Chyle przed nim czola ,a to dlatego,ze nie bylo w opini  tego Pana  slowa krytyki mojej szabli
Dla przypomnienia ,nie prosilem o ocene tej szabli ,jedynie o ewentualna historie jej pochodzenia.
Z panem Bogdanem wymienilismy sie telefonicznie swoimi przemysleniami
Pozdrawiam i dziekuje
Waldemar
P.S
Pozwole sobie jeszcze raz zwrocic sie z prosba do uzytkownikow forum .Jezeli ktos posiada lub ma kontakt z taka sama szabla a konkretnie z takim orzelkiem  to uprzejmie prosze o kontakt (2016/04/01 23:18)

shi-go

@ - krysiaiwaldus

"....Panie shi-go to co Pan napisal , to wlasciwie wiedzialem .Innymi slowy  czytajac Panskie inne opinie ,identyfikacje spodziewalem sie bardziej obszerniejszej opini..."
--------------------------------

http://allegro.pl/szabla-oficera-piechoty-wz-1917-oryginal-okazja-i6098007954.html
To co Pan wiedział, to należało podać w opisie tej szabli...lub...przedstawić na forum cel Pana pytania -  i było by dobrze.........a tak -innymi słowy - bez kolokwializmów - korzysta Pan z darmowej opinii, dorabiając historie."Piękny" opis artefaktu - z pewnością przyciągnie rzesze nabywców.
Tak jak kolega -Yano57 - doszedł do wniosku, że nie ma sensu pomagać fałszerzom,Tak i ja nie mam ochoty pomagać handlarzom.
shi-go. (2016/04/06 09:06)

krysiaiwaldus

Witam Pana Shi-go
Moja mama uczyla mnie , ze zawsze nalezy nieznajomego powitac i pozegnac .To lezy w polskim dobrym tonie  i kulturze osobistej.Przede wszystim dlaczego pisze tylko wylacznie do Pana.Otoz nie jestem handlarzem nie jestem milosnikiem  nie jestem hobbysta  nie jestem kolekcjonerem bialej broni. A majac rownoczesnie poczucie szacunku dla panskiej wiedzy w tym temacie chce Pana zapytac ,co ja takiego Panu wyrzadzilem , czy tez czym urazilem Panska dume ,ze taki Pan jest odpychajacy .Uczono mnie , ze w publicznych dyskusjach (a forum za takie uwazam) nalezy prowadzic wymiane zdan kulturalnie z klasa bez uprzedzen tendencyjnosci a przede wszystkim bez zlosliwosci  Na koniec dla przypomnienia  nigdy nie prosilem o opinie"darmowa"jak Pan to okreslil .Chcialem po prostu zweryfikowac swoja wiedze ,bo tak szczerze to nie obrazajac nikogo nie wiem czy to sa handlarze czy kolekcjonerzy ,ale mialem oferty 100 zl i tez dwa zera wiecej i niech to bedzie  moja slodka tajemnica  na jakiej sumie stanelo.Bo jak wiadomo Panu nazwisko producenta ksztaltuje cene  i zainteresowanie .Jeszcze ostatnia prosba ,prosze mi nie odpisywac bo jezeli sprzedam szable  to zamkne swoj profil na forum bo nic mnie z tym tematem nie laczy ,a zeby nie wdawac sie z Panem w niepotrzebna "pyskowke" prosze uszanowac moja prosbe .
Szanuje Panska wiedze ja skromnie nic nie moge o sobie napisac  moge jedynie zaakcentowac swoja pokore  bo ten temat  byl mi obcy .Natomiast do Panskiej kultury prowadzenia dyskusji mam wielkie zastrzezenia.
Pozdrawiam
Waldemar (2016/04/09 22:05)