Szabla wz. 34 szlif prosty seria A

/ 11 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam wszystkich.Zapoznałem się z informacjami zawartymi na blogu o szabli wz. 34.  Wielki szacunek dla ogromu pracy poświęconej zebraniem wszystkich materiałów. Mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że inforamcje te bardzo mi pomogły przy zakupie ludwikówki. I tu zaczyna się bardzo interesująca sprawa. Okazuje się, że na początku serii A poszło parę szabel o szlifie prostokątnym, ile , tego chyba nie wiadomo, ale zakupiona przeze mnie ludwikówka jest właśnie tego typu. 

11numis11

Czy są gdzieś jakieś wzmianki o tym typieszabli w serii A ? (2016/12/15 16:15)

niebora

Kupiona przez Pana szabla to prawdopodobnie podróbka co poznaję po zbyt dużym jajku odbioru. Jeśli chodzi o serię A mam oryginały z numerami 964 i 8035. Jeśli prześle mi Pan zbliżenie grzbietu głowni z numerem oraz zbliżenie płazu głowni z napisami zrobię analizę porównawczą. (2016/12/24 12:09)

niebora

Niestety zdjęcia porównawcze dla przykładowych kopii szabel wz 34 są zbyt duże i nie mogę ich załadować.

(2016/12/24 12:15)

yano57

Szabla oryginalna. Robienie analizy porównawczej znaku odbioru jest zbędne, ale zrobiłem. Rzadkość tej szabli, jaka ? Szlif prostokątny występuje w serii A. Nie będę omawiał dlaczego. Stan szabli, dobry ale nie bardzo dobry czy idealny. Numeracja dwucyfrowa też jest spotykana. W bazie kilkuset szable mam kilka szabel z numerem dwucyfrowym (nie mam z jednym). Jedyne co mi się bardzo podoba to, że jest to 13, to moja szczęśliwa liczba :-) Cena na portalu aukcyjnym ? Przemilczę, nie wypada pisać przy Wigilii. Pozdrawiam i życzę Zdrowych i Wesołych Świąt. (2016/12/24 14:33)

Hermann

Dokładnie Tak, jak napisał Jan, "opowiadałem" o niej na innym forum. Chciałem ją nabyć ze względu właśnie na tą "13" - tkę, ale .................... nawet jak na serię A z prostym spływem zbrocza, choć samo w sobie nie jest ewenementem. To .......... no cóż - Wesołych Świąt ;)

(2016/12/25 12:00)

niebora

Panowie; Porównujecie jedną kopię do drugiej. W zasadzie od początku pracujecie na fałszywym materiale źródłowym, wprowadzając w błąd resztę kolekcjonerów. Jest to proste i oczywiste jeśli za materiał porównawczy służą zdjęcia kopii. (2016/12/26 00:48)

yano57

Znaki odbioru technicznego, nazywane jajkami, występują w kilku rozmiarach !!! Akurat w tym przedziale posługiwano się puncą o tak dużym rozmiarze. Nie rozmiar jaj się liczy :-), tylko cechy charakterystyczne takie jak np. kształt litery K, jej odstępy od krawędzi owalu. W tej puncy najbardziej charakterystyczna jest cyfra 2, która jest przekrzywiona i tę cechę, rzeczywiście starano się podrobić w niektórych kopiach. KAŻDA SYGNATURA MA CECHY CHARAKTERYSTYCZNE, np. wykruszenie niektórych elementów, dłuższą czy krótszą kreseczkę. Są to ułamki milimetrów, które widzą tylko wzrokowcy !!! O takich kolekcjonerach mówi się, że „mają oko”. Na zdjęciach, które umieścił sprzedający, jest wiele cech charakterystycznych DLA ORYGINAŁU. Bez większego trudu można dostrzec uszkodzenie litery W czy zakończenie poziomych linii litery E. To też cechy tego przedziału. TA SZABLA JEST ORYGINALNA !!! Kto chce, niech wierzy, kto nie jego sprawa. Dla uwidocznienia wspomnianych cech (aby widziały je osoby niebędące wzrokowcami) wykonuje, się tzw. tablice porównawcze wykorzystując do tego programy graficzne. Na takich tablicach elementy są wielokrotnie powiększone. Osoby, które tym się zajmują, lub zajmowały zawodowo, znają programy graficzne. Dlatego zwiększenie, zmniejszenie zdjęć czy jakakolwiek inna operacja na bitmapach, nie jest dla nich problemem. (2016/12/26 10:42)

bofors

a czy ktoś widział jakąś inną 34 z poprzecznym szlifem z serii A? (2016/12/27 08:16)

yano57

Z tak wyraźnym prostokątnym szlifem ja nie widziałem innej szabli z prefiksem A. (Natomiast w serii A i serii B spotyka się szable, które po jednej stronie mają bardzo wyraźny szlif owalny, po drugiej stronie przypomina on szlif prostokątny). To, że nie widziałem, nie wyklucza, że poza omawianą tu, trzynastką nie było innych takich szabel. To, co moim znajomym i mnie udało mi się skatalogować to zaledwie jeden procent całej produkcji szabel wz.34. Natomiast w serii bez prefiksu literowego, szlif prostokątny jest typowy w pewnym przedziale numerycznym. Spotyka się go jeszcze w kilku innych numerach np. numer 79XX. (Osoby, które udostępniły mi zdjęcia, nie zawsze wyrażają chęć ich upublicznienia, dlatego nie podaję dokładnych numerów). Jedna z hipotez tłumaczących, dlaczego tak jest, mówi, że szable ze szlifem prostokątnym mogły być rezerwą magazynową, z której uzupełniano głównie, które nie przeszły odbioru. Taką hipotezę potwierdzałby fakt, że szable okolicznościowe, takie jak szabla Rydza Śmigłego mają szlif prostokątny. Taki szlif posiadała podobno szabla wz. 34, która została umocowana przy krypcie marszałka Józefa Piłsudskiego. Niestety została ona podmieniona na szablę wz. 21/22, podczas jednego z remontów krypty po wojnie. Znana jest też szabla prywatna tzw. seria H, która posiada szlif prostokątny. (2016/12/27 12:23)