Szabla wz 1917 piechoty - pytania i wątpliwości

/ 10 odpowiedzi / 3 zdjęć

Proszę o ocenę szabli wz 1917 oficera piechoty. Zdjęcia tu: https://picasaweb.google.com/spasky25/SzablaWz1917Oficerska?authuser=0&authkey=Gv1sRgCLi9gsTlsYfTsgE&feat=directlink

Po pierwsze czy jest ona oryginałem? Nie znalazłem sygnatur wytwórcy na jelcu, nie ma również żadnych sygnatur na głowni. Czy dobrze mi się wydaje, że głownia tej szabli to głownia szabli austuackiej wz 1861?. Czy oryginalny jest temblak załączony do szabli? (podpada mi to, że orzełek na nim nie jest orłem legionowym)?

Z góry dziękuję.

jazlowiak

Temblak na pewno jest kopią i to słabą. Rękojeść jest jakaś dziwna, a klinga przypomina niemieckie szable oficerskie. Ale to zdanie ignoranta, co inni na to? (2012/04/14 23:30)

spasky

Dziękuję za pierwszą uwagę. Czy o nieoryginalności temblaka świadczy tylko niewłaściwy orzełek czy jeszcze coś (czytałem, że oficerski był rzeczywiście srebrny i kształtem odpowiadał temu z moich zdjęć)? Proszę też o rozwinięcie opinii o "dziwności" rękojeści:) (2012/04/15 09:38)

honzo-1

Nie mogę otworzyć strony - link nie działa.

(2012/04/17 08:19)

edward1949

Temblak zrobiony jest współcześnie ,oczywiście nie do tej szabli.Jak na te warunki co w Polsce można dostać do wykonania takiego temblaka to i tak uważam że jest ładnie zrobiony.Po dokonaniu minimalnych poprawek wyglądałby jeszcze lepiej.Taśma przy temblaku jest taśmą jaką używają podchorążowie do obszywania galonów na rękawach. Na zdjęciu są podobne szable wz.19 i tam są pokazane temblaki.     ps .Do Jazłowiaka może by pokazał swoje wykonanie temblaka. (2012/04/17 10:28)

jazlowiak

Ja nie wykonuję temblaków, ja oceniam jakość wykonania temblaka, która jest słaba, począwszy od materiałów z jakiego go wykonano, a skończywszy na użyciu orła wz. 1927. Nie wiem do czego takowy temblak może służyć, bo jest tylko wariacją na temat oryginalnej rzeczy. (2012/04/17 10:59)

honzo-1

Szabla of.piech. wz.1917 z głownią i pochwą austr. wz.1861. Oprawa rękojeści wygląda na dobrą, natomiast trzon rękojeści jest dorabiany wspólcześnie ( a przynajmniej skóra i oplot), choć poprawnie. O temblaku powiedziano już wcześniej. Szabla zdecydowanie lepiej będzie się prezentować bez tego elementu. I nowe foty już bez temblaka można byłoby zaprezentować. (2012/04/17 11:42)

edward1949

Ja nie wykonuję temblaków, ja oceniam jakość wykonania temblaka, która jest słaba, począwszy od materiałów z jakiego go wykonano, a skończywszy na użyciu orła wz. 1927. Nie wiem do czego takowy temblak może służyć, bo jest tylko wariacją na temat oryginalnej rzeczy.

a te temblaki na zdjęciach jak byś ocenił. (2012/04/17 11:45)

spasky

Dziękuję za komentarze. Rozumiem, że można zakładać, że głownia, pochwa oraz oprawa rękojeści są oryginalne, natomiast temblak oraz trzon rękojeści z oplotem na pewno nie. Czy można się dowiedzieć z jakiej książki pochodzi zamieszczone zdjęcie szabel tego wzoru? (2012/04/17 19:41)

edward1949

Już podawałem w dziale wydawnictwa .To jest album patriotyczny wydany przez gdyńskich kolekcjonerów.Zawiera około 1500 zdjęć różnych eksponatów. (2012/04/17 20:16)