Szabla wz 1822- 11 Pułk Ułanów Legionowych

/ 4 odpowiedzi
Witam,
Czy ktoś mógłby określić, czy sygnowanie na zdjęciu jest oryginalne?
Jest to szabla francuska z 1857 roku. Sygnowanie świadczyłoby o używaniu jej przez wojsko polskie w 11 Pułku Ułanów.

Link

Pozdrawiam,
Zbyszek

rowery

Posiadam podobną szablę /tylko o innym numerze/, na mojej całe sygnowanie tj.11. P.U.L. jest wykonane "liternictwem" o równej wysokości. To taki szczegół, na który w "epoce" nikt pewnie nie zwracał uwagi. Ponieważ krój liter i cyfr na moim egzemplarzu jest bardzo podobny /prawie identyczny/ jak na Pana szabli, stawiam tezę iż sygnowanie przedstawione na zdjęciu jest oryginalne.
Pozdrawiam Paweł Łuk-Murawski
ps. proszę poszukać w grafice - google, pewnie coś Pan znajdzie. (2014/08/24 12:10)

rowery

Za sumę jak jest na aukcji, można ją śmiało kupić, nie jest to suma wygórowana. Stan szabli na zdjęciach z aukcji, pokazuje iż jest całkiem niezły. Z resztą  były to /a nawet nadal są/ bardzo dobre szable, dobrze wyważone,  wykonane z bardzo dobrych materiałów. Taka szabla to kawałek historii WP, szczególnie iż "służyła" w jednym z bardziej znanych pułków kawalerii. Opisana ona jest w książce "Szable żołnierza polskiego XIX i XX wiek".
Pozdrawiam P.Ł-M. (2014/08/24 12:28)

Oficer56

Witam.W książce ''Szabel nam nie zabraknie '' znalazłem szablę 11.P.U.L. o  numerze 207 gdzie wszystkie cyfry i litery są jednakowej wysokości. Czy możliwe jest aby znakowanie szabel  odbywało się w różnym czasie i przez różnych zbrojmistrzów. Na dokładkię minimalne ale różnice w grafice stempli.Sprzedający twierdzi, że została przywieziona z Węgier.
Pozdrawiam.
Zbyszek (2014/08/24 19:02)

rowery

Oczywiście do opowieści sprzedawców z Allegro, należy podchodzić z dużym dystansem. Jest możliwe iż w danym czasie znakowano takimi cechownikami jakie były pod ręką. Wtedy to była norma, dzisiaj urasta to do problemu. Na na swojej szabli /na kabłąku rękojeści/ mam jeszcze jedną cechę - jest to cyfra "11" okolona literą "U". Co było normą, a co nie było, nie jestem w stanie odpowiedzieć. Wygląd ta szabla na oryginał, wydając na nią parę tysięcy złotych, można by się było pokusić o osobiste jej obejrzenie, pojechać z innych kolekcjonerem, może znajomym pracownikiem muzeum, kimś co siedzi w temacie... itp. jest wiele możliwości.
Pozdrawiam P.Ł-M. (2014/08/24 22:19)