szabla wz 17

/ 8 odpowiedzi / 5 zdjęć
Prosze o pomoc. Po raz pierwszy mam w ręku siedemnastkę z taką dekoracją na glowni, orzełkiem na kapturku i sygnaturą Borowskiego

yano57

Panie Ryszardzie ten kapturek to kopia. Kilka lat temu siedemnastek z takim kapturkiem było sporo na aukcjach internetowych. Ostatnio widzę orzełka ze znacznie lepiej wykonanej matrycy. Zresztą osoba, która robi tłoczone kapturki, sprzedaje je jako kopie, dopiero później są one montowane na szablach, które są oferowane jako oryginały.

Czy jelec ma sygnaturą Morawskiego ?

Pozwoliłem sobie na Pańskim zdjęciu zrobić porównanie z oryginalnym kapturkiem z rękojeści sygnowanej Morawski i Ska.

Pozdrawiam

(2015/03/04 17:08)

yano57

Ta szabla to kopia i to naprawdę kiepska.

Trawienie to radosna twórczość. Co do sygnatury producenta, to zrobiłem tablicę. Na górze i na dole są sygnatury z szabel oryginalnych, górna żołnierska, dolna oficerska, środkowa to oczywiście sygnatura na szabli, o której tu rozmawiamy. Obie punce są identyczne, proszę zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne np. pierwsza litera G – jej delikatna górna linia. Porównałem kilkanaście sygnatur, te dwie wybrałem jako najbardziej czytelne.

Dodam jeszcze zdjęcie dwóch oryginalnych kapturków, nawiązując do wcześniejszej wypowiedzi.

Pozdrawiam

(2015/03/04 18:37)