Szabla Proszę o identyfikacje

/ 16 odpowiedzi / 6 zdjęć
Witam Serdecznie
Ostatnio zakupiłem szablę z początku myślałem że jest pochodzenia Polskiego lecz teraz mam mieszane zdanie na ten temat. 
Proszę o pomoc w identyfikacji

shi-go

Z tego zdjęcia zidentyfikować można jedynie rękojeść.
Wstaw zdjęcia całości, jak i detali - punce, oznaczenia i inne (jeżeli istnieją) na głowni.Mile też widziane wymiary, długości, szerokości i grubości głowni.
Czy to aż tak dużo pracy...?Oczekujesz od kogoś fachowej oceny, sam idąc po najmniejszej linii oporu.Szkoda, bo na wstępie "ucinasz gałąź na której siedzisz"
Z tego zdjęcia można wywnioskować, że szabla została wtórnie złożona.Tzn. przesunięcie rękojeści w stosunku do osi głowni jest zbyt duże aby można go było przyjąć za podstawę oryginalnego montażu. (2014/10/26 15:36)

HTXx

Dziękuje za odpowiedź 
Przesyłam więcej zdjęć (2014/10/27 21:14)

HTXx

(2014/10/27 21:14)

HTXx

(2014/10/27 21:15)

HTXx

HTXx

shi-go

Szabla którą prezentujesz, ma wszelkie predyspozycje do tego, aby być szablą polską.

Przyglądnijmy się elementom tej szabli.

Głownia – profil zmienny, z poszerzonym obosiecznym piórem bez młotka.

Sztych przygrzbietowy z lekkim wyokrągleniem. Przekrój płaski ze strudziną (bruzdą) przygrzbietową.

Głownia ta wykazuje cechy będące konsekwencją rozwoju głowni szabel węgiersko-polskich.

Rękojeść – zamknięta, krzyżowo-kabłąkowa. Kabłąk jelca zagięty pod kątem prostym, przechodzący w łuk

i połączony z głowicą. Tylne ramię jelca proste lekko spłaszczone w formę ozdobnego grzbietu

(charakterystyczne dla polskich szabel husarskich).

Wąsy jelca w kształcie rąbu o zaokrąglonych krawędziach. Typowe dla szabel polskich (karabela) jak i tureckich.

Kapturek głowicy w formie stylizowanej głowy lwa z fartuchem. Zamocowany na głowicy nitem  

z wystającego trzpienia głowni (spotykany w szablach polskich XVIII w).

Trzon rękojeści, na całej długości profilowany w karby, których bruzdy wypełnione są filigranem.

O zdobieniu głowni, niezbyt wiele można powiedzieć, zbyt mało detali.

Jeżeli to wszystko co widać na zdjęciu, to zdobienie o charakterze ogólnym (panoplium z motywem roślinnym).  

Wszystkie te cechy świadczą, że szabla ta ma polskie pochodzenie.

O ile jest oryginałem z epoki, to umieścił bym ją w połowie wieku XVIII.

(2014/10/29 19:59)

shi-go

....zdublowało wpis.

(2014/10/29 19:59)

yano57

A może to jest szabla Oficera Huzarów ("Hussar Officer Sword") ? Polskie pułki Huzarów też były ale czy nie Hungary ?

Na pewno nie jest to szabla, którą można określić: wzór, model, rok.

Szabla ciekawa, tu LINK, jak zdolne ręce przywracają podobnym przedmiotom dawny blask.

(2014/10/30 11:32)

lusi9293

yano
Ja w temacie SWZ 34. Może byś tak w Twoim blogu napisał parę słów (i wkleił parę zdjęć) o pochwach do tych szabli. Mam mało praktycznej wiedzy o polskich szablach (wstyd).Chętnie poczytałbym np. czy tylko bez-literowe 34 miały dwie ryfki ? Kiedy pochwę niklowano, chromowano czy oksydowano...? itd,itp...Jakbyś znalazł trochę czasu to mógłbyś coś napisać.
PozdrawiamKrzysztof (2014/10/30 20:44)

shi-go

@yano57.

Wychodziłem z takiego samego założenia –  

cyt. „…na pewno nie jest to szabla, którą można określić: wzór, model, rok”.

Jednocześnie widząc że charakterystyka rękojeści zbliżona jest do pewnej grupy szabel, zacząłem przeszukiwać rodzaje (te wczesne) określane wzorem – rocznikiem.

I znalazłem odpowiednik dla tej szabli, co prawda to nie polski…ale od strony Węgier.

Szabla ta reprezentuje grupę szabel austro-węgierskich określanych jako Prima Plana M1765/77.

Używana była przez oficerów i podoficerów, pułków piechoty i grenadierów (2014/10/30 21:58)

shi-go

....zdublowany wpis.

(2014/10/30 21:58)

yano57

@lusi9293 pochwa niestety będzie na końcu. W przygotowaniu mam artykuł o sygnowaniu głowni. Jakoś nie mogę się zebrać do jego skończenia, trochę nam choróbsko namieszało w domu.

Taki ogólny plan blogu to: 1, rękojeść, 2, głownia i 3, pochwa. Ale te szable 34 z pochwami o dwóch ryfkach, których zdjęcia posiadam, są faktycznie bez-literowe, bez odbioru, tylko z literką H.

Pozdrawiam

(2014/10/30 21:59)

HTXx

Dziękuje  serdecznie za liczne odpowiedzi. Jestem pod wielkim wrażeniem Państwa wiedzy.Dziękuje jeszcze raz .Pozdrawiam (2014/10/31 19:23)

yano57

Austro-Węgierska Huzarka LINK tu masz swoją szablę. Szukałem tej huzarki, która teraz na forum się pojawiła a Twoja się znalazła. (2014/11/04 22:01)