Szabla polska po dziadku do identyfikacji

/ 9 odpowiedzi / 4 zdjęć
witam , 

ostatnio odnalazła się szabla po moim pradziadku lub prapradziadku. Szabla została częściowo zniszczona przez mojego dziadka , ale zachowała się rękojeść i kawałek ostrza. Czy ktoś jest w stanie zidentyfikować z jakiego okresu może pochodzić? 

pradziadek - Jan (Johann) Nehring walczył w 1. wojnie światowej prawdopodobnie jako sierżant w wojsku pruskim i jak mi tu zidentyfikowano walczył :

"- Reserve-Feldartillerie-Regiment Nr. 5
wchodzil w sklad "5. Reserve Division"  od 1914 - do demobilizacji w r. 1918
bral udzial w walkach froncie zachodnym i wschodnym (6.12.14 - 14.04.17). Od 14.04.17 przybyl na froncie zachodnym: 5.-11. listopada 1918 - Antwerpen - Maas 

pocztowka moze przedstawia : czlonkowie 5. eskadron Dragoner Regiment "von Bredow" (1. Schlesisches) Nr. 4, ktory wyminiony byl w skladie 5. Reserve Division w r. 1918."

prapradziadek Zygmunt Jakub (Siegesmund Jakob) Nehring brał udział w bitwie pod Sadową w 1866 również po stronie Prus

Czy to może być szabla któregoś z nich , czy jeszcze to jest coś innego?

podrawiam 

ps. przepraszam za jakoś zdjęć , ale robione komórką i wieczorem.

isabelazet

to coś jakby głowa psa/lwa z przodu a z tyłu głowa orła? (2013/04/17 21:23)

fuchsi

Witam Ise,

rzuc haslo "Lowenkopfsabel" i zobacz................

Kiedy nic sie nie pokazuje mozesz sie ze mnia kontaktowac.....

pozdrawiam serdecznie (2013/04/18 10:00)

isabelazet

dziękuję bardzo , poczytałam sobie :) chociaż wiem że na pewno pruska  (2013/04/18 18:26)

arisabel

Witam
Przypomina to raczej austro-węgierską  "Prima Plana" (choć końcówka jelca trochę nie taka),  ale jeżeli to właśnie ta szabla to II połowa XVIII w. (2013/04/21 08:58)

shi-go

Przyglądałem się dosyć długo pozostałościom rękojeści, a w szczególności kształtowi jelca i jego wąsom. Doszedłem do wniosku, że konstrukcja ta posiada charakterystyczne cechy wschodnich szabel (blisko spokrewnionych z karabelami). Cechy te przejęły szable węgierskie i dalej austriackie (bądź austro-wegierskie). Dosyć typowe, nie za długie podwójne wąsy, zwężające się ku końcom i zakończone koliście. Grawer na jelcu, nie stanowi tutaj elementu charakterystycznego dla typu, jedynie w okresie świetności szabli, czynił ją "bardziej luksusową".Kapturek głowicy w formie głowy lwa/psa, nie brałem pod uwagę. Motyw ten możemy napotkać w różnych szablach z różnych krajów (Austrii też). Moim zdaniem tak jak grawer na jelcu, czynił te szablę bardziej luksusową. Dla porównania dodałem zdjęcie (poniżej). Lowenkopfsabel, nie biorę pod uwagę, z racji odmiennej konstrukcji jelca. Elementy pruskich szabel w swojej konstrukcji nie zawierały cech wschodnich (i pochodnych). Typowym elementem jelca szabel pruskich, jest jeden wąs w kształcie tarczki zakończonej koliście lub prostokątnej. Ten element jest cechą konstrukcyjną szabel pruskich.Moim zdaniem szabla ta powstała w rejonie Austrii (Austro-Węgier). Być może "służyła w armii pruskiej, ale to już inna historia.
Obraz nie chce wskoczyć..?
(2013/04/21 18:50)

shi-go

"Prima Plana" to raczej nie jest.  (2013/04/21 19:01)