Szabla - ale jaka?

/ 14 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam, pytanko-jak sie nazywa szabla ze zdjecia? Znalazlem na strychu-chyba po pradziadku, bo i buty oficerskie na prawidlach tez sa :-) 

edward1949

wygląda na zrobioną z drewna ,za mało informacji :) (2014/06/13 19:24)

adamwozniak

Hmmm, nie jest z drewna. Wystarczy? :-) wiecej tzn co konkretnie, dlugosc? Ok 60-70cm.  (2014/06/13 19:43)

adamwozniak

2
Nic wiecej nie wiem, zadnych napisow na niej. Poprostu jes sobie taka gola (2014/06/13 19:45)

yano57

„Za mało informacji”

To znaczy - lepsze zdjęcia oraz opis, np. czy rękojeść jest z mosiądzu czy żeliwa ?

Jak oczekujesz konkretnej odpowiedzi to sam też trochę się przyłóż.

Jeśli jest tam rękojeść z żeliwa, to jest to tasak szeregowego Milicji Miejskiej Warszawy wz.1916.

Broń dość ciekawa, ale w tym stanie to raczej nie jest to okaz kolekcjonerski. O ile tasak szeregowego jest dość często spotykany, to szabla oficera Milicji Miejskiej Warszawy to wyjątkowy unikat (jakbyś taką znalazł).

Ale to wszystko jest w KSIĄŻKACH. Fora internetowe to tylko wskazówka a nie źródło wiedzy.

Tak, czy siak to dość ciekawe znalezisko i można pogratulować jeśli interesują Cię militaria.

(2014/06/13 20:59)

adamwozniak

Ok rozumiem :-) szukałem w książkach, przeglądałem stronki w int. i nie spotkałem nic podobnego. Wygląda mi na żeliwną. Nie jestem pasjonatem, chętnie się pozbędę. Dzięki za info ;-) (2014/06/14 00:24)

yano57

Milicja Miejska Warszawa została powołana podczas I Wojny przez prusaków, którzy w tym czasie zajmowali Warszawę. Jest o niej niewiele w necie. Więcej znajdziesz w książkach. Tu podam Ci kilka linków, na jednym jest zakończona aukcja ze zdjęciem, na którym milicjanci mają tasaki (półszable) takie jak Twoja.

LINK1, LINK2, LINK3 

(2014/06/14 08:39)

adamwozniak

Francuski tasak piechoty z czasów epoki napoleońskiej. Od roku 1812 uzbrojone w nie były pułki Xięstwa Warszawskiego. Trochą wcześniej bo Od 1810 piechota Legii Nadwiślańskiej

Taka odpowiedz dostalem wraz ze zdjeciami, na ktorych jest ide tyczna szabla, ze strony szablapolska. Z racji tego ze w int nie ma nigdzie zdjec szabli oficera wz 1916 sklaniam sie bardziej do wersji z w/w strony. Co sadzicie? Podesle zdjecia tylko zmniejsze (2014/06/14 08:48)

adamwozniak

Tylko na zdjeciCh jest wyryta syrenka, tutaj tego nie ma ba zadnej ze stron. Chyba znalezisko cenniejsze niz myslalem :-) (2014/06/14 08:49)

yano57

Wiele wiadomości mijających się z prawdą (czytaj ekspertyz) czytam na rożnego typu portalach. Ten tasak przypomina tasak francuski. Zresztą jest to tasak pruski. Tasak francuski nie miał progu na głowni oraz rękojeść miał wykonaną z mosiądzu, Dlatego się pytałem o materiał z jakiego jest wykonana rękojeść.

Przy takiej korozji głowni o syrence na progu zastawy pozostało tylko wspomnienie....

(2014/06/14 10:35)

yano57

Znalazłem w necie oryginalny tasak francuski, zobacz LINK (2014/06/14 10:41)

yano57

Tasaki takie były na wyposażeniu wielu państw, a różnice były niewielkie. Istotny jest materiał rękojeści. Żeliwo to stawiam na Milicję Miejską Warszawy.
To właściwie tyle co można o tym tasaku powiedzieć. Kilkakrotnie miałem takie tasaki w kolekcji, ale nie jestem nim zainteresowany. Jeśli to pamiątka po dziadku to możne lepiej zostawić ją sobie ?
Pomyśl.
Pozdrawiam (2014/06/14 10:50)