Sytuacja w Syrii

/ 6 odpowiedzi
Witam zapraszam do dyskusji na temat wojny domowej w Syrii ,ponieważ ciężko mi  cokolwiek powiedzieć proszę was o wasze opinie. Wiem ciężko cokolwiek przewidzieć, może przedstawie  krótko sytuację : Partyzanci z Wolnej Armii Syryjskiej walczą z wojskami Baszara-Al-Asada o niepodległość .Dyktator Al-Asad sprawuje władzę w Syrii od prawie 40 lat za jego rządów Syryjczycy żyją za 2 dolary miesięcznie.Wojna wybuchła   w listopadzie 2010r. po tym jak wojska reżimu zaczeły strzelać do ludzi UE ONZ i NATO potępiły wojnę ale nikt nie interweniuje, dlaczego w Libii NATO szybko interweniowało a tu wojna się ciągnie. Eksperci szacują że w Syrii poległo 60-80 tys żołnierzy,cywili, partyzantów. 
Dla porównania czasu reakcji NATO dodam że w Libii poległo tylko 5 tys osób
darda

Po pierwsze - temat kompletnie nie pasuje do działu "militaria", więc przenoszę go do "hydeparku".

Po drugie - w Syrii nie toczy się wojna o żadną niepodległość, lecz o władzę.

A dlaczego nikt nie interweniuje zbrojnie, jak w Libii? Ano, bo:

1. "Arabska wiosna" wcale nie okazała się tak prodemokratyczna i dla Europy korzystna, jak wielu naiwnych wierzyło.

2. Niestety - to naprawdę smutne - okazuje się, że w świecie arabskim nieteokratyczne dyktatury stanowią mniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie (a i w świecie).

3. Rosja w przypadku Syrii wykazała lepszy refleks niż przy Libii, i zdążyła jednoznacznie poinformować potencjalnie chętnych do interwencji, że sobie tego nie życzy. Skądinąd efekty interwencji w Libii też są dość zniechęcające.

I to by było na tyle. Po prostu polityka tak ma.
(2013/02/01 20:37)

Rumcajs

Pewien kraj lubi na siłę wszystkim "wmawiać", że demokracja to najwspanialszy ustrój na świecie. Tymczasem dotychczasowe obserwacje skłaniają mnie do stwierdzenia, że są państwa lub nacje, w których ten ustrój absolutnie się nie sprawdza lub absolutnie nie jest pożądany przez ich mieszkańców. Tak mi się wydaje, że jeśli ktoś cały czas był monarchią absolutną, jakoś nie koniecznie jest zachwycony jak nagle wszystkim wolno wszystko, oczywiście z założeniem poszanowania zasad współżycia w społeczeństwie. (2013/02/01 21:47)

legionista1860

No i Libia jest zasobna w ropę i prawdopodobnie w uran i jak sami widzicie trzeba było tam zaprowadzić demokrację bo niedemokratyczna Libia nie wiedziała by co zrobić z tym bogactwem a siły po(d)stepu wiedzą i teraz Libijczykom to się będzie żyło jak w bajce... za Kadafiego wiele rzeczy mieli za darmo aż obrzydzenie bierze jak oni to mogli znosić...
legionista1860 (2013/02/01 23:02)

partyzantczarny

hej :) myślałem że ten temat może dołączyć do działu z "wojnami współczesnymi" ale widzę że już go przenieśliście :) to dobrze. O sytuacji militarnej ciężko mi cokolwiek powiedzieć co prawda Izrael i Turcja od czasu do czasu przeprowadzą jeden nalot ale to jest odwet za jakiś ostrzał na granicy.Wojna pewnie skończy się tak że zginą setki tys. albo nawet miliony ludzi(za kilka kilkanaście lat) a NATO nie kiwnie palcem i będzie się tłumaczyć : Przepraszamy ,ale nie mogliśmy wam pomóc czyt: Sory nie macie ropy to nie macie interwencji NATO
(2013/02/02 09:22)

darda

A skąd pomysł, że Syria nie ma ropy naftowej?
Owszem, w porównaniu choćby z Irakiem nie ma jej wiele, ale przecież wciąż ją eksportuje :-)

A co do wojny w domowej, wcale nie wiem, która strona jest - zarówno dla polskich i europejskich interesów, jak i z przyczyn czysto moralnych - lepsza od drugiej. (2013/02/02 17:05)

partyzantczarny

Nie wiem , opierałem się na danych legionisty :) Może eksperci USA stwierdzili że interwencja nie przyniesie większego zysku niż sukcesu  (2013/02/02 17:47)