Święto Twierdzy Boyen 2014r. Giżycko

/ 7 odpowiedzi

Twierdza Boyen Wita!!!

Dużymi, wielkimi krokami zbliża się rok 2014, a w związku z tym setna rocznica wybuchu I Wojny Światowej.

Giżyckie Centrum Kultury już czwarty raz przygotowuje się do organizacji Święta Twierdzy Boyen oraz IV Edycji Inscenizacji Historycznej.

Od początku. W imieniu własnym oraz Giżyckiego Centrum Kultury pragnę serdecznie podziękować rekonstruktorom, grupom oraz wszystkim osobom biorącym udział w tegorocznym Święcie Twierdzy Boyen które odbyło się 17 -18 sierpnia 2013 roku. Dzięki Wam zdobywamy doświadczenie, które z każdym rokiem jest coraz większe. Każda impreza na Twierdzy Boyen z Waszym udziałem staje się coraz bogatsza w wiedzę, którą staramy się przekazać turystom, mieszkańcom Giżycka i sympatykom historii. Żywej historii.

Każdego roku przybywa Was coraz więcej. Dowodem tego jest to, że w roku 2011 dzięki determinacji i zaangażowania przede wszystkim Grzegorza Jaczyńskiego „DARDY”, który zainicjował inscenizacje historyczne w Twierdzy Boyen udało się zaprosić sześćdziesięciu rekonstruktorów z całej Polski, Kaliningradu oraz Litwy. Tegoroczne święto to liczba już podwojona tzn. udział w ŚTB wzięło stu dwudziestu rekonstruktorów z jeszcze bogatszą ofertą dioram i pomysłów na uatrakcyjnienie wydarzenia.

Niewątpliwie zasługą sukcesu tegorocznej inscenizacji była wspaniała pirotechnika, której przygotowaniem zajął się Robert Murawski THUNDER.

Rok 2014 obliguje Nas do jeszcze większej pracy w związku z setną rocznicą wybuchu I Wojny Światowej i przygotowania Święta Twierdzy Boyen.

Termin przyszłorocznej imprezy to 15 – 17 sierpnia 2014r.

Ale to nie wszystko. Mamy nadzieję, że obchody wybuchu I Wojny Światowej i upamiętnienie walk z sierpnia 1914 roku, które miały miejsce w okolicach Giżycka będą wydarzeniem na skalę kraju trwającym przez cały tydzień tj. od 11 sierpnia 2014r., a kulminacją tych wydarzeń będzie wielka inscenizacja historyczna na terenie Twierdzy Boyen.

Chcemy stworzyć swojego rodzaju piknik historyczny z udziałem GRH z całej Polski i nie tylko, które przez klika dni będą mogły wystawiać swoje dioramy w ważnych miejscach Giżycka.

Dlatego bardzo prosimy wszystkie GRH o rezerwację terminu i potwierdzanie swojej obecności.

To tyle słowem wstępu. Jak zawsze jesteśmy w kontakcie e-mailowym i telefonicznym.

Zgłoszenia proszę przesyłać do Grzegorza Jaczyńskiego „DARDA” [email protected] oraz Piotr Waśniewski [email protected] .

….cdn.... Pozdrawiam – Piotr Waśniewski

Rumcajs

Dobrze się dzieje, że w impreza w Giżycku zagości także w tegorocznym kalendarzu. Miła atmosfera zachęca do udziału. Cieszy rozwój imprezy i perspektywa ciągu imprez towarzyszących. Jednakże zastanawia mnie czy termin obejmujący swoim zasięgiem dzień 15 sierpnia nie odciągnie uczestników od imprezy. Wielu z nas zajmuje się równolegle zbliżonymi okresami np. Wojną Bolszewicką lub może chcieć uczcić to święto w zdecydowanie inny sposób niż w mundurach armii zaborczych. Myślę, że byłoby to nawet właściwsze spędzenie tak ważnego święta państwowego. Dlatego póki jeszcze jest dość czasu na korekty terminów proponowałbym rozważyć możliwość przeniesienia imprezy na tydzień wcześniejszy lub późniejszy, co pozwoliłoby uniknąć dylematów moralnych.
(2013/12/03 12:42)

Stary Kojot

Dokładnie, zwłaszcza, że 15 sierpnia 2014 wypada w piątek, więc jeśli to możliwe, wygodniejszy byłby tydzień PO 15 sierpnia. (2013/12/03 15:29)

darda

Zmiana terminu raczej nie jest możliwa, i z wielu obiektywnych przyczyn to wynika.
W 1914 mamy rocznicę wybuchy Wielkiej Wojny i 100-lecie walk w Prusach Wschodnich - w tym o ówczesne Lötzen (po polsku Lec, Łuczany), czyli obecne Giżycko. Rozumiem, że "długi weekend" 15-16-17 wystawi nas na wiele konkurencyjnych pokus, zwłaszcza z rocznicą walk o Radzymin związanych, jednak okrągła rocznica powijana przemawiać za inscenizacjami pierwszowojennym.

(2013/12/03 20:47)

Wrotycz

Jeśli chodzi o 15 sierpnia to przez ostatnie klika lat miałem do wyboru udział w defiladzie lub inscenizacja w Ossowie wiec jeśli, miał bym stawia na szali z Giżycko czy Ossów czy Warszawę to wybiorę Giżycko. No chyba że wyjadę do ciepłych krajów :) (2013/12/03 21:14)

darda

Proszę zainteresowane grupy o przesłanie na moją pocztę prawidłowej nazwy grupy (będzie użyta w materiałach promocyjnych), a także następujących informacyj w rozbiciu na strony konfliktu:

1. liczba deklarowanych uczestników „militarnych” (umundurowanych),  
2. liczbę odpowiednio ubranych sióstr miłosierdzia i pielęgniarek,  
3. liczbę „cywili” w strojach z epoki (UWAGA! preferowane stroje wiejskie lub drobnomiasteczkowe codzienne, charakterystyczne dla Prus Wschodnich z początku XX w.),  
4. kontakt mailowy i telefoniczny do osoby odpowiedzialnej,   
5. liczba, rodzaj i typ własnej broni (w tym zagazowanych km),   
6. informacje o dodatkowych atrakcjach przygotowywanych przez grupę.   

Do udziału w inscenizacji zapraszamy grupy odtwarzające rzeczywiste strony konfliktu, czyli armie pruską i rosyjską, w mundurach aktualnych na sierpień 1914 roku. W polu z bronią w ręku występują - zgodnie z odtwarzanymi realiami - wyłącznie mężczyźni.

Warunkiem udziału jest odpowiednio wczesne zgłoszenie i akceptacja organizatora, więc grupy nowe lub dopiero zaczynające przygodę z Wielką Wojną mogą być poproszone o dodatkowe informacje. (2013/12/05 10:28)

darda

Proszę wszystkie grupy, które są zainteresowane udziałem w tej inscenizacji, a które jeszcze nie zdążyły się ze mną skontaktować, o przesłanie wskazanych w poprzednim poście informacja bądź do mnie, bądź na adres: [email protected] W chwili obecnej dysponujemy zgłoszeniami 120 osób, i wkrótce lista zostanie zamknięta. (2014/04/09 12:33)

darda

To już za tydzień :-) (2014/08/08 11:36)