Strażnica KOP Rutka Tartak

/ 4 odpowiedzi

Poszukuję informacji o budowie i oddaniu do służby Strażnicy KOP w Rutce Tartak.
Wg. moich rodzinnych danych budowa rozpoczęła się w 1936 i jeszcze w tym samym roku, lub rok później Strażnicę przejęli żołnierze KOP, pierwszym dowódcą był kap. Maria Michał Świtalski /mój dziadek/.
W związku z tym, że przyjmujemy 1936 rok jako rok powstania Strażnicy, powstała inicjatywa uszycia proporca rocznicowego i zorganizowania rocznicowych uroczystości, stąd moja prośba o informację potwierdzającą datowanie Strażnicy i wszelkie informacje, zdjęcia i dokumenty na jej temat.
Będę wdzięczny za pomoc w tej sprawie.

pozdrawiam

Adam Świtalski

[email protected]

konrad-kuzma

Hej,

być może ta publikacja będzie dla Ciebie pomocna:Jan Nikołajuk: Podlaski Oddział Straży Granicznej im. gen. dyw Henryka Minkiewicza w Białymstoku. W: Leszek Elas [patronat]: Straż Graniczna w dwudziestoleciu 1991-2011. Materiały poseminaryjne - Tom I. Koszalin: Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, 2011. ISBN 9788390948447.
Na pewno jest opis o obchodach rocznicy w 2006 roku, kiedy to placówce nadano imię marszałka Piłsudskiego.
btw. czy to nie była placówka którą wybudowano w hołdzie Marszałkowi? Wtedy rok 1936 jak najbardziej poprawny. Sporo inwestycji tego typu powstawało zaraz po śmierci Piłsudskiego. (2015/08/25 13:48)

(ks)

Myślę że bardziej przydatna będzie książka Włodzimerza Kowalskiego "Hej tam na granicy od Sejn po Podole, z dziejów 24 batalionu KOP Sejny" i jej poprabwiona i poszerzona wersja pod tytułem "U polskich stoim granic...opowieść o żołnierzach Baonu KOP "Sejny". Rutka-Tartak początkowo wchodziła w skład odcinka granicznego podległego kompanii granicznej "Wiżajny" wchodzącej w skład 24 batalionu KOP "Sejny". Po wybudowaniu nowej strażnicy KOP w Rutce-Tartak (niestety w ksiązce nie podano chyba daty budowy strażnicy) przeniesiono tam dowództwo kompanii i zmieniono jej nazwę. Z tego co pamiętam kpt. Świtalski dowodził najpierw kompanią Wiżajny a później Rutka-Tartak. (2015/08/25 22:28)

plk MMS

Panowie,
dziękuję za przesłane informacje, przytoczone źródła są mi znane i rzeczywiście częściowo są to dane histograficzne a nie encyklopedyczne.
Mam sporo materiałów, przekazów i zdjęć dziadka z Jego służby w 19 p.p. Obrońców Lwowa i służby w KOP, będę temat drążył dalej.
Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie
pozdrawiam
Adam Świtalski (2015/09/01 18:55)

krzysio

Poszukuję informacji o moim dziadku Janie Kościesza ,który jak mi przekazano w1919r służył na strażnicy w Opaleńcu koło Chorzel.Będę wdzięczna za każdą informację. (2015/11/25 11:08)