Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 27. Pułku Uł


  • konto usunięte

II Wojna Światowa
Szanowne Panie, Panowie!

W dniu 1 września 2013 roku odbyło się Walne Zgromadzenie członków Oddziału Kawalerii Ochotniczej. Podczas spotkania powstał statut Stowarzyszenia, zostały wybrane jego władze ale najważniejszym było jednogłośne obranie Pułku patronackiego a tym samym przyjęcie nowej nazwy dla Stowarzyszenia.

Z dniem 1 września 2013 Oddział Kawalerii Ochotniczej występował będzie pod nazwą STOWARZYSZENIE SZWADRON KAWALERII im. 27. PUŁKU UŁANÓW

Obecnie nowo powstały Szwadron przygotowuje się do pierwszej oficjalnej uroczystości związanej z 69. rocznicą rozbicia „Grupy Kampinos” , w skład której wchodził 27. Pułk Ułanów w strukturach Armii Krajowej. Miejsce, w którym doszło do tragicznego starcia były okolice Bud Zosinych, między Żyrardowem a Międzyborowem. Na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Armii Krajowej „Grupy Kampinos” spoczywa 132 poległych. Jako Stowarzyszenie mające na celu kultywowanie pamięci związanej z 27. Pułkiem Ułanów i historią Polski nie może nas tam zabraknąć.

Data zatwierdzenia ostatecznej nazwy naszego
Stowarzyszenia nie jest przypadkowa. 1 września to dzień szczególny, gdyż związany z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej, a w związku z tym rozpoczęciem Kampanii Obronnej 1939 roku. W tym czasie do walki z nieprzyjacielem ruszyły liczne pułki kawalerii, doprowadzając do starć pod Mokrą (1 września)- Wołyńska Brygada Kawalerii , pod Mławą (1-4 września).

Z poważaniem
Dariusz Goźliński