Stopnie WH problem

/ 6 odpowiedzi
Witam, chciałbym rozwiązać pewien nurtujący mnie problem. Dokładnie chodzi o pierwszy stopieni podoficerski w Wehrmachcie. Z jednych źródeł można wyczytać że pierwszy stopień podoficerski to Unteroffizier a znowu w innych pierwszy podoficerski to Gefreiter. Sam skłaniał bym się temu pierwszemu no ale... Tak że jaki stopień to odpowiednik pierwszego stopnia podoficerskiego - kaprala? :)
Stary Kojot


W armii niemieckiej (Wehrmachcie), w korpusie szeregowych było aż 5 stopni, a w WP 2 stopnie.Wychodzi na to, że pierwszy stopień podoficerski - kapral, to Unteroffizier, czyli obszyty kołnierzyk i naramienniki - te w sposób otwarty.Zamknięty naramiennik, to feldwebel czyli juz sierżant. (2014/03/27 20:24)

Pettersen


No właśnie czyli potocznie mówiąc to co na rękawie to korpus szeregowych tak? nawet by pasowało ze pod-unter   oficer-offizier. Hm, to na to wychodzi że nie mieli tak zwanego plutonowego, od razu wskakiwał sierżant, starszy sierżant... (2014/03/27 21:33)

Slajmi130


Małe sprostowanie. Pierwszy stopień podoficerski to Unteroffizier, kolejnym jest Unterfeldfebel, a kolejnym jest Feldfebel. Tak począwszy od zwykłego schutze, oberschutze, gefreiter, obergefreiter, gefreiter (powyżej 6 lat służby), stabsgefreiter. Zatem korpus szeregowych to 6 stopni (2014/03/28 08:21)

Pettersen


Tak tak, sierżant feldfebel to już z gwiazdką na pagonie. Czyli temat rozwiany mamy po prostu 6 stopni w korpusie szeregowych unteroffizier kapral. Dzięki chłopaki za pomoc. (2014/03/28 10:43)

argo


Dokladnie - system stopni niemieckich jest w zasadzie nieprzekładalny na stopnie w WP, ktore co ciekawe, w swej przedwojennej wersji , byly przejete niemal jota w jote z c.k. armii, gdzie tez pierwszym stopniem podoficerskim jest korporal a stopnie zolnierskie sa dwa - gefreiter i obergefreiter, zaraz po feldfeblach ( sierżantach) jest fenrych ( czyli chorazy) i zaraz potem zaczynaja sie oficerowie. (2014/03/28 14:13)

Artur W


Są dwie szkoły, otwocka i falenicka.
Szkoła otwocka mówi, że skoro podoficerowie w Polsce zaczynają się od kaprala, a w WH od Uffz., zatem kapral = Uffz., a dalej albo Unterfeldwebel = st. kapral, Feldwebel = plutonowy (!), albo Ufw. = plutonowy, Feldwebel = sierżant itd., a po Mannschafcie plącze się tłum szeregowych sztabowych, starszych szeregowych sztabowych itp. ufoludów.
Szkoła falenicka obdziela Mannschaft stopniami dostępnymi dla żołnierzy służby zasadniczej, póki takowa była (czyli do starszego kaprala, przy czym albo brakuje skali dla Stabsgefreitra, albo Oberschutze, ślepa uliczka ewolucji, pozostaje nieprzetłumaczalnym).Wtedy:
Uffz. = plutonowy (tak też Obergefreiter Kugel tytułował Gustlika, wówczas plutonowego), co nawiasem mówiąc odpowiada uprawnieniom - obecnie w WP plutonowy dowodzi, jak sama nazwa wskazuje, drużyną, tak jak w WH Unteroffizier. Dalej znowu może Feldwebel być sierżantem (czyli podoficerowie starsi zaczynają się w tym samym miejscu), a pojawiający się i znikający stopień Unterfeldwebla odpowiada naszemu efemerycznemu starszemu plutonowemu (i to jest moja koncepcja), można Ufw. przetłumaczyć jako sierżant, Felwebel - st. sierźant itd.
Ze stopniami oficerskimi Bogu dzięki problemu nie ma. (2014/03/28 21:03)