Starsze elementy umudurowania w armii carskiej I w

/ 8 odpowiedzi
  Mam pytanie do Szanownych Kolegów zajmujących się armią carską doby I wojny światowej. Czy znane są jakieś przypadki wykorzystywania starszych, (ciemnozielonych sukiennych) elementów umundurowania (np. spodni) przez żołnierzy rosyjskich w czasie wojny? Zakładam, ze przy tak olbrzymiej armii wydanie wszystkim mundurów w kolorze khaki musiało być procesem rozłożonym na lata.
JaRost

Nie wiem czy określenie "starsze elementy" jest właściwe. Mundury khaki były jedynie mundurami polowymi. Na co dzień żołnierzy nosili mundury dzienne i kolorowe czapki w barwach pułkowych. Kiedy wybuchła wojna i te znalazły się na froncie co czasem widać zdjęciach.  (2013/11/26 13:53)

Romi04

Tak stosowano. Wszystko co tylko było w magazynach. Np granatowe spodnie od mundurów wyjściowych czy wycofane już wiele lat przed wojną brązowe pasy z klamrą z bolcem, a skończywszy na starych jednostrzałowych karabinach Berdana. (2013/11/27 09:34)

Romi04

Jeśli chodzi o mundury sukienne to nie były one "starszymi modelami" tylko mundurami zimowymi. Oprócz tego żołnierze dysponowali zestawem letnim (z cienkiego bawełnianego brezentu w kolorze oliwkowo-zielonym) i mundurem wyjściowym w kolorze no nazwijmy go granatowym. (2013/11/27 09:39)

elear

Bardzo dziękuję Kolegom. Wyraziłem się nieprecyzyjnie, nie chodzi mi o mundury zimowe, tylko o mundury sprzed wprowadzenia w armii rosyjskiej koloru ochronnego, jako powszechnej barwy mundurów polowych. (2013/12/03 09:40)

elear

Pozwolę sobie jeszcze podrążyć temat. Powiedzcie proszę czy kojarzycie jak było z użyciem w czasie Wielkiej Wojny kurtek w kolorze ochronnym wz. 1909, takich jak na zdjęciu poniżej:
 http://vedomstva-uniforma.ru/mundir4/art/foto021.html

Pozdrawiam (2013/12/14 14:26)

JaRost

Na pewno się pojawiały. W sieci można trafić na fotki z różnych okresów wojny, na których te mundury się pojawiają. Na pewno trochę zależało od tego kiedy wojak do wojska trafił i jaki sort otrzymał, nie były także tak powszechne jak rubachy. Trochę fotek znalazłem:

Z rodzinnego albumu, 1916, na innych fotkach jest w rubaszce więc może 1909 dla lansu zakładali?: Starszy podoficer 52. Wileńskiego Pułku Piechoty, Stanisław Kuraszewicz. Odznaczony Krzyżem św. Jerzego IV klasy.  - zdjęcia, foto galerie, fotki, zdjęcie
Tu dali biedakowi to cyo było w magazynie :D 
IPB Image

prawdopodobnie 1914

1914Присоединённое изображение (2013/12/14 19:43)

elear

Wielkie dzięki! Zastanawiałem się czy była w tym jakaś prawidłowość, ale jak się obawiałem wszystko zależało od tego kto, co wyfasował. (2013/12/16 11:17)

JaRost

prawidłowość można wysnuć taką (chociaż 100% pewnikiem ona nie jest), że jeśli ktoś zaczynał służbę przed 1912 to były większe szanse, że takowy mundur posiadał.  (2013/12/16 20:07)