Stan Wojenny 13 grudnia 1981 w modelarstwie

/ 8 odpowiedzi / 4 zdjęć
Kiedyś w Klubie Modelarskim na warszawskich Jelonkach, po sporej ilości browca, opracowaliśmy planszową grę strategiczną opartą na realiach Stanu Wojennego 1981.Z tamtego czasu zostało mi kilka figurek własnoręcznie przerobionych w skali 1/72.

Stary Kojot

Tą figurkę w skali 1/35 wystawiłem na Międzynarodowym Konkursie Modelarskim we Wrocławiu w 1993 roku. (2011/12/23 20:14)

Stary Kojot

Zgarnąłem I miejsce w kategorii figurek w skali 1/35...:))) (2011/12/23 20:15)

Stary Kojot

Figurka została przerobiona z żołnierza US Army Tamiy, wszystkie dodatkowe elementy ulepione z Miliputu, przyłbica kasku z plexi, pas nośny do Kałasza wycięty z jedwabiu  (2011/12/23 20:17)

Messer

Całkiem niezła przeróbka, nie dziwi mnie więc, że zdobyła nagrodę. Kiedyś firma ESCII produkowała zestaw "Warsaw Packt", gdzie były m.in. figurki żołnierzy WP w moro. Do tego jakiś pojazd i mamy dioramę "kontrola drogowa". Oczywiście, produkty tej nieistniejącej już firmy są trudne do zdobycia, pozostają więc przeróbki.

Za to w kwestii środków transportu ZOMO jest teraz duży wybór w skalach 1/72 oraz 1/35. Są w mniejszej ze skali UAZ-y i SKOT-y, nawet BTR-60 oraz możliwe do wykorzystania w roli cywlnego samochodu VW Garbus i M-20 Pobieda.

(2011/12/24 09:56)

Stary Kojot

W zestawie "Warsaw Pact", była chyba jedna lub dwie figurki, które ledwie przypominały WP. Ja posiłkowałem się zestawem brytyjskich spadochroniarzy Airfixa. (2011/12/24 10:12)

Messer

Pod tym linkiem:

http://www.ellinas.org/warsaw-pact-135-esci-5508-p-106.html

jest widok pudełka zestawu ESCII Warsaw Pact. Na pudełku są podobizny dwóch żołnierzy z NRD, po jednym z Czech, Polski i Bułgarii, tyłem stoi żołnierz w czapce zimowej, może to Rosjanin. Pudełko zawiera 14 figurek, więc może być tak, że figurek WP jest jedna lub dwie. Nie miałem tego zestawu w rękach.

W aktualnej ofercie sklepów modelarskich są czołgiści w kombinezonach i z hełmofonami podobnymi do tych używanych przez WP. Czołgi z rodziny T-55 i T-72 do wyboru, do koloru, ponadto BWP-1, SKOT i BTR-60 też są. Cywilne samochody z tamtych czasów zapewne też są w najpopularniejszych skalach. Tylko siadać i kleić zostaje.

(2011/12/24 12:57)