Sposoby noszenia wyposażenia w Armii Imperium Rosy

/ 25 odpowiedzi / 11 zdjęć
Czołem Koledzy. 
Przedstawiam małą kompilację schematów typu "co gdzie i jak". Są schematy na początek wojny oraz na późniejszy okres. 

Rumcajs

Jarku na kilku rysunkach, różnymi numerami (3, 4, 5) został oznaczony tajemniczy dla mnie  woreczek. W opisie jest nazwa "Fliaga". Cóż to takiego ta jest, ta flaga? (2012/12/23 08:40)

PRUSS

Odpowiem za kolegę. Flacha - to manierka (2012/12/23 09:08)

JaRost

Sławku niestety ta osoba, która wrzuciła skany do sieci pozbawiła je opisów. Te, które się zachowały przynależą jedynie do konkretnego obrazka. Oczywiście analogie między nimi łatwo znaleźć. Co do woreczka pojawiającego się w szczególności na grafikach z późniejszego okresu wojny to wydaje mi się że jest to woreczek na jedną z pierwszych masek gazowych. Przykłady można znaleźć tutaj: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,maska-przeciwgazowa-to-rosyjski-wynalazek,6477
Nic innego logicznego do głowy mi nie przychodzi. (2012/12/23 10:28)

Rumcajs

Kostia to niezupełnie tak. Choćby na pierwszym rysunku masz na środku postać bokiem. Widać tam dwa wiszące woreczki. Ten z numerem 4 to niewątpliwie manierka. Ale bardziej z przodu wisi woreczek z numerem 5 i właśnie o tym woreczku pisałem wcześniej. Dlatego Jarek może być bliższy prawdy.
A co do owej "Fliagi" rozumiem że mamy tu do czynienia z "g"="h" (analogia z Gitlier = Hitler") i wtedy wychodzi nam pięknie "Flacha". I wszystko jasne. (2012/12/23 11:35)

darda

Może to i maska, choć na razie nie ma pewności. Rysunki są z jakiejś epokowej instrukcji, więc prędzej czy później opisy powinny wypłynąć. (2012/12/23 12:03)

Tara

Mnie nurtuje jeszcze jedna sprawa i plecak typu turkmeńskiego. Jak do tego ustrojstwa troczyć pałatkę skoro nie ma tam na to żadnych troczków? (2012/12/23 18:31)

FaZa

Ten woreczek to chyba nie na maskę jeżeli rysunek przedstawia wyposażenie żołnierza na wz.1909r. Pierwsza funkcjonalna maska przeciwgazowa powstała w 1912r. a w 1915 Nikołaj Zieliński opracował pochłaniacz węglowy co doprowadziło do skonstruowania maski przeciwgazowej zaakceptowanej rok później przez państwa ententy. Gdzieś czytałem (chyba obronę Port Artura), że żołnierze w czasie walk w Port Arturze w 1904 roku nosili woreczki na kaszę i suszone warzywa. Być może to ten woreczek. Palący nosili też tytoń w sakwach, by mieć go pod ręką.  (2012/12/23 21:20)

Rumcajs

To jeszcze jedną rzecz podrzucę. Na rysunkach mamy widoczną wymiennie łopatkę lub pochwę na bagnet. Przynajmniej tak mi się wydaje. Ponadto łopatka zmienia swoje miejsce. Raz jest na lewym półdupku, ale częściej na prawym. Czy to mogło być uwarunkowane sposobem noszenia tornistra jako torby na boku, a w innych wypadkach na plecach? (2012/12/23 23:16)

JaRost

Faza diabeł tkwi w opisie. Tłumacząc pierwsze zdanie z większości grafik nie można wnioskować, że dotyczy ono tego lub innego roku. brzmią one (łopatologicznie) "noszenie wyposażenia z mieszokiem wzoru 1909/noszenia wyposażenia uproszczonego wzoru..." po nich może nastąpić cała litania innych rozkazów, zmian etc (na jednej grafice rozpiętość czasowa jest 1873-1915) Niestety bez pełnego obrazu ciężko cokolwiek powiedzieć. Twój trop na chwilę obecną jest dobry jak w zasadzie każdy inny. Ale skierowałem pytanie na wschód, może coś odpowiedzą. 
Tara, mnie też to dziwi. może za ramiączka? ;) Poza tym ciekawe mamy do czynienia z dwoma wariantami noszenia mieszoków lub z dwoma ich odmianami. 
Rumcjas na lewej stronie łopatkę nosiła gwardia. Miała ona także nieco odmienne wyposażenie. 
Tak więc czekamy na info z Rosji.  (2012/12/24 07:59)

JaRost

Wyjaśniło się. 
Mieszok noszono w obu konfiguracjach. Otworem w dół lub do góry. Odnośnie troczenia nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi, więc nadal logicznym wydaje się mocowanie do szelek. 
Co do tajemniczego woreczka. Mój strzał był najcelniejszy :DWorek był wykonany z impregnowanego materiału i mieścił w sobie zestaw przeciwgazowy zawierający maseczkę, gazę oraz flakonik ze stosownym płynem neutralizującym gaz. Rysunki powstały w okresie poprzedzającym wprowadzenie do armii "masek Zielińskiego".
(2012/12/26 20:07)

Michael Sprink

W jaki sposób złączyć ze sobą paski od rańca by "wyszła" torba przez ramię tak jak na rysunku  w 7 poście. (2013/01/04 21:46)

JaRost

Można jakimś domowym sposobem poprzeplatać jeden pas z drugim. 
Co nie zmienia faktu że istniały dwa rodzaje (o ile dobrze pamiętam niewiele się różniące wymiarami) plecaków. wzór z 1909 roku miał dwie szelki, wzór z 1910 miał szelkę jedną i nosiło się go przez ramię. 
Niżej fotka oryginału z kolekcji kolegi.  (2013/01/04 23:35)

Michael Sprink

Rozumiem ,że nie będzie regulaminowej gafy jeżeli raniec model 1909 będę nosił jak plecak w zdjęciu powyżej? (2013/01/05 09:30)

JaRost

Na zdjęciach różnie to wygląda, więc zbrodnią to nie będzie.  (2013/01/05 22:34)

Michael Sprink

Ma może ktoś spis rzeczy ,które powinny się znaleźć w regulaminowo zapakowanym rańcu i chlebaku? Regulaminem nie pogardzę. (2013/03/13 20:14)