spodnie mundurowe

/ 8 odpowiedzi
witam szanownych kolegów . mam pytanie , czy w polskich spodniach mundurowych BRYCZESACH jest gorąco podczas rekonstrukcji ? lub podczas wysiłku fizycznego ? jak wygląda sytuacja z nimi zimą , latem , jesienią , wiosną .
al-Muell

Pytanie mało precyzyjne, bo w Wojsku Polskim przez lata było kilka wzorów bryczesów.Natomiast ogólnie: nawet w drelichowych bryczesach, przy temperaturze powyżej 25 stopni jest gorąco jeśli człowiek się dużo rusza. Natomiast większym problemem dla mnie zawsze jest bluza mundurowa - nawet jak się cały dzień siedzi to przy 30 stopniach jest za gorąco.
Zimą raczej nie ma problemu - nawet przy znacznym wysiłku. (2014/09/24 12:28)

kapitan Koot

Litości ,ale co to jest za pytanie? W upał jest gorąco a na mrozie zimno.A jak pada deszcz to mokro. Jak w każdych długich spodniach z drelichu, szewiotu, gabardyny czy sukna. (2014/09/24 12:38)

Rumcajs

Pytanie na miarę lat pytającego. A moja odpowiedź będzie taka - nie ważne czy będzie gorąco czy nie i tak powinieneś włożyć pod spod kalesony, gacie z długimi nogawkami, czy jak tam sobie chcesz nazwać tę część garderoby. Jeśli tego nie zrobisz, to bardzo szybko poobcierasz się tak, że o chodzeniu zapomnij. (2014/09/24 12:54)

Major Tiger

a pytanie troche z innej beczki , czy obecnie są produkowane wojskowe kalesony , czy żołnierz sam ma o to [kupić , zdobyć ] zadbać ? (2014/09/25 21:52)

Rumcajs

"czy obecnie są produkowane wojskowe kalesony , czy żołnierz sam ma o to [kupić , zdobyć ] zadbać ?"

Jeśli chodzi o kalesony na potrzeby rekonstrukcji, to albo można zakupić takowe szyte wg. starych krojów lub uzdatnić te z lat np. 60. Wszystko zależy od potrzeb zainteresowanego.
Natomiast co do kalesonów we współczesnym WP nie umiem się wypowiedzieć. Ja w latach 1980-1983 miałem na stanie 2 szt kalesonów płóciennych w bieliźnie alarmowej. Tyle tylko, że nikt ich nigdy nie używał. Na lato były za ciepłe, a na zimę za zimne, więc jako ocieplacz nosiło się spodnie od dresów.
(2014/09/26 12:51)

kapitan Koot

Rozporządzenie ministra Obrony Narodowej z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2012 r., poz. 1502)

§3 pkt 1 Żołnierz otrzymuje umundurowanie oraz wyekwipowanie zgodnie z normami określonymi w zestawach.

Załącznik Nr 1 - Zestaw nr 5: normy umundurowania polowego żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych wojsk lądowych

poz. 19 kalesony zimowe specjalne

(2014/09/26 13:20)

kapitan

Kalesony zimą nosiło się głownie na służbie. Nie dało rady założyć spodni od dresu (ocieplacza ćwiczebnego) pod spodnie służbowe. Może za ciepło to i nie było ale przynajmniej człowiek miał spokój z wiecznym odprasowywaniem kantów. A potem przyszedł czas pełnienia służby w umundurowaniu polowym. Eh -  gdzie te czasy. (2014/09/26 13:29)

Bolszewik

a pytanie troche z innej beczki , czy obecnie są produkowane wojskowe kalesony , czy żołnierz sam ma o to [kupić , zdobyć ] zadbać ?

Obecnie są dwa rodzaje:
- polarowe wz 516/MON
- bawełniane wz 547/MON (2014/09/27 12:45)