Spodnie "mora" US

/ 5 odpowiedzi
Witam!
Mam pytanie czy te spodnie nadadzą się do rekonstrukcji żołnierza 7 ŁDD ??
Posiadam bluzę US wz.4643.
Pozdrawiam!
http://www.zielonaskrzynia.pl/index.php/unikat-spodnie-moro-bechatka-wz-86-us.html
LWP desant

Czy taka sylwetka jest prawidłowa??
(Oprócz spodni i butów) (2012/11/15 15:28)

shi-go

Wzór kroju US wz.4643 jest "następcą" wzoru US wz. 5612 i oba te wzory używane były przez jednostki powietrznodesantowe, tak że prezentowane spodnie nadają się do rekonstrukcji. W tym temacie ważny jest rodzaj kamuflażu. W prezentowanych spodniach podany jest wzór kamuflażu jako Moro wz. 86. W tym kamuflażu funkcjonowało trzy rodzaje kolorystyki plamek. Czarne, dla marynarki i lotnictwa. Zielone, dla piechoty i wojsk specjalnych w tym desantowych i niebieskie, dla milicji [to tak w skrócie].  Jeżeli spodnie mają plamki zielone [ze zdjęcia trudno wywnioskować] to jak najbardziej odpowiedni wzór Moro. Zastanawiam się dla czego wystawca opisuje te spodnie jako cyt..."Spodnie moro bechatka wz.86 US", przecież "bechatka" to kurtka i raczej trudno ją ze spodniami pomylić. Typowy chwyt marketingowy, i więcej mało znanych słów [dla laików] tym lepiej, a wychodzi na to że wystawca jest ignorantem. Poza tym do wzoru kamuflażu [tutaj...Moro wz. 86] nie używano oznaczenia "US", te oznaczenia stosowano do wzoru kroju munduru. Przy oznaczeniu Moro wz. 86...samo US nic nie znaczy. To tak na marginesie.
Co do samych prezentowanych spodni, to moim zdaniem to jest 100% unikat. Wytwórca pomieszał dwa wzory...5612 i 4643.Jeżeli to jest pierwszy wzór US wz.5612  to powinien posiadać dwie krzyżujące się taśmy na każdej nogawce [posiada jedną czyli wz.4643] i nad lewą biodrową kieszenią, kieszonkę na zegarek.Jeżeli jest to wzór drugi US wz.4643 [który nie posiada kieszeni na zegarek] to powinien posiadać szelki.Z tym oryginalnym krojem, to trochę to naciągane.

(2012/11/15 19:45)

LWP desant

A co do zaprezentowanej sylwetki ?? Czy to co mam od pasa w górę + te spodnie + brązowe opinacze + beret (niebieski) będzie prawidłowe?? (2012/11/15 20:35)

pietnastak

Czołem!

Były jeszcze dwa wzory "moro". Pierwszy - granatowo-czarne plamki na szarym lub oliwkowym (standardowym) podkładzie, używany przez Służbę Więzienną - dzisiejszy wzór jest b. podobny ale plamki są ciemno szare, prawie czarne na szarym tle i drugi, w większe granatowe plamy  na zielonym tle, używane jako umundurowanie bojowe przez Straż Pożarną. Niestety nie jestem pewien,czy zarówno przez zawodową i OSP, czy tylko przez jedną z nich, ze wskazaniem na OSP.

(2012/11/20 12:23)

shi-go

...tak dla ścisłości
wprowadzono pięć odmian kolorystycznych kamuflażu wz.68 Moro.1. tzw. "zielone moro" tło szaro-zielone, plamki ciemno zielone. Podstawowy wzór LWP, używany przez Wojska Lądowe, Wojska Ochrony Pogranicza [WOP] i Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej [ZOMO]. Wprowadzony w roku 1968.2. tzw. "czarne moro" tło szaro-zielone, plamki czarne. Wzór dla Wojsk Lotniczych [WL] i Marynarki Wojennej [MW], oraz Oddziałów Specjalnych. Wprowadzony w roku 1970.3. tzw. "niebieskie moro" tło szaro-czarne, plamki ciemno niebieskie. Wzór dla Milicji Obywatelskiej [MO]. Wprowadzony w roku 1970.4. wzór dla Służby Więziennej [SW], tło fioletowo-niebieskie, plamki czarne. Wprowadzony w roku 1970.5. wzór dla Państwowej Straży Pożarnej [PSP], tło szaro-zielone, plamki czarne większe od plamek na pozostałych wzorach. Wprowadzony w roku 1970.
...w nomenklaturze międzynarodowej owe plamki na polskim Moro określane są słowem "worm"
@pietnastakWybacz mi, ale skopałeś kolory w tłach i nadruku [plamek]. Jeżeli chcesz coś napisać z sensem, to postaraj się zgłębić trochę temat...z całym szacunkiem. Co do OSP, to chłopaki używali "ciuchów" na zasadzie co kto miał, lub co skapnęło im z "pańskiego stołu". Może dziś zmieniło się coś, ale nie jestem w temacie.
  (2012/11/27 23:49)