Służba celna, urzędnicy skarbowi - materiał i obuw

/ 1 odpowiedzi
Witam,
Od jakiegoś czasu siedzę w temacie umundurowania urzędników skarbowych. Kroje kurtek i płaszczy już mam, jednak głowię się nad kwestią materiału, gdyż w przepisach "O umundurowaniu urzędników celnych" z 24 czerwca 1929 roku jest tylko podany kolor (ciemnozielony) zaś jedyne wzmianki o materiale są już w '37 i niestety tylko o tym, ze zostanie on dostarczony. Czy dla urzędników wyższego szczebla administracji celnej (powiedzmy urzędników X-VIII stopnia) i kontroli skarbowej (kontroler skarbowy) był przewidziany materiał sukienny czy też już z tkaniny z wełny czesankowej? Jak to wyglądało z dozorcami celnymi?

Poza tym jedyny krój spodni, jaki udało mi się wypatrzyć to prosty krój. Jednak w straży celnej występowały bryczesy (Narodowe Archiwum Cyfrowe), zatem może i w tych służbach "zdarzała się dowolność"?

Pozdrawiam
elear


W przedmiocie materiału niewiele Ci podpowiem, ale zakładam, że wyżsi urzędnicy mogli spokojnie kupować sobie samodzielnie tkaniny na mundury.
 Natomiast co do kroju spodni, to sprawa wygląda różnie, w zależności od okresu i służby.
 W przypadku służby celnej rozporządzenie z 17 lipca 1920 roku mówi: "spodnie długie z amarantową wypustką z boku". Podobnie rozporządzenie z 24 czerwca 1929 roku mówi o długich spodniach do trzewików.
 W przypadku kontroli skarbowej - rozporządzenie z 27 maja 1924 roku mówi: "spodnie długie lub krótkie do butów wysokich z ciemno-zieloną wypustką z boku". Rozporządzenie z 19 lutego 1930 roku wprowadziło dla nich mundury jak dla urzędników celnych, co potwierdziło rozporządzenie z 20 stycznia 1937 roku.
 Natomiast Straż Celna zgodnie z rozporządzeniem z 8 lutego 1928 roku mogła nosić i spodnie długie, i bryczesy.
 Pozdrawiam (2014/08/07 23:09)