Skróty jednostek wojskowych : Gren. Füs. Utf

/ 9 odpowiedzi
Witam mam problem z rozszyfrowaniem Niemieckich jednostek wojskowych z I Wojny Światowej -Landstm.   -Gefr.
 -Res. -ffz   -Vzfldw. -Haupt-Musk. --Utffz. -Füs.-Gren. 
Prosiłbym o wyjaśnienie  oryginalne, oraz w J polskim

Rumcajs

Chyba nie do końca to skróty oznaczające jednostki wojskowe. Czy to spis określeń z tablic cmentarnych? Ja tu widzę określenia formacji landszturm - Landstm. Ale bardziej prawdopodobne, że to określenie Landszturman czyli landszturmista. Gefr, to gefrajter,  haupt. haupman, musk - muszkieter itd. To bardziej określenia funkcji lub stopnia niż jednostki. Resztę pozostawiam Koledze Fuchsi. To jego królestwo :-) (2013/10/29 19:34)

Habdank

To ja jeszcze dorzucę
res. to rezerwa
utffz to unteroffiziere czyli podoficer, Haupt może również oznaczać "główny", Fus. to po polsku fizylier, gren. to grenadier.
Też mi to wygląda na wyjątki z tablic cmentarnych... (2013/10/29 19:38)

mazurzak

Przepraszam mój błąd nie dodałem że skróty pochodzą z poduszek na cmentarzu i owszem mogą oznaczać stopień lub typ żołnieża (2013/10/29 19:57)

fuchsi

Witam wszystkich,

@mazurzak
Chetnie widziane, kiedy podasz powod pytania i srodlo. Wtedy mozno jut lepiej ocenic o co chodzi. (n.p.: Kiedy chesz miec kawe nie pytasz gdzie krowa stoi).
W kolejnosci:
- Landstm = Landsturmmann (Landsturm-mann) / LStM
- Gefr.      = Gefreiter
- Res.       = Reservist
- ffz / bardzej Uffz. = Unteroffizier
- Vzfldw.   = Vizefeldwebel
- Haupt - tu cos brakuje - moze ma byc Hptm. = Hauptmann
Musk.       = Musketier
- Utffz.     = mnie nie znany - moze to "Uffz."
Füs.         = Füsilier
Gren.       = Grenadier

Wszystkie to stopnie wojskowe. Maja rozne znaczenie, okreslaja jak poziom szkolenie wojskowe jak wiek i naleznosc do roznych formacjach.
LStM, Musk., Füs., Gren. = zolnierz piechury
Gefr. = zolnierz piechury ktory awansowal
Res.  = zolnierz, ktory byl przed wojna juz w wojsku i skonczyl ze stopien zolnierza, albo zostam zmobilizowany w czasie wojny i nie mial przedtym wojskowe szkolenie
Vzfld (VFw), Uffs = kasta podoficerow, VFw juz bardziej zawodowy
Haupt - jak juz mowilem, nigdy nie pozostal sam, z powyzycz wymenioych stopniach wnioskuje, ze chodzi tu o stopien "Hauptmann" =  kapitan, trzeci stopien oficerski, dowodza kompanii piechury albo Batterie/baterie armatow 

System byl bardzej skomplikowany i kolorowo, nie tlumaczy sie jednym zdaniem.
Moze na poczatku wystarczy. Prosze o zdejcie, wtedy moge wiecej pomagac. (2013/10/29 20:30)

mazurzak

Niestety jak to na wielu cmentarzach wojennych  napisy napisy są już bardzo nieczytelne więc zdjęcia niewiele pomogą.
Bardzo dziękuje za wszystkie informacje (2013/10/30 18:09)

Rumcajs

Koledze Fuchsi chodziło nie tylko o zdjęcia samych płyt nagrobnych. On zajmuje się pierwszowojennymi cmentarzami w Polsce i chętnie poznałby lokalizację tego, o którym mówimy, bo a nuż jest to dla niego cmentarz nieznany. Poza tym jest możliwość ustalenia historii osób na tym cmentarzu pochowanych lub upamiętnionych na pomniku. (2013/10/30 18:31)

mazurzak

Chodzi mi o cmentarz w Módłkach  w woj. Warmińsko-Mazurskim.Z tego co mi wiadomo była już mowa o tym cmentarzu na jednym z postów (2013/10/31 19:09)

fuchsi

Witam,
dziekuje Rumcajsowi za pomoc.

@mazurzak

O cmentarza w Modlkach znajdziesz tutaj juz informacje:
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1914/warminsko-mazurskie/modlki

Wiec, juz nie musisz sie meczyc z odszyfrowaniem.
Kiedy masz pytanie dot. jednostki, mozesz pytac, szukam Tobie uzupelniace informacje.

Z datach smierci mozesz wyciagac odpowiednie wnioski dot. przebieg dzialan wojennych.

pozdrawiam serdecznie

fuchsi (2013/11/05 16:57)

fuchsi

@ mazurzak

n.p.:
Jako ostatniego jest wymeniony:
Landstm. Wyludda, Landst. Batl. Allenstein III

O niego jest znane:
Ldstm. Gottlieb Wyludda *Neu Rudowken, Sensburg - gefallen
(urodzony Nowa Rudowka, powiat Mrągowo - polegl)

2./Landsturm Batallion Allenstein III

Jako miejsce walk sa podane:
Schweutainen 11.11.1914
Piotrowitz 12.11.1914
Neidenburg/Nidzica 11.-13. + 16.11.1914

pozdrawiam serdecznie (2013/11/05 17:44)