Severski - powieści kryminalne

/ 4 odpowiedzi
Vincent V. Severski - pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu. Przez wiele lat pracował poza granicami kraju pod przybraną tożsamością. Zajmował jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Agencji Wywiadu. Odszedł ze służby  w 2007 roku. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę. 

Severski napisał dwie powieści o polskim wywiadzie "Nielealnych" i "Niewiernych", jak sam zaznacza część wydarzeń opisanych jest prawdziwa, a część fikcyjna. I tu moje pytanie, myślicie że takie książki warto traktować jak źródło wiedzy o wywiadzie, czy pozostawić je w kategoriach bardzo przyjemnej, ale jednak rozrywki? 
mag68

Po przeczytaniu "Nielegalnych" (kolejnej części trylogii jeszcze nie nabyłem), pozostawiłbym ją jak napisałaś "w kategoriach bardzo przyjemnej, ale jednak rozrywki". Oczywiście jest ona podparta wiedzą wyniesioną z pracy w wywiadzie, ale przecież zbyt wielu tajemnic pracy szpiega ujawnić nie można.:)

(2012/11/15 22:48)

antekkot

Tez myślę, że raczej powinna to być rozrywka. Nie sądzę, zeby Severski zdradził nam szczegoły operacji, w których brał udzial. Jednak nie jest też tak, że to co pisze jest kompletnie wyssane z palca. Na pewno opisuje misje, które zdarzyły się, jednak generalne założenia są inne :)
Zamierzam sobie nabyć obydwie ksiażki Severskiego. Przekonałam się do niego jak go kilka razy w TV zobaczylam jako eksperta. Facet do rzeczy mówił, myślę, że sie nie zawiodę. (2012/11/23 14:09)

kwiet

Jestem w połowie "Niewiernych" i muszę przynzać, że cała otoczka wokół tej powieści mnie zaintrygowała. Autor-szpieg, mnóstwo tajemnic wokół wątków oraz bohaterów - którzy są ponoć prawdziwymi ludźmi, rozpoznawanymi w środowisku tajnego wywiadu. Bardzo mi odpowiada ten klimat. (2012/11/28 15:20)

Kaskada

meg68 wiadomo, że tajemnic państwowych raczej zdradzał nie będzie, musiałby zwariować. Ale akurat kulisy pracy szpiega, jego sposób myślenia i oceny rzeczywistości wydał mi się bardzo autentyczny.  (2012/12/19 12:30)