Saperzy w armii carskiej

/ 64 odpowiedzi / 31 zdjęć
Saperzy w zasadzie niewiele różnili się od liniowej piechoty. Główne różnice, to klamra i guziki z białego metalu z emblematami saperów (skrzyżowane topory). Na naramiennikach skrzyżowane łopata i kilof.Jedna ładownica na naboje do karabinu zamiast dwóch.

Stary Kojot

Zdjęcie sapera juz po kapitulacji twierdzy Modlin. (2014/09/10 16:55)

Stary Kojot

Oryginalny naramiennik 2 batalionu saperów z twierdzy Modlin (Nowogeorgiewsk). Choć z tym batalionem to cos nie do końca nam udało sie ustalić czy faktycznie chodzi o batalion czy o kompanię. (2014/09/10 16:56)

Stary Kojot

Próba wizualizacji sylwetki sapera z twierdzy Modlin. (2014/09/10 17:01)

Stary Kojot

Chlebak dla wojsk technicznych, naramienniki saperów z Modlina, saperska klamra do pasa, (2014/09/10 17:12)

Stary Kojot

Łopata - Drug Sołdata... (2014/09/10 17:30)

XmortenX

Nie ma to jak kilka fot, od razu kilka kwestii zostaje rozwianych. Z tego co widzę to saperzy mieli tylko jednostronne pagony, w odróżnieniu od większości wojska. W sumie, tak patrząc, to nie jest tego specjalistycznego sprzętu aż tak wiele a i dostać go można, akurat topory i kilofy widywałem na portalach aukcyjnych, w różnych stanach zachowania. (2014/09/10 17:32)

Stary Kojot

Czyżby spod naramiennika zwisał skórzany trok do mocowania trzonka od łopaty? W reku coś jakby miara znana ze sklepów z materiałami.
System mocowania niemiecki, co ciekawe, taki sam w II wojnie, zarówno w armii niemieckiej, jak i polskiej... (2014/09/10 17:32)

Stary Kojot

Tornister dla wojsk technicznych, artylerii i saperów. W sumie nic dziwnego, że kosztuje ok 1000 zł... (2014/09/10 17:37)

XmortenX

Faktycznie musi to być mocowanie od trzonka łopaty, zupełnie jak w wojsku kajzerowskim, gdzie umocowywano je dokładnie w taki sposób. O i dzięki wielkie za poglądowe ilustracje na temat noszenia oporządzenia przez saperów, o to mi chodziło :)
A co do saperów z Modlina, to może to być jednak kompania, na stronach rosyjskich wyczytałem, że oddziały saperów w fortecach były w większości oddziałami w sile kompanii. (2014/09/10 17:37)

Stary Kojot

Ten system troczenia łopaty przez saperów, jest znany w armii carskiej od... pierwszej połowy XIX wieku. (2014/09/10 17:44)

XmortenX

Czyli nie było to nic nowego :) Co do plecaka, to dobra opcją byłoby znalezienie jego wykroju, wymiarów, z czego był wykonany, może wtedy dałoby się go uszyć a koszty nieco by zmalały. (2014/09/10 17:51)

Stary Kojot

A ja chciałbym zobaczyć te tornistry na archiwalnych zdjęciach z epoki, że faktycznie były używane. Bo artylerzysty z takim tornistrem nie widziałem ANI JEDNEGO! Na grupowym zdjęciu żołnierze chyba mają rzeczone tornistry. Może ktoś ma jakieś inne fotki...? (2014/09/10 18:02)

Stary Kojot

Wyposażenie też jest skromniejsze.W zasadzie pas z ładownicą, manierka, chlebak, zrolowany płaszcz z menażką.Reszta pewnie w tornistrze.Co ciekawe, manierka na zewnątrz wyposażenia, jako pewnie najczęściej używana. (2014/09/10 18:42)

JaRost

Nie ma to jak kilka fot, od razu kilka kwestii zostaje rozwianych. Z tego co widzę to saperzy mieli tylko jednostronne pagony, w odróżnieniu od większości wojska. W sumie, tak patrząc, to nie jest tego specjalistycznego sprzętu aż tak wiele a i dostać go można, akurat topory i kilofy widywałem na portalach aukcyjnych, w różnych stanach zachowania.

Otóż mieli i drugą stronę :) Szyfrówka na stronie polowej była  коричневая czyli brązowa (nie tyczy się jednostek fortecznych) widać ją na kilku fotkach w temacie. 

fotki oryginalnego plecaka http://antikvariat.ru/military/2895/58733/#.VBCQBvl_vJ0http://sammler.ru/index.php?showtopic=18087 (2014/09/10 19:56)