Ryszard Kukliński - bohater czy zdrajca?

/ 10 odpowiedzi
adams1974

Moim zdaniem był wielkim patriotą. Ciekaw jestem Waszych opinii. Dla mnie jest bohaterem, dla innych zdrajcą stanu. (2011/04/03 00:00)

SKWARA192

Dla mnie osobiście on polski nie zdradził i nie jest zdrajcą,on zdradził czerwonych i chwała mu za za to.Bohaterem też dla mnie nie jest wykorzystał tylko ofertę CIA i tyle nie zapominajmy ,że był pochodzenia żydowskiego i mogla być to zemsta na komuchach za to wygonili w marcu narodowość żydowską z Polski.(co go skusiło do takiej akcji on sam wie,ale prawdy nie powie). (2011/04/03 09:16)

Wrotycz

Jezus i Judasz też byli Żydami. (2011/04/03 13:20)

SKWARA192

Ale żydzi zabili Jezusa za to że został chrześcijaninem i był dla nich zagrożeniem. (2011/04/06 08:52)

Komski

Kukliński? Zdecydowanie bohater! (2011/04/06 09:05)

Stary Kojot

Ale przysięgę wojskową składał... Kukliński, nie Jezus. Pytanie w eter:-czy nosił się z zamiarem nawiązania współpracy z wywiadem amerykańskim przed tym, jak został żołnierzem zawodowym WP, czy już po złożeniu przysięgi, otrzymaniu promocji oficerskiej, itd...? (2011/04/06 09:07)

Wrotycz

Ale żydzi zabili Jezusa za to że został chrześcijaninem i był dla nich zagrożeniem.

Jezus został chrześcijaninem to bardzo ciekawy wątek, czy mógłbyś to wyjaśnić, dokładniej opisać
. (2011/04/06 10:57)

darda

To, że Kukliński złamał złożoną przez siebie przysięgę wojskową - tę w której m.in przysięgał "strzec niezłomnie wolności, niepodległości i granic Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przed zakusami imperializmu, stać nieugięcie na straży pokoju w bratnim przymierzu z Armią Radziecką" - nie ulega wątpliwości.

Czy zdradził Polskę?

Moim zdaniem nie. Historia zna zresztą kilka przypadków, gdy wierność Polsce wymagała złamania złożonej wcześniej przysięgi - tak było w 1831 roku, nie inaczej postąpili choćby Romuald Traugutt czy Jarosław Dąbrowski.

Ocena zachowania Kuklińskiego zależy tak naprawdę od motywów, jakimi się kierował. Wiemy o nich tyle, ile sam przekazał. Niektórzy mu wierzą, inni nie.

Ja akurat mu ufam, nie sądzę jednak, by warto było dyskutować o tym, w co kto wierzy.

(2011/04/06 11:31)

użytkownik9025

Rozbroił Rosję Sowiecką, uratował Europę przed wojną totalną, a Polskę uratował przed zagładą. Walili by w nas jedni i drudzy, raz jak sowiety pędziłby z terenów NRD do morza północnego a drugi raz jak zachodniacy pędziliby na sowietów. (2011/04/06 22:17)