Rubachy oficerskie.

/ 1 odpowiedzi
Dzień dobry, Forumowiczom           Jakiś czas temu zajął mnie temat carskiej I wojennej mundurówki. W związku z tym odkryłem wielki bałagan we wzorach gimnastiorek noszonych przez Rosjan w czasie 1914-1917. ( wz1907,wz1911,wz1912, wz1913) ale te nosili szeregowi i podoficerowie. Interesuje mnie kwestia ofocerskich mundurów polowych.             Gdy poszukuję informacji nt. mundurów polowych rosyjskich oficerów natrafiam na kitle wz. 1907 i 1913. Natomiast na zdjęciach z okresu Wielkiej Wojny widać że oficerowie noszą gimnastoorki , ale widać że są one inne niż żołnierskie ( nawet Mikołaj II nosił na co dzień zieloną gimanstiorkę ze złotymi pagonami i akselbantem).             W związku z tym ma pytanie: jakiego wzoru rubachy nosili oficerowie zarówno w kawalerii i piechocie, oraz czym różniły się od żołnierskich i od kiedy je noszono?

Pozdrawiam
jmkow1

Carskie gimnastiorki dla oficerów szyte były w dużej mierze na indywidualne zamówienie. Stąd duża różnorodność w kroju i materiale. Wykorzystywano także podoficerskie pozaregulaminowe wzory z kieszeniami na piersiach. Powód był prozaiczny. W dobie coraz powszechniej stosowanej optyki tj. lornetki, lunety itp. oficer mniej odróżniający się od szeregowca w warunkach frontowych zwykle nieco dłużej żył. (2016/06/06 11:47)