Rosyjskie Plutony Grenadierów

/ 18 odpowiedzi / 9 zdjęć
Szukam informacji na temat rosyjskich plutonów grenadierów. Z tego co wyczytałem plutony grenadierów były jednostką szturmową i często współpracowały z jednostkami saperskimi. Pierwsze jednostki tego typu powstały pod koniec 1915 roku w 25 Korpusie Armijnym. Znalałem tez informacje ,że czwarty pluton kompani był właśnie plutonem grenadierów. Znakiem rozpoznawczym grenadierów był materiałowy gorejący granat przyszyty do rękawa munduru. Warto jeszcze wspomnieć ,że nie należy mylić pułków grenadierskich z plutonami grenadierów. I tutaj mam pytanie czy wiecie które pułki szczyciły się plutonami grenadierów? Od czego zależał kolor granatów? Jeżlei ktoś posiada jakieś epokowe zdjęcia to prosże o wyrzucenie ich na forum.
Blade

Witam ;

Grenadiery sa z 4go plutonu pobrane na wszystkie kompanie Pulku .

Podoficer dowodzi 10 Zolnierzow , wszystkie zolnierze dostawaja 7 mub 8 granat .

Kolor granatow ( oznaki )

_ Niebieski plomien dla oficer instruktor z 2 Brygada od Dywizji piechoty ( krzyż na granat zloty )
_ Czerwone plomien dla wszystkie zolnierzow 1e brygady piechoty gwardii ( krzyż na granat srebrny )
_
Zolty plomien dla szeregowcow Instruktorzy-grenadierow w pulku grenadierow (
krzyż na granat zolty )
_ Bordo/
wisniowe plomien dla szeregowcow Instruktorzy-grenadierow w pulku strzelcow . ( krzyż na granat bialy )
_ Granata cala niebieska dla zolnierzow grenadierow sluzacy w drugim brygady dywizji piechoty . (2013/04/07 12:55)

Michael Sprink

Dziekuję! Rozumiem ,że cały czerwony granat to pierwsza brygada w dywizji piechoty. (2013/04/07 13:05)

JaRost

Nie wiem czy posiadanie greniadierskiego wzwoda było jakimś szczególnym powodem do dumy. Gdzieś czytałem że powodem ich tworzenia był "genialny" pomysł co robić z nieuzbrojonymi ludźmi w pułku (bo produkcja nie nadążała za poborem). Dawali im zatem po granacie i siekierce i gnali na okopy wroga. Co prawda były wprowadzana jakieś szkolenia, powstała nawet szkoła, ale rewolucja zgasiła płomień na granatach. Kolory naszywek były takie jak kolory pułków w brygadzie. 
i tak plutony z pierwszej dywizji piechoty miały kolor czerwony, z drugiej niebieski, u strzelców był malinowy. Oficerowie i instruktorzy mieli granat w kolorze czarnym ze skrzyżowanymi taśmami. 

Kilka przykładów:1. oficer grenadier-instruktor w 2 brygadzie dywizji piechoty
2. oficer grenadier-instruktor w 3 dywizji piechoty gwardii (ciężko mi określić dokładnie kolor) 3. grenadier-instruktor niższych czynów grenadierskiego pułku4. grenadier-instruktor niższych czynów strzeleckiego pułku5. grenadier w 2 brygadzie dywizji piechoty
Skład oddziału to jeden oficer, 4 podoficerów i 48 szeregowych. Z założenia jednostka taka powinna być przy każdym pułku. Patrząc na liczebność i warunki na froncie rotacja była duża....  (2013/04/07 13:24)

JaRost

Tak, korzystałem z tekstu tych autorów będącego na tym forum http://siberia-miniatures.ru/forum/showthread.php?tid=151&fid=11&block=0

moje tłomaczenie chyba nie jest do końca dobre, więc wklejam oryginał 1. Офицерский, гренадера-инструктора вторых бригад пех. дивизий;
2. То же, в 3-й гв. пех. дивизии;
3. Солдатский, гренадера-инструктора гренадерских полков;
4. То же, в Л.-гв, 1-м стрелковом полку;
5. Солдатский, гренадера вторых бригад пех. дивизий.

I kilku innych ale ciężko mi znaleźć źródła teraz.  (2013/04/07 14:45)

Blade

Dzieki !

Ja  mam ten tekst tłumaczone w języku francuski .

Naszywki grenadierow ktore widac na dole tekstu na linki to sa :

Na lewo rysunek oficjialny dla oznaku grenadierow 11 Armii , a na prawo naszywka dla oficera instruktor grenadierow 11 Armii .

Miara granat jest : 4,45 Cm ( lub Wertczok ruski )
(2013/04/07 15:20)

Blade

Aby wrocic do tematu bo czasami sie za szybko pisze :

- Kolor płomienia na granat N°2 to czerwone
- Kolor płomienia na granat N°4 to kolor malinowy .

Czarna
granat jest dla instruktorów , oficery , podoficery i niższych czynów .
Krzyz jest z koloru guzikow , srebrny albo złocony dla oficerow , bialy albo zolty dla podoficerow i
niższych czynów.

Zolnierzy niższych czynów nie instruktorze , nosieli granat zrobione w calosci w kolory pagonow ktore mieli .
(2013/04/09 07:11)

Blade

(2013/04/09 08:50)

Blade

Rekonstruktor (2013/04/09 08:50)

Blade

(2013/04/09 08:52)

Blade

Kopie naszywek (2013/04/09 08:53)

Blade

(2013/04/09 08:53)

Blade