"Rekonstrukcja" farb khaki dla WP z lat 20-30-tych

/ 6 odpowiedzi / 2 zdjęć

Po przeszło roku, z pewnymi przerwami, udało mi się wreszcie dopracować recepturę farb ochronnych dla wojska. Była to nieco ciernista droga do sukcesu, gdyż posiadane receptury dawały kolor bardziej piaskowy niż khaki. Gdy już posiadłem wiedzę panowania nad kolorem, doborem ziemnych pigmentów, sykatyw i pokostów, przystąpiłem do eksperymentów małymi krokami. I tak, ton po tonie, dotarłem do celu. Jako dwa wzorce obrałem sobie wnętrza puszek na maskę RSC oraz same części malowane masek, jako chyba najmniej dotykane elementy oporządzenia. Wszystko po to, by mieć wzorzec, który jak najmniej jest przekłamany przez brud, pot i natarte w farbę zanieczyszczenia. Niestety specyfika farby khaki jest taka, że jest to melanż składający się z następujących kolorów: żółci, zieleni, czerni, bieli i czerwieni. Taka mieszanina ziemnych pigmentów powoduje przekłamania na wyniku skanowania koloru, nawet najnowszą aparaturą, czego wynikiem pewnie nie raz było Wasze rozczarowanie, że kupiliście farbę nie do końca zgodną ze wzorcem. Poza tym inna też jest specyfika pigmentów chemicznych, a inna ziemnych, co też znacznie przekłada się na ich właściwości maskujące. Póki co zapanowałem nad farbą gruntową, która schnie do 48 godzin. Jest to bardzo głęboki mat, odporny na ścieranie, mocno przylegający do powierzchni odtłuszczonych, czy odpylonych, np. drewna. Następny etap eksperymentów, to lakier emaliowy khaki na bazie żywicy kopalowej, czyli ten, którym np. malowano pochwy do bagnetów. Trzymajcie kciuki. Zainteresowanym mogę przygotować próbki

P.S. Zapewne znajdą się tacy, którzy stwierdzą, ze to nie to, nie ten odcień, nie ten ton, ale to już taka jest specyfikaj tej farby. Tak jak 80 lat temu, na finalny wynik malowania mialo wpływ wiele czynników, choćby miejsce pochodzenia pigmentu, inna dostawa, kolor sykatywy,pokostu, czy też właściwe wymieszanie farby. Kto ma w kolekcji wiele malowanych elementów oporządzenia, ten dobrze wie, że ciężko jest znaleźć eksponaty pomalowane tą samą farbą, o tym samym odcieniu, czy tonie.

Horhe


P.S. 2

Szanowna Redakcjo, a może by tak w dziale militaria utworzyć kategorię "oporządzenie i wyposażenie"?

Jakoś mi brakowalo takiego działu przy zakładaniu tematu


Kłaniam się
Wasz Horhe

(2012/08/16 23:06)

starszywiarus


Witam! Jestem pełen podziwu dla podjętego wyzwania oraz wytrwałości w dążeniu do celu. Sądzę. że włożony trud zostanie doceniony. Sam bardzo chętnie skorzystam z próbki. Z wyrazami szacunku st.wiarus. (2012/08/17 19:47)

pi.ko


Też jakiś czas temu podszedłem do tego tematu, uzyskany kolor zadziwił wszystkich, którym go prezentowałem. Jestem ciekaw uzyskanego przez Ciebie efektu. Pamiętaj, że nośnik roślinny jakim jest pokost - z biegiem czasu ciemnieje i farba "wzorcowa", moim zdaniem, powinna wyjść różna od wzorców, które sobie obrałeś do porównań. (2012/08/17 22:38)

Horhe


Muszę jeszcze zrobić eksperyment i odwrocić proporcje umbry i ochry, bo podejrzewam błąd w druku, ponieważ by dosłownie z piaskowego koloru dojść do bardziej zielonego khaki musiałem dodac od groma zielonych pigmentów. Muszę teraz spisać swoje, zadowalające procedury i porównac z odwróceniem proporcji. Co do zas ciemnienia pokostu, to fakt tak się zachowuje, ale przy stycnośi z warunkami atmosferycznymi. Puszka na maskę, czy sama maska sa w jakby "inkubatorze" odizolowane od czynników zmieniający kolor, ale i tak, to są minimalne różnice.

Postaram się jutro załączyć skany kolorów, a zainteresowanych probkami prosze o kontakt mailowy lepige(małpa)op.pl

(2012/08/18 22:54)

Horhe


Przeprasza za zwłokę,ale pewne zawirowania spowodowały opóźnienie publikacji efektów prac nad kolorami wojskowymi. Bazowe receptury zaciągnięte były z Warunków Technicznych stolika dla łączności oraz z Dziennika Rozkazów. Wszystko z  początku lat 30-tych. Kolor 1 M zgodny jest z maską p-gaz RSC z grudnia 1933 roku, obudowa zaworu, zaś kolor 2J jest zgodny z puszką niską od maski RSC z października 1934 roku. (2012/08/26 15:35)

Horhe


i jeszcze porównianie kolorów 1L i 1M w stosunku do obudowy zaworu maski z grudnia 1933 roku. Są to skany, czyli jak najmniej przekłamują realną barwę farb. (2012/08/26 15:37)