Rekonstrukcja bitwy pod Mokrą

/ 14 odpowiedzi / 5 zdjęć
W związku z 75 rocznicą bitwy znalazłem na stronie gminy Miedzno informacje o ogłoszonym konkursie na rekonstrukcję Podaje link do stronyhttp://www.miedzno.pl/no_cache/aktualnosci/a/article/ogloszenie-o-konkursie-na-organizacje-rekonstrukcji-historycznej-z-okazji-75-rocznicy-bitwy-pod-m/?tx_news_pi1%5Bcontroller%5D=News&tx_news_pi1%5Baction%5D=detail&cHash=fc3358e7272f8f63390fb7256320395a  Wiem że zostało mało czasu(oferty trzeba złożyć do 31grudnia 2013 r),ale może w końcu udałoby się zrobić rekonstrukcję bitwy pod Mokrą w Mokrej
formoza58

Faktycznie czasu niewiele,a więc...Rekonstruktorzy wszelakich grup,łączcie się ;-)Widząc ilość "szabel i karabinów",oraz sprzętu na rekonstrukcji w Łomiankach,taką "walkę"można by spokojnie zaaranżować..."Niemiecką broń pancerną" mamy,naszą również,boforsik i putiłowka również by się znalazła.Byle by znależli się chętni,spieszeni kawalerzyści ,ponieważ tych koni które rokrocznie zjeżdżają się na obchody,spokojnie by wystarczyło,choćby na scenę wycofania koni 3 szwadronu 12P.Uł. tabunem z Mokra II przez przepust w kierunku na Wapiennik i Miedzno.A całą inscenizację można by umieścić przy przepuście kolejowym, miejsce niewiele się różni od tego sprzed 74 lat...Cóż,ale ja się tutaj mądrzę,a co ja mogę z moją kondychą...Najwyżej polec na polu chwały w pierwszej scenie ;-) Ale jestem gotów... (2013/12/23 00:43)

formoza58

Na dobry początek propozycja...Mapka boju sporządzona w 1952 roku przez rtm.Antoniego Kropielnickiego.Białą linią oznaczyłem proponowany teren rekonstrukcji. (2013/12/23 01:18)

formoza58

Trzeba by zrobić tam zimową porą czyszczenie zarośli i krzaczorów,aby było "przejrzyście" do samego nasypu.Należałoby by to zrobić z myślą o publiczności,umiejscowionych na skrzydłach terenu... (2013/12/23 10:07)

formoza58

Biała linia oznacza proponowane miejsce dla publiczności po tej stronie drogi wiodącej pod przepust kolejowy,widoczne krzaki do ścięcia... (2013/12/23 10:13)

formoza58

Druga strona drogi na przepust.Linia przed kępa oznacza miejsce dla widowni..Krzyżykami oznaczone krzaki do ścięcia bezpośrednio na skraju lasu po tej stronie.W przeciwieństwie do wcześniej pokazanej strony,gdzie widoczność należy polepszyć aż do nasypu,ze względu na scenariusz widowiska... (2013/12/23 10:20)

formoza58

Tak mogłaby wyglądać rekonstrukcja  w tym miejscu,z użyciem po stronie polskiej około 20 spieszonych ułanów,jednego boforsika i jednego działa 2 DAK-u w głębi,na skrzydle.Oczywiście czym więcej ułanów obrony,tym lepiej....:-) (2013/12/23 10:27)

cezar11pu

Dziękuje Krzychu za podjęcie tematu ,zawsze można na ciebie liczyć zobaczymy jaki odzew w kraju odniesie mój apel (2013/12/23 10:30)

Stary Kojot

Ciężki termin, bo w ten sam weekend jest Mława. Coś ta nasza Mokra nie miała szczęścia do tej pory...Sprzęt pancerny WH w zasadzie jest i to sygnowany na 4 Dywizję Pancerną.Serdecznie kibicuję, ale może byc ciężko... (2013/12/23 11:18)

formoza58

Skoro nie miała szczęścia,to może właśnie na 75-tą rocznicę "słowo stanie się ciałem". ;-)W tym przypadku niestety kibicowanie nie wystarczy.Choć raz w tą właśnie okrągłą rocznicę... (2013/12/23 14:04)

jazlowiak

Military Art Sp. z o.o. Haber and Rozdzestwieński składa ofertę;-)  (2013/12/23 15:37)

formoza58

...jak na Zawiszy ! ;-)O Was  od razu pomyślałem sobie optymistycznie,obawiałem się tylko,czy Wam nie będzie kolidowało z batalią łomiankowską,w trzy tygodnie po Mokrej.Pozdrawiam serdecznie (2013/12/23 15:54)

formoza58

Wojtek,a czy coś słychać o planowanej panoramie bitwy,o której słyszałem podczas ostatnich obchodów w remizie w Mokrej ? (2013/12/23 17:23)

cezar11pu

Dziękuję Pawle za podjęcie rękawicy ,i tak szybki odzew na mój apel ,możesz liczyć a moją pomoc oraz mojego kolegi mieszkańca Mokrej II (2013/12/23 21:41)

rowery

Bardzo dobrze iż temat "Mokrej" został wywołany. Zresztą, mój stary przyjaciel Cezary "miał go na magazynie" od lat, a sam wielokrotnie rajdem konnym jeździł po okolicy i chyba najlepiej zna teren. Jak firma "Jacek & Paweł" podejmie trud organizacji to zapewne wyjdzie "druga Mława" lub "Łomianki". Historycznie walczyli tam kolarze, co łączy się z min. z "moją osobistą rekonstrukcją".
Jednym z problemów będzie termin i natłok imprez w tym czasie /kolejna okrągła rocznica "Września"/. Pozdrawiam "Świątecznie i Noworocznie" przyjaciół i kolegów rekonstruktorów. W wolej chwili zapraszam na naszego facebooka www.facebook.com/GranatowiRadom.
Z poważaniem i szacunkiem.
Paweł Łuk-Murawski (2013/12/24 11:53)