Regulamin mundurowy rosyjski Bolimów 1915

/ 11 odpowiedzi / 3 zdjęć
Propozycja regulaminu mundurowego wg. JaRosta:
Absolutne minimum:
- Rubacha (wz.1912) w kolorze ochronnym z odpowiednimi pagonami
- Szarawary w kolorze ochronnym
- Czapka z daszkiem w kolorze ochronnym, odpowiednia dla stopnia
- Pas(najlepiej czarny) z klarmą z orłem
- dwie (ewentualnie jedna) ładownice na amunicję do karabinu Mosin
- Buty wysokie (dopuszczalne sporadycznie trzewiki z owijaczami) [dopuszczalne buty produkcji radzieckiej]

Inne umundurowanie i wyposażenie (wg subiektywnej "malejącej ważności"

- Pokrowiec na manierkę + manierka (wz 1901, wz 1909)
- Chlebak 
- Zapasowa ładownica do karabinu Mosin (wz 1893)
- Kociołek / Menażka
- Łoparka piechoty
- Ładownica na pierś (wz 1891, wz 1909)
- Bagnet z pokrowcem 
- Bielizna pod mundur [Dopuszczalna bielizna produkcji radzieckiej]
- Plecak
- Pałatka
- Szynel [Dopuszczalny przerobiony szynel radziecki]
- Baszłyk

Nieodpowiednie są gimnastiorki i szarawary produkcji radzieckiej. 
JaRost

Podkreślę, że jest to tylko propozycja. Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana. (2011/02/18 09:56)

pedro

wszystko ok tylko większosc grup otdwarzajacych armie carska niedawno zaczeła ,wiadomo z czasem sie dochodzi do perfekcji watpie by 50% rekonstruktorów podołało temu :) regulaminowi (2011/02/18 12:05)

JaRost

Ja myślę, że absolutne minimum nie wymaga aż tak wiele nakładów finansowych. Jest jeszcze sporo czasu na dozbrojenie. Ja sam mam ledwo minimum uzbierane. (2011/02/18 12:11)

von Engel

Dlaczego czarny? Czarny pas w 1915 roku byl uzywany chyba tylko przez oddzialy zapasowe i pospolite ruszenie, dla ktorych nie wystarczalo wspolczesnego umundurowania i wyposazenia. Skorzane rzeczy w armii Imperium Rosyjskiego w czasie Wielkiej Wojny mialy kolor jasno brazowy. Uzycie skorzanych rzeczy robilo kolor ten ciemnym, dlatego zachowane dzis pasy rosyjskie sa rzeczywiscie prawie czarne - ale jest to tylko slad czasu.  (2011/02/18 13:45)

ksiadz

Pedro te minimum został już dawno osiągnięte. Mi brakuje tylko płaszcza do całej tej litanii ( bo pewnie róznicy między carskimi a moimi kalesonami i  i koszulą nikt nie zauważy :)). Za carską armię wzięły się "stare" grupy które są zaprawione w bojach i na rekonstrukcjach ( pewnie po kilkadziesiąt albo kilkanaście w roku ) i jeżeli chodzi o produkcję mundurów i oporządzenia. Do Bolimowa większość pewnie już się kompletnie umunduruje.  (2011/02/18 15:27)

ksiadz

Może ktoś wie co to jest za woreczek który jest zakładany jako 5 w kolejności. I ma może ktoś wymiary albo jakieś zdjecia.  (2011/02/18 16:27)

SKWARA192

Worek na jajka (2011/02/18 16:31)

ksiadz

jakiś podręczny woreczek na suchary? Sól albo cukier raczej były chowane głębiej w plecaku bo były zbyt cenne (2011/02/18 16:32)

ksiadz

nr. 3 (2011/02/18 16:35)

PRUSS

Dlaczego czarny? Czarny pas w 1915 roku byl uzywany chyba tylko przez oddzialy zapasowe i pospolite ruszenie, dla ktorych nie wystarczalo wspolczesnego umundurowania i wyposazenia. Skorzane rzeczy w armii Imperium Rosyjskiego w czasie Wielkiej Wojny mialy kolor jasno brazowy. Uzycie skorzanych rzeczy robilo kolor ten ciemnym, dlatego zachowane dzis pasy rosyjskie sa rzeczywiscie prawie czarne - ale jest to tylko slad czasu. 

Kolega, nie wnosicie niesnaski!!!
W Rosyjskiej Cesarskiej Armii pas z klarmą z orłem  był właśnie czerni! Jasno brazowy był pas kawaleryjski! I kawaleryjski pas nie miał klarmi z orłem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2011/02/18 16:55)

SKWARA192

Dużo żołnierzy nosiło pasy bez klamry co zauważyłem na licznych zdjęciach. (2011/02/18 20:54)