Regiment König Friedrich der Große (3. Ostpreussis

/ 5 odpowiedzi
Witam, mam prośbę o pomoc.
Próbuję zidentyfikować formację w której służył mój pradziadek. Pradziadek urodził się i mieszkał w Turznie koło Torunia. Służbę rozpoczął dnia 16.11.1916 roku w wojsku niemieckim jako szeregowiec. Od 29.09.1918 przebywał w niewoli angielskiej. Udało mu się szczęśliwie przeżyć wojnę.

Od rodziny udało mi się uzyskać 3 zdjęcia. Jedno w mundurze garnizonowym, jedno w polowym. Trzecie zdjęcie było pocztówką, przedstawiającą koszary Marienwerder (Kwidzyń) z dopiskiem na odwrocie - "Kwidzyń 1916 , pamiątka z wojska".
Zdjęcie polowe przedstawia na pewno kompanię grenadierów. Na odwrocie zdjęcia znajduje się częściowo czytelny stempel jednostki : "Inf. Reg. König Fried... " . W prawym górnym roku znajduje się zapis "Grenad(ier) (Bronisław) Matuszewicz, Grenadier Regt. 4 II (lub V ???)./8.".
Na tej podstawie wnioskuję iż może chodzić o "Regiment König Friedrich der Große (3. Ostpreussisches) Nr. 4". Z tym że ta jednostka stacjonowała w Rastenburg (Kętrzyn), a nie w Kwidzynie. Jakby nie było to jest spory kawałek od Kwidzynia.
Niestety nie udało mi odnaleźć zdjęć osób w takich samych mundurach. Były podobne ale nie takie same. Prośba o pomoc w identyfikacji mundurów i jednostki. Pozdrawiam , Wojtek
Rumcajs

To drugie to oddział szturmowców. (2013/04/16 20:36)

fuchsi

Witam,
moze jutro zajmuje sie ta sprawe, dzisiaj juz za pozno.
Czy moze mial na imie "Johann *12.08.1896" ? i urodzil sie 11.09.1894w "Klein Steinau" pow. Thorn?
Kartka nadaje do czytania, wymaga troche wiecej czasu............

pozdrawiam (2013/04/16 21:55)

matusz

Mój pradziadek miał na imię Bronisław Matuszewicz. Urodził się 26.09.1898 roku w Turznie, koło Torunia (niem. Tauer, Kreis Thorn). Kartkę ze swoim zdjęciem adresował do swojego ojca Franciszka Matuszewicza.

Co do treści to zamieszczam transkrypt :

Abs(ender:)
Grenad(ier) (Bronisław) Matuszewicz
Grenadier Regt. 4 II./8.
Feldpostkarte
An
Herrn
Franz Matuszewicz
in Turzno bei Tauer
Kreis Thorn Westpr(eußen)

Im Felde, den 4.2.1918
Liebe Eltern und Geschwister
Teile euch mit, daß ich noch immer Gott sei Dank gesund und munter bin(,) hoffe von euch allen dasselbe. Sonst geht (es) mir noch gut bis jetzt. Jetzt schicke ich euch mein Bild(,) hier bin ich drauf mit meiner Gruppe. Sonst nichts neues. Wetter ist noch immer schön bei uns. Liebe Eltern, ich muß euch bitten wenn ihr Brot übrig habt könnt ihr mir was schicken. Jetzt grüße ich euch alle zusammen. Euer Sohn.

Z dokumentów wynika iż dostał się do niewoli angielskiej 29.09.1918. Być może jest na listach strat jako zaginiony. Bardzo zaciekawił mnie również zapis odnośnie żołnierza urodzonego w "Klein Stainau" pow. Thorn zarówno tego z 1896 jak i tego z 1894. Czy obaj mieli na nazwisko Matuszewicz lub nazwisko brzmiało poodbnie?  "Klein Steinau" to niemiecka nazwa miejscowości Kamionki Małe, wieś obok Turzna. Jest to również jedna z miejscowości z których pochodzi rodzina Matuszewiczów. Może to odnaleziony zapis dotyczy jego brata lub braci? Cały czas kompletuję jego rodzinę i odnajduję nowe rodzeństwo. Dotychczas myślałem iż był nastarszy, ale może miał jeszczce starszych braci urodzonych przed 1898 rokiem? Będę wdzięczny za podesłanie bliższych danych. Pozdrawiam (2013/04/16 22:53)

fuchsi

Witam,

to juz dobry wynik.

Warto brac pod uwage, ze nazwisko mogli zmienic w "Matuschewitz" i taki Johann dostal sie wi niewoli w r 1917. Jednostke i miejsce walk nie podano.

Warte tez dokladnejszy zajmowac sie z pieczatke w srodku widokowke, moim zdaniem jest do pieczatka pulku.

Bardzo mnie irytuje, ze zdejcie 1 i 3 pokazuja moim zdaniem mundur Gwardi. Ale GrenR 4 nie byl w Gwardii. Helm wz. 1916 i torebki dla granat prowadzi na front zachodni w roku 1917/18.

pozdrawiam (2013/04/17 10:43)