Rajd - Łużyce 1945-2015

/ 3 odpowiedzi

Witam

Holender, piszę po raz drugi, bowiem wczoraj moje "wypociny" gdzieś przepadły i nie pojawiły się na forum.

Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku (powiat zgorzelecki, woj. dolnośląskie) zaprasza do udziału w wydarzeniu historycznym – rajdzie "Łużyce 1945-2015" śladem II Armii WP, które planowane jest w terminie 8-9 maja 2015r. Projekt ma na celu upamiętnienie żołnierzy polskich walczących na Łużycach w kwietniu i maju 1945 r. Założeniem całości jest zorganizowanie kolumny pojazdów historycznych jakie znajdowały się na wyposażeniu jednostek II Armii. Oczywiście środki i możliwości nie pozwolą nam na przejazd sprzętu ciężkiego, a jedynie pewnej liczby motocykli, pojazdów samochodowych i średnich pancernych. Furmaniki konne raczej pojawią się tylko symbolicznie. Organizatorzy zapewnią atrakcje w postaci odwiedzenia miejsc pamięci i ciekawostek pogranicza, noclegów i wyżywienie a także zwrot kosztów przejazdu na trasie ( również ewentualnego zwrotu kosztów transportu pojazdów). Warunkiem całkowitego pokrycia kosztów przez organizatora będzie dbałość o zgodność historyczną (pojazdów i sylwetek załóg). Odpadają zatem wszelkie pojazdy militarne i paramilitarne z okresu PRL oblepione naklejkami zlotowymi i współczesne miksy mundurowe. Organizatorzy wystąpią również do KW Policji o możliwość zmiany lub zamaskowania współczesnych tablic rejestracyjnych oraz zmiany kasków motocyklowych na nakrycia głowy adekwatne do odtwarzanej sylwetki a także zabezpieczenie kolumny na trasie przejazdu.

Dzień I – 8 maj – (piątek – trasa około 110 km)

Przewóz – Gozdnica, Gozdnica -Pręgocice (Toporów-miejsce pamięci i pomnik II AWP), Pręgocice-Jagodzin (kwatera główna II AWP w okresie poprzedzającym forsowanie Nysy), Jagodzin – Węgliniec (Muzeum Kresów Wschodnich), Węgliniec – Pieńsk. W Pieńsku odbędzie się parada deptakiem (ul. Świerczewskiego – tak, u nas wciąż jest taka ulica!;) odebrana przez ostatnich kombatantów z II AWP z naszego regionu i wjazd na teren dawnej huty szkła Nysa. Tam na dziedzińcu wewnętrznym zorganizowana zostanie prezentacja. Potem zwiedzanie obiektu, "popas"i koncert w Qlturkombinat Pieńsk. Pojazdy zostają zabezpieczone na terenie huty, noclegi na hali sportowej przy Gimnazjum lub w sali widowiskowej EuRegioKom Pieńsk. Tutaj też zaprosimy na zwiedzenie wystawy "Łużyce 1945".

Dzień II – 9 maj (sobota – trasa około 110 km)

Rankiem śniadanie na dziedzińcu wewnętrznym EuRegioKom Pieńsk i wyjazd do Zgorzelca.

Zgorzelec – przejazd przez miasto, odwiedzenie cmentarza II AWP, Muzeum Łużyckiego i Stalagu.

Zgorzelec- Bogatynia, Bogatynia – Frydlant ( z "popasem" w hermanicach czeskich). We Frydlancie zwiedzenie zamku Wallensteina. Frydlant – Zawidów, Zawidów – Sulików, Sulików-Lubań. W Lubaniu na rynku prezentacja sprzętu, zwiedzanie Muzeum Miejskiego oraz Schronu bojowego przy Wieży Brackiej. Kolacja i nocleg w Henrykowie Lubańskim.

Dzień III – 10 maj ( niedziela – zakończenie rajdu)

Czas na indywidualne wycieczki po okolicy - np Zamek Czocha i Pogórze Izerskie i powroty do domu. W Godzieszowie (8 km od Lubania) znajduje się wjazd na autostradę A4 w kierunku Wrocław/Warszawa/Opole/Kraków, oraz w Jeleniowie krzyżówka Lubań-Żagań, Zgorzelec-Bolesławiec.

Zdaję sobie sprawę, iż udział pojazdów w takim przedsięwzięciu to kosztowna sprawa, zatem proszę również o składanie propozycji i ofert organizacji "taboru" ( tzn: grupa rekonstrukcji, sprzęt, koszty, możliwość wystawienia faktury/rachunku) na adres mailowy: [email protected] lub [email protected] interia.pl z dopiskiem : Rajd Łużyce 1945. Wskazówki takie pozwolą nam sprecyzować koszty organizacji imprezy i dokładnie zaplanować rozmiar wydarzenia. Rajd planowany jest jako wydarzenie, które zostanie sfinansowane przez kilka instytucji (gminy, muzea, instytucje kultury) i od wysokości wkładu zależy też długość postoju i prezentacji sprzętu w danym punkcie (miejscowości). Ewentualni sponsorzy będą również mile widziani.

Wszelkie pomysły i podpowiedzi proszę o kierowanie na wskazane maile lub przedstawienie na forum.

Pozdrawiam

Andrzej Świderski

www.euregiokom.webd.pl


bohunart


Żandarmeria gotowa do zabezpieczenia trasy:

http://www.bielawadolna.zgorzelec.pl/web_images/bielawa_dolna_toporow_1004.JPG

A tak bywało w Toporowie:

2012:
http://www.bielawadolna.zgorzelec.pl/index.php?p=1_78_67-rocznica-forsowania-Nysy-u-yckiej-rekonstrukcja-Topor-w-2012

2013:
http://www.euregiokom.webd.pl/news.php?readmore=91

2014:
http://ruszowplus1.blogspot.com/2014/04/zlot-gwiazdzisty-w-toporowie-nad-nysa.html

I w Pieńsku:
https://plus.google.com/photos/104056344774392869358/albums/6046992830023451761
https://www.youtube.com/watch?v=63AqMxR33hU
https://www.youtube.com/watch?v=InMCUGTvkyU

Pozdrawiam
A. Świderski (2014/10/02 14:33)

bohunart


Witam
W związku z nałożeniem się imprez rekonstrukcyjnych nastąpiła zmiana terminu rajdu. Połączony zostanie on z obchodami 70 rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej i odbędzie się w dniach 17-19.04.2015.

Andrzej Świderski (2015/01/13 15:16)

bohunart


I po rajdzie. Całość wpisana w obchody 70-tej rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej.

http://euregiokom.webd.pl/luzyce/relacja-z-rajdu (2015/05/21 15:01)