przedwojenna policja Warszawa 1922

/ 4 odpowiedzi
Witam, to mój pierwszy post na tym forum

Pisze książkę, której akcja dzieje się w 1922 roku w Warszawie, jednym z bohaterów jest oficer policji. Mam kilka pytań:
1 jaki stopień mógł mieć oficer zajmujący się badaniem morderstw2 czy nadkomisarz/podinspektor zajmujący się morderstwami chodził w mundurze, czy po cywilnemu3 jeśli na co dzień chodził w mundurze, to czy musiał mieć ze sobą broń przydziałową? 4 czy miał broń w kaburze(gdzieś czytałem, że posterunkowi miewali pistolety w kieszeni)5 Czy jeśli musiał mieć ze sobą broń przydziałową, to czy mógł mieć też prywatną zapasową6 czy przydziałowa broń takiego oficera to rewolwer nagant? Czy mógł mieć przydziałową broń typu colt 1903 hamerless/ Browning 1910?7 czy w 1922 były w Warszawie samochody policyjne? Czy były jakoś oznaczone?8 czy zwykły posterunkowy miał raczej karabin (mosin-nagant), czy raczej pistolet/rewolwer(a może to i to)9 jeśli przodownik miał naganta, to raczej single, czy double actoin?11 czy oficer idący kogoś aresztować(z pomocą podoficera) mieli ze sobą kajdanki? jakie(przekładane, czy takie starodawne)12 czy zwykły posterunkowy na patrolu miał przy sobie kajdanki(jakie)Czy posterunkowi/przodownicy mieli pałki, noże, czy może jakieś inne bronie poza bronią palną
Dziękuję 

Rumcajs

Proponuję porozmawiać bezpośrednio z Kolegami ze stowarzyszenia Na posterunku". To fachowcy zarówno od policji obecnej jak i z okresu dwudziestolecia międzywojennego. (2013/02/14 18:00)

OxandBucks

Warto tez zajrzec na: 

http://www.1920.fora.pl/mundur-i-ekwipunek,10/mundur-policji-panstwowej-w-roku-1920,481.html
2 czesc watku o PP II RP: http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=661704#1401114 
czesc 1: http://www.odkrywca.pl/policja-iirp,465155.html#465155 
Nagant w Polsce zaczeto produkowac w 1926 roku, wczesniej mogly byc porosyjskie (jak i inna bron).
Kb tez rozne, np 1928 rok, angielski bagnet: http://www.1920.fora.pl/bron-i-pojazdy,21/kb-syst-enfield-wz-14-anglia,102.html Na pewno czesc warszawskich policjantow miala kb angielskie (np ochotnicy z PP ktorzy weszli do Huzarow Smierci). 
Swoja droga watek huzarow warto wykrzystac w ksiazce: http://www.werttrew.fora.pl/ksiazki-warte-lub-nie-polecenia,44/huzarzy-smierci-wojny-1920-r,3407.html  (2013/02/20 22:11)

Ziemowit

Nie jestem takim specjalistą jak koledzy z GRH "Na posterunku" ale że jakiś już czas zajmuję się tematem:

3. Tak musiał mieć u podoficerów był to karabin + bagnet lub bagnet + broń krótka , było jeszcze coś takiego jak pół szabla policji którą nosiło się na żabce od bagnetu, oficerowie byli przez długi okres czasu do noszenia szabli chociaż nie za bardzo ten przepis egzekwowano.

4. ciekawe, raczej umundurowani f. nosili broń krótką w kaburach zresztą często z bronią krótką było krucho (zwłaszcza do czasu rozpoczęcia produkcji naganta w Radomiu) i służbę patrolową odbywali z karabinem na ramieniu zwłaszcza na terenach wiejskich , jedną z ciekawostek jest to że na wsi F. mieli obowiązek posiadania torby na papiery i amunicję , a w mieście opaski nad ramieniem. jeżeli akcja dzieję się w 22 roku to podoficer czy oficer mógł mieć po postu jeden z modeli używanych przez armię i policję po byłym zaborcy , często na początku istnienia policji kandydaci przychodzili z własną bronią i bynajmniej nikt im z tego powodu wyrzutów nie robił.

5. Oficerowie z tego co się orientuję mieli wolną rękę co do broni krótkiej przez cały okres istnienia PP trudno powiedzieć żeby oficerowie mieli jakąś broń przydziałową chyba kupowali (tak jak oficerowie WP) broń na własną rękę.

8. Karabin i Pistolet to raczej już okres mobilizacji w 39 roku lub Huzarów śmierci w 20 roku, ja powiedziałbym że raczej to był karabin, taką typową policyjną bronią był Karabin Mannlichera zresztą bardzo poręczna broń.

9. kajdanki były używane ale to już pytanie do specjalisty jakiego rodzaju były to kajdanki.

10.Bagnet jako broń boczna był używany od samego początku zresztą straty w policji na początku II RP były tak duże że nikt się ba ten pomysł nie oburzać. Pałka weszła dużo później chyba w 37 albo 36 roku, wspominałem już o półszabli nie pamiętam tylko od którego roku była wprowadzona.

Ps: jeżeli mówimy o Huzarach śmierci to warto wspomnieć jeszcze o pułku PP w 20 roku, zresztą na Do Broni jest duży artykuł o formacjach Policji w 20 roku Kolegi z " Na Posterunku"

(2013/02/20 23:31)

OxandBucks

Przepisy (link wyzej), mowia:
Funkcjonariusze nizsi:
Przy pasie krótki palasz (uwaga: co oznacza krotki? - skrocony, jak tasak/kord, czy tez krotki czyli piechoty a nie dugi kawaleryjski)
Policjanci miejscy: rewolwer + palasz
Wiejscy karabin
Bron karabin lub rewolwer, krotki palasz
Policja konna, szabla wzoru kawaleryjskiego
Wyzsi funkcjonarkiusze: rewolweru+ palasz
Jak widac nie ma zdefiniowanych modeli/wzorow.
Pod pojeciem rewolwer sa tez i pistolety.
Palasz - nie jest jasne co bylo "krotkim" - na zdjeciach widac palasze pruskie oficerow piechoty, niemieckie szable artyleryjskie - oficerskie.
Ponoc wprowadzono oplszable 1921/22, ale nie wiem jak wyglada dokladnie (no i nie jest to palasz). (2013/02/21 00:06)