Pruskie odznaczenie

/ 15 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam serdecznie!
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu odznaczenia, które mój dziadek, Ignacy Lepak ma na mundurze. Był w czasie I wojny światowej w pruskim wojsku, nie znam szczegółów. Wiem tylko tyle, że był kiedyś ciężko ranny i uznano go za nieżywego. Ocknął się w nocy w stodole, gdzie złożono poległych, których miano na drugi dzień pochować.

skierczyk

Dołączam zdjęcie Ignacego, zrobione w Frankfurcie nad Odrą w Oska Brauer Atelier. (2013/01/28 13:50)

fuchsi

Witam Jadwige,

ciesze sie, ze postarasz sie czyms sie dowiedzic od woich przodkow.
zapewnie Cie, ze bardzo ciekawy i tez trudny temat.
Kiedy ja przypuszczam, ze rodzina przebywala na polnocnych terenach, biedzie nie tak latwa, duzo ilosc dokumentow zniszczone.

Kiedy chodzi o twojego dziadka powinno byc znane miejsce i datum urodzenia i gdzie mieszkal.
Z polnoc mamy kilka ciekawych jednostek. Moim zdaniem trzeba brac pod uwage "Garde Regiment" (Pulk Gwardii).

Tyle na poczatku (2013/01/28 17:51)

skierczyk

Dziękuję za odpowiedź. Ignacy Lepak urodził się w majątku Margowo, będącym częścią wsi Czarniż. W miejscowości  Rytel (powiat Chojnice), 26.01.1914r. wziął ślub. 14.02.1914r. urodziła mu się córka. Załączam zdjęcie żony i córki Ignacego, które prawdopodobnie zostało wysłane Ignacemu na front. Zdjęcie zrobiono w 1915 roku w Chojnicach / Konitz w atelier J. Heyn & Söhne.
(2013/01/28 21:44)

fuchsi

Dobry Wieczur,

ale masz dobrego dziadka,

sluzyl on w "Leib Grenadier Regiment König Friedrich III (1. Brandenburgisches) Nr. 8"
ktory stacjonowal w Frankfurcie nad Odra.

Historie, sklad i pole walki mozesz tutaj ogladac:

http://en.wikipedia.org/wiki/5th_Division_%28German_Empire%29

W sprawie medalu jest lepszy skan potrzebny, sa rozne wersje.

pozdrawiam serdecznie (2013/01/28 22:42)

skierczyk

Córka urodziła si w 1915 a nie 1914 roku:) (2013/01/28 23:19)

skierczyk

Jeszcze raz dziękuję!
Niestety, zdjęcie jest słabej jakości. Skan zrobiony w dużej rozdzielczości nie ukazuje szczegółów odznaczenia.
Czy w Niemczech istnieje instytucja która umożliwia ustalenie przebiegu służby wojskowej z okresu I wojny światowej? Dziadek mojego męża, Ludwik Wolkiewicz taki dokument otrzymał w 1933 roku. Może uda się ustalić takie dane dla Ignacego Lepaka? (2013/01/28 23:33)

fuchsi

Dzien Dobry,

bardzo ciekawy dokument i bardzo bardzo rzadko spotykane.

Mam nadzieje, ze wszystko  zrozumiesz.

Ta sama institucja jeszcze!!!! w Berlinie istneje. Warto spobowac.
Musze ale ostrzegac, ze wiekczscosc dokumentow z 1.ws dot. jednostki pruskie spalono w wyniku nalotu alianckich w lutym 1945 na Poczdam. Spalilo sie wtedy glowny archiwum tez tego referatu. Moze posiadasz jeden z nielicznich oryginalow.

A tu adres:

http://www.dd-wast.de/

zycze powodzenia (2013/01/29 08:53)

fuchsi

Witam,

Hallo Jadwiga,

przyjaciele moje przewrocili wszystkie szuflady i znalezli cos, co przypomina tego ordera.

Jest to medal pamiatkowy z okazjii 100 lecie Grenadier Regiment 8, reczony w roku 1908.

pozdrawiam serdecznie (2013/01/29 15:16)

skierczyk

Witaj,
wynika z tego, że zdjęcie nie pochodzi z okresu I wojny światowej? Czy służba wojskowa w 1908 roku była obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn?
Dziękuję za cenne informacje! Wysłałam już zapytanie o przebieg służby wojskowej przez stronę do której link mi podałeś.
Czy mógłbyś wysłać mi wiadomość ze zdjęciem tego medalu, bo nie mogę go powiększyć.

Serdecznie pozdrawiam! (2013/01/29 15:43)

skierczyk

Bardzo dziękuję za link do orderu. Ten order wygląda bardzo podobnie. Może to taki sam. Ciekawa jestem. Jeszcze raz bardzo Tobie dziękuję! (2013/01/29 16:45)

fuchsi

Witam,

1.
"Czy służba wojskowa w 1908 roku była obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn?"

Ogolne - tak, ale z tymi obowiazkami w Prusach bylo baaaardzo skomplikowane i ciezko zrozumialny, tego wszystkiego tlumaczyc - miejsce tutaj nie wystarzy.

Krotko mowiac:
Obowiazkowy dla kazdego mezczyzna w wieku od  17. do 45 roku zycia. Od nich wyszkoleni na bron bylo ok. 20%. (Dlatego rozne "historyci" argumentuja, ze Niemcy nie chcieli ta 1.ws bo nie byli przygotywani).

Kiedy chcesz sie glebiej kopac na ten temat, moge Tobie podac link - po niemiecku.

2.
Ze oznakiem wynika, ze w roku 1908 byl w tej jednostce.

pozdrawiam serdecznie (2013/01/29 21:25)

skierczyk

Witaj!

Podaj mi ten link, może być po niemiecku. Jakoś wspólnymi siłami w rodzinie poradzimy sobie z tłumaczeniem. Bardzo mnie to interesuje.

Serdecznie pozdrawiam! (2013/01/31 16:53)

fuchsi

Dzien Dobry,

ciesze sie zainteresowaniem:

http://www.agw14-18.de/formgesch/formatio_rek.html

Ostrzegalem !
Ale kiedy tego ogladasz moze zrozumiesz, ze nie zdecydowal moje lenistwo ktora mam od urodzenia - naprawde jest duzo i ciezko.

Zycze powodzenia
Günther

PS. przy pytania pojedynczych slow mozesz sie zemnia skontaktowac, ale nie calego artykulu. (2013/01/31 19:32)

skierczyk

Dziękuję!
Z szacunku dla dotychczasowego Twojego zaangażowania nie wypada mi Ciebie wykorzystywać :)

Zabieram się do lektury.
Pozdrawiam z deszczowej Gdyni (2013/01/31 20:43)