Pruski żołnierz identyfikacja

/ 16 odpowiedzi / 4 zdjęć
Potrzebuję nietypowej pomocy. Wiem,że mój prapradzidek i jego brat byli wcieleni do wojska.Niestety nie wiem jakiego i nie mam "zielonego" pojęcia o skrótach,jedyne co umiem odczytać to Batalion.
To jest link do strony w której nalezywpisać nazwisko Basta i pozycja 16-BASTA FRANZ (Czarnikau) pozycja 33- BASTA MAKSYMILIAN (Śmieszkowo-Czarnikau)
Ukażąsię strony gdzie ponad nazwiskami są wpisane......no właśnie Bataliony i co jeszcze
Wiem ,że to nie typowa prośba,Ale wiem Panowie,że na tym Forum mogę na was liczyc :)
Mam tez zdjęcie,może odczytanie Batalionu,Pułku by mi pomogło okreslić kto jest natym zdjęciu
Pozdrawiam.Beata[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=843cb96011f53b39][IMG]http://images39.fotosik.pl/297/843cb96011f53b39m.jpg[/IMG][/URL]

wspomnienia3

Przepraszam źle link do zdjęcia podałam.Więc wklejam zdjęcie (2013/01/24 23:03)

fuchsi

Witam Beato,

Czy moze masz jego dane? imie, nazwisko, data urodzenie ?

Moze mnie przerzucisz wszystko co masz do dyspozycji na pw?

Poprosze tez o skana kolorowego w jaknajwysza jakosc.

Widac, ze jest pruska mundura, kurtka od roku 1907........, koncowki typu brandenburgskich

pozdrawiam serdecznie (2013/01/25 09:45)

wspomnienia3

To zdjęcie ma jeszczedrugą stronę,na której jest coś napisane,ale trudne do odczytania.Starałam się nawet przez Zakład Fotograficzny odczytać po retuszu,ale nic z tego nie wyszło (2013/01/25 12:38)

fuchsi

Witam Beate,

naprawde trudne zadanie stawialas...........;.(

Na reversie nie wszystko i w calosci sie zachowalo. Co ja odczytalem:

........äusme  (nic mnie sie kojarzy, moze "Aufnahme" (zdejcie), moze nazwa miejsce...

Vater.         (tata)

Er ist          (on jest)

......mänin    (nie wiem, moze "Rumänien"/Romania)

Er hat aber ....Bart. Er sieht so aus! (On ma nawet .......brode.. On tak wyglada!)

i tyle. Tego ja wdzie, moze inne maja lepsze oczy...

pozdrawiam (2013/01/25 15:39)

fuchsi

Przepraszam,

"Maksymilian" a nie moge znalesc. (2013/01/25 15:45)

fuchsi

jest tylko:

Preussische Verlustlisten Nr. 381 z.d. 16.11.1915 strona 10180

Maximilian (ale nie MAKSYMILIAN) Basta *Smieszkowo, pow. Czarnikau
schwer verwundet - ciezko ranny
miejsce i data walk nie podany

jednostka:
Infanterie Regiment 346
zostal sformowany 1915 z roznych jednostek
istnieje prawdopodobienstwo, ze sluzyl przed tym w

Wchodzil w sklad 87. Infanterie Division. Brala udzial w walkach pod Gorlicem-Tarnow. Poznej w Litwii i Lotwii. W marcu 1918 transportowana na zachod, brala udzial we walkach we Francji i Belgii. 1918 zostala demobilizowana.

i moze to wszystko
pozdrawiam serdecznie

Günther w Gostyninie (2013/01/25 16:18)

wspomnienia3

WitamNie myślałam,że tak szybko otrzymam taką lawinę informacji.Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna (to bardzo ważne dla mnie było).Z tego co ja wiem,to Maxymilian wrócił do domu (do Czarnkowai zm.w 1944) .A propo zdjęcia,tak pomyślałm,że może to zdjęcie wysłał Maksymilian do taty,a przedstawia ono Franza BastęEr ist          (on jest)
......mänin    (nie wiem, moze "Rumänien"/Romania)
Er hat aber ....Bart. Er sieht so aus! (On ma nawet .......brode.. On tak wyglada!)Dziękuję jeszcze raz za pomoc.Pozdrawiam serdecznie.Beata (2013/01/25 17:55)

fuchsi

Witam,

ciesze sie, ze moglem troche pomagac.

zycze zdrowia

Günther w Gostyninie (2013/01/25 18:54)

bogdan46

Bardzo proszę o pomoc.

Jak ustalić listę pochowanych żołnierzy pruskich na cmentarzu wojskowym w Pr.Stargardzie czyli obecnie w Starogardzie Gdanskim.

Na odzyskanym i zachowanym krzyżu widnieją napisy” Ruhe Sanft Musk. Franz Meyka II. Ers. Btl. I. R. 176. Rekr. Dep. Geb. 30.7.1898 Gest. 21.2.1917”

Na naszym cmentarzu było około 140 grobów. Obecnie teren jest zrównany z ziemią i nie ma tam żadnej tabilcy pamiatkowej. W archiwach miasta nie ma sladu o tym cmentarzu.

Mogę na meila przesłać zdjęcie krzyza.

Po przetłumaczeniu skrótów oznacza, że spoczywa w pokoju żołnierz Franz Meyka urodzony 30.7.1898r poległ 21.2.1917r.,był z II zastępczego, I batalionu, 176 regimentu.

[email protected]  tel.606291667

(2013/03/11 15:05)

szukaminformacjioojcu

Witam!
 Trudno w to z pewnością Wam uwierzyć, ale szukam informacji o ojcu, wcielonym do Armi Pruskiej w grudniu 1916 r, jako mieszkańca miasta Fordon.
Urodzilem się w 1948 r gdy ojciec miał już, 65 lat. Posiadam jego korespondencje z frontu. Można tam odczytać, że wysyłał pocztówki z fp nr 24 i fp nr 27, był w II kompani , 92 batalion
Wrócił do Fordonu w grudniu 1918 r.
Może ktoś mi podpowie, gdzie i jak mógłbym uzyskać więcej informacji o nim ?
nie wiem tez co się z nim działo w czasie II wojny światowej.
Pozdrawiam. Stanisław Janicki (2013/04/10 09:51)

szukaminformacjioojcu

Witam.
Proszę o wskazówki dotyczące informacji o żołnierzach armii pruskiej.
Posiadam dane takie jak nr poczty polowej, nr kompani i batalionu?
Chciałbym zdobyć max ilosc informacji.
Syn Stanisław (2013/04/10 09:54)

fuchsi

@bogdan46

"II. Ers. Btl. I. R. 176. Rekr. Dep. "

= II. Ersatzbatallion Infanterie Regiment 176, Rekruten Depot =

W Preussische Verlustlisten znalazlem jednego:

Mayka Franz *Marwalde, Osterode
leicht verwundet = lekko ranny, miejsce i datum walk nie podany
2./IR 344
(przed tym Ersatz Infanterie Regiment Gropp)
I. Batallion = 1.-3. Kompanie = (przed tym 1. mobiles Ersatzbatallion Grenadier Regiment 5)

srodlo: Preussische Verlustliste 295 z.dn. 7. August (sierpien) 1915 str. 8041

Jak widac, trudno wierzyc, ze jest to ten.

co dot. cmentarz:
Bardzo trudna sprawa uzyskac jakikolwiek dane. Cmentarze wojenne nie podlegali cywilna administracje, n.zn. dane o poleglych nie podawano miejscowym urzedzie meldunkowym.
Moim zdaniem istnieje jedyna mozliwosc, ale tego jeszcze nie sprawdzilem:
Ustalic, z ktorych szpitalach zostali tam pogrzebane  zmarle zolnierze. Wtedy mozno skierowac wniosek o sprawdzenie w Berlinie. Ale na to musi byc powolanie na jakis dochodzenie? z urzedu, w sprawach historycznych itd. Osobom prywatnym nie uszielono informacje.
Jednym slowem: Komunisci zrobili swoje pisac historei po swojemu.

pozdrawiam (2013/04/10 11:39)

fuchsi

@szukaminformacjioojcu

Witam,
prosze wrocic uwage na to, ze nie piszi sie dwie posty w jednej sprawie. Lepiej otwierac nowy temat.
Odpowiedz juz pisalem w innym poscie.

Numery poczty polowej mozesz tu znalesc:

http://archive.org/stream/cu31924027835317#page/n0/mode/2up

zycze powodzenia (2013/04/10 11:47)

bogdan46

Proszę pana. Dziękuję za wskazówki i informacje. Proszę  o podanie prywatnego meila. Chcę Panu przesłać pocztą elektroniczną moje dwie książki. Pierwsza pt. Wahman stalagu XI A Altengrabow. Druga pt. Starogardzki pruski zelazny krzyż. Obydwie książki napisałem dla pamięci ojca i dziadka ze strony matki. Oparte sa na rodzinnych pamiętnikach. Pozdrawiam i dziekuję za to co Pan robi dla historii żołnierzy pruskich i ich rodzin pozostałych na ziemiach prus zachodnich. Pozdrawiam Bogdan Kruszona. Moja strona internetowa to www.kruszona.edu.pl (2013/04/15 12:05)

iziz

Witam serdecznie.
 Szukam informacji o 21 pułku piechoty im. von Borcke (4 Pomorski) i o prawdopodobnie kapitanie Friedrichu Waldemarze von Kunowskim. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki czy wiadomości.  Na zdjęciu tablica nagrobna z datami i stopniem wojskowym. Pozdrawiam, Ania (2013/05/12 12:38)