Proszę o pomoc w identyfikacji bagnetu

/ 5 odpowiedzi / 3 zdjęć

Jako nowy użytkownik witam na forum. Od pewnego czasu kopię sobie w zxiemi, taka mam pracę. I wykopałem sobie takie coś. Niestety nie ma żadnego napisu na tym, ani na rączce, ani na samym ostrzu. Chicałbym spróbować zidentyfikować ten bagnet. Został wykopany w Gdyni.

Pozdrawiam

nieznany

Resztki francuskiego bagnetu wzór 1874 do karabinu Gras. Napis na grzbiecie głowni  i inne sygnatury wyjdą po umiejętnym czyszczeniu, nie zniszcz. Pozdrawiam. (2014/09/02 21:24)

Slavko1974

Dzięki za szybki odzew!

Właśnie wyczytałem na tutejszym portalu, że cyt.

"Ostatnie wzmianki o karabinie Gras udało mi się znaleźć w 1929 roku, gdy występuje on w spisie typów karabinów w magazynach Wojska Polskiego. Został on przetrzebiony w czasie czyszczenia magazynów w 1932 roku, jednak nie całkowicie. Pewne wspomnienia wskazują na istnienie jeszcze w magazynach karabinów Gras w 1939 roku. Prawdopodobnie w Gdyni znajdowało się ok.100 sztuk. Nie ma informacji by sądzić, że został on użyty w czasie wojny obronnej 1939 roku."

Z całego opisu wynika, że jednak będzie to bagnet z okresu I wojny światowej, a może nawet i wcześniejszy. Teraz, skoro wiem, jak wglądał w oryginale, będę wiedział gdzie szukać napisów.

Pozdrawiam.

(2014/09/03 08:07)