Proszę o pomoc w określeniu formacji

/ 13 odpowiedzi / 4 zdjęć
Proszę Was o pomoc, proszę o odczytanie ze zdjęcia formacji wojskowej z lat 1920 roku 

Rumcajs

Śliczne zdjęcia. Różne "garniturki". Pierwszy okuty daszek, prawdopodobnie czapka angielka, proporczyki i dość ciekawy wężyk odbiegający od ogólnie przyjętych wówczas wzorów. Jednym słowem formacje jazdy. Drugi prawdopodobnie sądząc po czapce również, ale może to być jakaś formacja ochotnicza. Trzeci to piechur. Chyba w stopniu starszego strzelca. (2014/03/26 00:01)

edward1949

sądząc  po proporczykach  na pierwszym  zdjęciu  1 pułk  Ułanów  Wielkopolskich  .

na drugim zdjęciu , orzeł na czapce  na pewno  Wojsk  Wielkopolskich. (2014/03/26 09:56)

Rumcajs

Kolego Edward a nic na temat wężyka nie powiesz? Liczyłem na Ciebie, że uzupełnisz moje wypociny. To chyba najbardziej nieregulaminowy wężyk jaki widziałem. (2014/03/26 12:26)

edward1949

na temat wężyka powiem tyle , każdy w tamtych  czasach miał swój gust. Nie były dopracowane
przepisy mundurowe. Też nie widziałem  podobnego  ,może zabrakło mu sutaszu?
W tamtych  czasach wężyk  naszywano  u góry  proporczyka. (2014/03/26 12:42)

formoza58

Na pierwszym i drugim zdjęciu to ta sama osoba...Gdyby był w 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich  nie nosił by "angielki" na głowie.Na drugim zdjęciu,ten orzełek niekoniecznie jest "wielkopolski",wielkością i wyglądem bardziej przypomina "krechowiecki"...Wężyk,faktycznie,pierwszy raz widzę (2014/03/26 13:14)

darda

Nie mam takiego sokolego wzroku jak Rumcajs, który nieraz  zadziwił mnie dostrzeganiem teoretycznie niewidocznych szczegółów, ale mam wrażenie, że zarówno proporczyki i wężyki na pierwszym zdjęciu są domalowane.
Zdjęcie nr 2 jest niewątpliwie wcześniejsze od nr 1, i mocno mi pierwszym korpusem, a nawet pierwszym pułkiem pachnie ;-) (2014/03/26 13:33)

adam22

Osoba na zdjęciu 3 była w Włodzimierzu Wołyńskim. (2014/03/26 19:10)

zylkos

Na moje oko fot 2 orzelek typu krechowieckiego (2014/03/26 19:25)

zylkos

angielka z orzelkiem typu krechowieckiego (2014/03/26 19:54)

zylkos

angielka z orzelkiem wielkopolskim,-Szersze skrzydła:co do zdjęcia 3 to wg mnie wygląda jak czapka armii Hallera (2014/03/26 19:58)

Rumcajs

ale mam wrażenie, że zarówno proporczyki i wężyki na pierwszym zdjęciu są domalowane.

Duża "pryszczykowatość" zdjęcie trochę zamazuje ostrość, ale widać cienie w pewnych częściach tych proporczyków. Coś na podobieństwo "obrysówki". Teraz pytanie - czy to kontur wynikający z grubości naszycia, czy też coś na podobieństwo obrysowania ołówkiem przed pomalowaniem. Ponieważ nie jest to obrys całkowity tych elementów, co może świadczyć o wpływie doświetlenia pomieszczenia, to mi się wydaje, że jednak to mogą być naszywki.
(2014/03/27 11:41)