Proszę o pomoc w identyfikacji żołnierza

/ 15 odpowiedzi / 2 zdjęć
Proszę o pomoc w identyfikacji żołnierza na załączonym obrazie Edwarda Mesjasza oraz jego umundurowania.

darda

Po proporczyku i otoku sądząc to z tych ułanów, na widok których dziewczęta unosiły w górę kiecki ;-) Choć akurat w tym konkretnym przypadku jest spore prawdopodobieństwo, że autorowi chodziło o zdecydowanie mniej frywolną sytuację, w której ułan w austriackim kożuszku wprawdzie też kobiecego towarzystwa szukał, miało to jednak być towarzystwo bardzo bogobojne :-) Ciekawe, czy ten obraz pójdzie, i za ile? (2016/12/06 14:27)

adam-trelecki

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jaki to może być okres historyczny ? (2016/12/09 15:10)

darda

Lata 20-te oczywiście. A Kolega - przepraszam za ciekawość - sprzedaje, kupuje, czy po prostu bezinteresownie zainteresowany tym wystawionym na sprzedaż obrazem ? (2016/12/09 17:33)

adam-trelecki

Sprzedaje. Chciałem dobrze opisać ten obraz dlatego korzystam z pomocy tego forum. Znalazłem kilka "wariacji" lub dalszego ciągu tej sceny w tym wątku:

http://forum.dobroni.pl/f/edward-mesjasz/110871/2

np. obraz zatytułowany " Puk, puk, w okieneczko..."

Zastanawia mnie tylko ten proporczyk, czy to nie jest przypadkiem 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich ? To wklejone zdjęcie jest w niskiej rozdzielczości, lepsze zdjęcie jest tutaj:

http://clemens.pl/przedmioty/140-ulan-prowadzacy-konia

(2016/12/11 13:52)

Stary Kojot

Ano jest to proporczyk 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich... :) Co Darda zasugerował w swoim poście: "Dalej panny, w górę kiecki, jedzie ułan jazłowiecki..." (2016/12/11 14:21)

adam-trelecki

Już wszystko rozumiem :), dziękuje. PS. Jeszcze tylko pytanie o ten niebieski austriacki kożuszek, rozumiem, ze była to "zdobycz", a nie cześć ich umundurowania. To by sugerowało ulubiony temat E. Mesjasza czyli kampanie 1939r, prawda ?

(2016/12/11 15:18)

Stary Kojot

Mundury ułanów jazłowieckich w kampanii jesiennej 1939 wyglądały już zupełnie inaczej. (2016/12/11 15:49)

adam-trelecki

Rozumiem, czyli to umundurowanie z lat 20-stych. "darda" i Stary Kojot" dziękuję bardzo za pomoc (2016/12/11 18:21)

darda

Jeszcze zrobimy z Kolegi znawcę historii 14 puł ;-) W swojej odpowiedzi z 6 grudnia zasugerowałem, że autor obrazu mógł mieć na myśli bardzo konkretną sytuację, która miała miejsce pod koniec 1925 roku. I gdyby koń był szpakiem (niby można by tę maść, nieco naciągając, za brunatno-białą uznać), to miałby zapewne na imię "Mocny", ułan mimo szeregowego oporządzenia i uzbrojenia byłby oficerem (wyjaśniałoby to austriacki kożuszek - nie kożuch), a cel 150-cio kilometrowej misji byłby oczywisty :-) Niestety - pana Mesjasza już nie zapytamy :( BTW - gdzie Kolega wypatrzył te "dymy pożarów"? O te niskie, ciemne śnieżne chmury chodzi? (2016/12/12 08:55)

formoza58

Trudno być konsekwentnym w milczeniu, Paweł... Nieładnie Darda, bardzo nieładnie, po takich " naukach" laik chyba nie zostanie znawcą historii :-(... Ale już się nie wysilaj, opisałem bez "żartów" Adamowi Treleckiemu pocztą historię Władysława Nowackiego. Przynajmniej tyle mogę pomóc człowiekowi, który na poważne oczekiwał pomocy. Pozdrawiam (2016/12/12 23:59)

darda

Dlaczego "nieładnie"? Zainteresowanego wiedzą lepiej jest naprowadzić na ślad, który sam spenetruje - wtedy oprócz pozyskanej wiedzy, może mieć satysfakcję, że doszedł do niej samodzielnie. Można też podać przeżutą papkę - ale to już nigdy nie będzie miało takiego smaku ;-) W konkretnym przypadku zainteresowanie kolegi Adama sprawiało wrażenie stricte komercyjnego. Nie ma w tym oczywiście niczego nagannego, ale osobiście wolę , gdy zainteresowanie zmienia charakter z merkantylnego w hobbystyczny - a miałem wrażenie, że jest na to szansa :-) (2016/12/14 10:52)

adam-trelecki

Witam Panów, Jeszcze ze trzy takie obrazy i stanę się specjalistą w historia oręża polskiego :) Zainteresowanie tym tematem faktycznie było nieco "wymuszone" koniecznością poprawnego opisania obrazu (choć nie do końca mi się to udało - wpadka z dymem/chmurami) ale jestem bardzo wdzięczny za pomoc i jestem pod wrażeniem wiedzy osób, które się tu wypowiadały. Faktycznie widać, że ułan ten zmierza w jakimś konkretnym celu (ten sam ułan "pyta o drogę" w innym obrazie z tej "serii") ale raczej przeciętny historyk sztuki nie wpadłyby, że postać tego ulana może nawiązywać do osoby ppor. Władysława Nowackiego bo, żeby to wydedukować to trzeba znać ten temat "od podszewki". Tak więc mam pewność, że trafiłem na odpowiednie forum i zapytałem odpowiednie osoby. Historia 14 p.uł. bardzo mnie zainteresowała i na pewno poszerzę widzę w tym temacie. pozdrawiam A. (2016/12/18 20:26)

adam-trelecki

Witam Panów, Jeszcze ze trzy takie obrazy i stanę się specjalistą w historii oręża polskiego :) Zainteresowanie tym tematem faktycznie było nieco "wymuszone" koniecznością poprawnego opisania obrazu (choć nie do końca mi się to udało - wpadka z dymem/chmurami) ale jestem bardzo wdzięczny za pomoc i jestem pod wrażeniem wiedzy osób, które się tu wypowiadały. Faktycznie widać, że ułan ten zmierza w jakimś konkretnym celu (ten sam ułan "pyta o drogę" w innym obrazie z tej "serii") ale raczej przeciętny historyk sztuki nie wpadłyby, że postać tego ulana może nawiązywać do osoby ppor. Władysława Nowackiego bo, żeby to wydedukować to trzeba znać ten temat "od podszewki". Tak więc mam pewność, że trafiłem na odpowiednie forum i zapytałem odpowiednie osoby. Historia 14 p.uł. bardzo mnie zainteresowała i na pewno poszerzę widzę w tym temacie. pozdrawiam A.

(2016/12/18 20:26)