Proszę o pomoc w identyfikacji 3 mundurów mojego o

/ 8 odpowiedzi

Próbuję zrekonstruować szlak bojowy ojca.

Teren działania: wschód, przede wszystkim Wołyń i ogólnie wschód. Czas: po krótkiej słuzbie w arnii carskiej zostaje ułanem w polskich formacjach. Kilka zdjęć umieściłam na stronie: http://familiarnie.wikidot.com/ojciec

Zdjęcia w dużej rozdzielczości dostępne tutaj:

http://familiarnie.wdfiles.com/local--files/ojciec/u%C5%82an1918zakaz.jpg

http://familiarnie.wdfiles.com/local--files/ojciec/u%C5%82an1920zakaz.jpg

http://familiarnie.wdfiles.com/local--files/ojciec/wo%C5%82yn001zakaz.jpg (ojciec klęczy)

Będę wdzięczna - wiem, że mówił o 1 pułku ułanów i 2 pułku ułanów, internowaniu przez Niemców, potyczkach z Budionnym. Niestety, byłam wtedy zbyt młoda, by wszystko zapamiętać, ale Wołyń powtarzał sie w jego opowieściach wielokrotnie. Prosze o pomoc.  Odszedł na rentę wojskową w 1928 roku. 

monika-izabella


Wrzuciłam zdjęcia na serwer, tak będzie wygodniej. Linki w poście nieaktualne. Przepraszam za zamieszanie. https://goo.gl/photos/4e19yN4r1zs6Ab4AA

 

Czy nie ma możliwości edytowania wpisu głównego? Nie znalazłam takiej opcji, dlatego zamieszczam link w komentarzu.

(2016/12/05 15:36)

(ks)


Na podstawie zamieszczonych fotografii z bardzo dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że Pani ojciec służył w 2 Pułku Ułanów Grochowskich. Jego historię i szlak bojowy znajdzie Pani bez trudu w internecie (pułk został sformowany w 1917 roku II Korpusie Polskim w Rosji, po jego rozwiązaniu został odtworzony w listopadzie 1918 roku i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a w okresie pokojowym stacjonował w Suwałkach). Jeżeli nie wystarczą Pani in,formacje internetowe to pułk ma obszerną monografię wydaną przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. (2016/12/05 21:14)

monika-izabella


Bardzo dziękuję za odpowiedź. Intryguje mnie szczególnie trzecie zdjęcie - czy coś wskazuje na okres, w którym mogło powstać? Chodzi mi o rozmaitość mundurów żołnierzy na tym zdjęciu.

Czy można dowiedzieć się czegoś więcej o mundurach na zdjęciach? proporzec na lancy na zdjęciu zimowym pasuje do 2 Pułku, ale czy na zdjeciu wiosennym (czy letnim) jest coś co wskazuje na ten pułk? Jak otok czapki czy uzbrojenie?

 

Przepraszam za drążenie tematu, ale mam trochę wspomnień ojca i próbuję je dopasować do przebiegu działań wojennych.

(2016/12/05 21:48)

(ks)


Wszystkie fotografie to początkowy okres służby w WP myślę, że listopad 1918 - połowa 1919. Mam wrażenie że podobne fotografie widziałem opisane jako wykonane w okresie walk na Wołyniu czyli od stycznia do maja 1919 roku i teoretycznie mogą to być żołnierze 1 szwadronu, ale to tylko domysły. Różnorodność mundurów na trzeciej fotografii to nic dziwnego w pierwszym okresie niepodległości. Większość jest w "ułankach" jede to oficer w mundurze Polskiej Siły Zbrojnej wz. 1917 z charakterystycznymi treflami (trzepaczkami) na naramiennikach. (2016/12/07 23:37)

monika-izabella


Bardzo dziękuję. Czy może Pan polecić jaką książkę o umundurowaniu pierwszych formacji II RP? (2016/12/14 11:21)

mirfra


Zdjęcia przedstawiają ułanów 2 PUł Grochowskich z okresu wojny 1918 -1921. Mój dziadek i jego brat służyli również w 2 PUł, Umundurowanie z 3 zdjecia jest róznorodne, gdyż ułani byli wyposażani w sprzęt i sorty mundurowe z różnych armii: rosyjskiej, austryjackiej, niemieckiej i brytyjskiej.Na podstawie swoich poszukiwań o losach wojennych dziadka pomocne były mi pamiątki po nim, na podstawie nr wybitego na tyle Krzyża Walecznych dziadka ustaliłem w Centralnym Archiwum Wojskowym za co i gdzie  go otrzymał. Znalazłem równiez nazwisko jego  dowódcy i ustaliłem w którym pododdziale pułku walczył  mój dziadek. Krzyz Dowborczyków dziadka i szczątkowa informacja, że służył wczesniej w armii carskiej pozwoliła mi odnależc informacje w CAW kiedy dziadek wstapił do I Korpusu gen Dowbora Musnickiego i w jakim pododziale słuzył. Bardzo pomocne są opracowania o 2 PUł - monografia A. Dobrońskiego i książeczka o 2 PUł udało mi się tam m.in znależc 2 zdjecia pododziałow pułku na których wsród zołnierzy odnalazłem dziadka. Proponuję poszpera w CAW w Rembertowie, jeśli dziadek słuzył do 1928 r w pułku może uda sie Pani dowiedziec z dokumentów coś więcej

(2016/12/21 09:07)

monika-izabella


Bardzo dziękuję. Z pamiątek po ojcu zostały tylko zdjęcia. Ale wiem, gdzie służył po odzyskaniu niepodległości. Dziękuję za pomoc! (2016/12/30 16:52)

mirfra


Jeżeli dobrze rozpoznałem na załączonych 3 zdjęciach to Pani ojciec to mężczyzna po lewej stronie zdjęcia z dystynkcjami wachmistrza, wśród innych osób na zdjęciu po prawej stronie jest też oficer w stopniu porucznika . Wachmistrzowie na ogół byli w pododdziałach funkcyjnymi np szefami szwadronu, zastępcy dowódców plutonu lub administracyjne. To powinno Pani ułatwić pozyskanie dalszych informacji. Jeśli podała by pani imię i nazwiskom ojca, to może mógłby pomóc w zebraniu informacji o jego wojennych losach (2017/01/01 17:01)