Proszę o pomoc w identyfikacji żołnierza (huzara)

/ 5 odpowiedzi

Proszę o pomoc w identyfikacji żołnierza (huzara) przedstawionego na załączonym obrazie oraz jego umundurowania.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

darda

Boże, widzisz i nie grzmisz!!! Skąd pomysł z HUZAREM ???? Huzarzy to charakterystyczny szamerunek dolmanów, bermyce... Na obrazie (niezbyt powalającym, szczerze mówiąc) nawet nie husarz - niekiedy przez ignorantów mylony z huzarem (nawet jest taka sieć stacji paliw, która swym nieuctwem się chełpi). To PANCERNY, ewentualnie petyhorzec - gdyby mu dodać lekką kopię. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pancerni_(I_Rzeczpospolita) (2016/10/06 08:49)

adam-trelecki

Dziękuje bardzo za odpowiedź i przepraszam za moją ignorancje. Akurat w temacie umundurowania i uznojenia wojskowego jestem kompletnie zielony choć i tak to pewnie mnie to nie tłumaczy bo takie rzeczy powinien zapewne wiedzieć przeciętny absolwent podstawówki :)

Natomiast co do samego obrazu to autorem jest L. Piasecki. Nie jest to oczywiście poziom malarski jaki reprezentował pokazany w linku z Wikipedii Józef Brandt czy też  Władysław Szerner, ale Piasecki (moim  skromnym zdaniem) nie był najgorszym malarzem (pod wzgledem stricte malarskim) choć no zdarzały mu się lesze i gorsze prace i wierne odzwierciedlenie umundurowania i rynsztunku nie było jego najmocniejszą stroną . Ale to nie forum malarskie wiec nie chce rozwijać tego tematu. Pozdrawiam

(2016/10/07 10:44)

edward1949

po takim wpisie, gość będzie bał się cokolwiek napisać :( (2016/10/09 12:59)

Stary Kojot

Eee, nie... Dlaczego? Od tego jest nasz Portal, żeby tłumaczyć wszystkie zawiłości. Sam obraz, a właściwie, to co ów pancerny ma na sobie, jest tak trochę "ku pokrzepieniu serc..." :) Mnie tez drażni logo pewnej stacji benzynowej. Jak można było zmieszać Husarza z Huzarem... :) Choć jedna nazwa wywodzi się z drugiej, to jednak oznaczają coś zupełnie różnego. (2016/10/09 13:54)