proszę o informacje na temat tego munduru

/ 12 odpowiedzi / 2 zdjęć
Jestem w posiadaniu takiego zdjęcia. Znam imię i nazwisko tego chłopca, ale nie jestem pewna czy faktycznie tak się nazywał. Miał około 20 lat. Pewne jest, że był pilotem i został zestrzelony w pobliżu rosyjskiej granicy na początku II wojny światowej. Przeglądałam stronę polishairforce.pl i profile pilotów ze zdjęciami, oraz sprawdzałam listy kolejnych roczników, które ukończyły szkołę podchorążych w Dęblinie i tam nie ma nikogo, kto byłby do niego podobny - dlatego uważam, że musiał się szkolić gdzie indziej. Mieszkał przed wojną na Okęciu. Była tam Szkoła Techniczna Podchorążych Lotnictwa, więc może tam, bo rodzina nie była zbyt zamożna...
Dowiedziałam się, że rozkaz numer 13/33 z dnia 22 grudnia 1933 roku wprowadzał zasadę, według której absolwent wojskowej szkoły lotniczej otrzymywał tytuł pilota z trzecią klasą specjalności i nie miał prawa do noszenia odznaki. Po zdaniu końcowych egzaminów i dwuletniej służbie w jednostce wojskowej otrzymywał prawo do noszenia odznaki, ale bez wieńca laurowego i drugą klasę specjalności. Po kolejnych trzech latach służby pilot uzyskiwał pierwszą klasę i „Gapę” z wieńcem. Odznakę polową, której wyróżnikiem był zielony wieniec uznano wówczas za odznakę najwyższej klasy, a prawo do jej noszenia mieli tylko ci, którzy wykonywali loty bojowe podczas wojny. Zasada ta obowiązywała do zakończenia działań wojennych w Polsce w 1939 roku. 
Czy mogłabym na podstawie tej niezbyt wyraźnej fotki prosić o opis i jak najwięcej informacji :

Jakiej specjalności był to pilot, czy był w trakcie nauki, czy ukończył szkołę. Czy szkoły lotnicze różniły się umundurowaniem ? 

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, która pozwoli mi dowiedzieć się coś więcej na temat tego pilota i podsunie jakiś pomysł, gdzie mogłabym jeszcze szukać?
Pozdrawiam Agnieszka

ArturSz

Witam, Bardzo ładne zdjęcie. Mundur mówi iż jest to młodszy podoficer lotnictwa w stopniu kaprala.Widoczna odznaka pilota 1 klasy ( z wieńcem) co określa jego specjalność. Sposób naszycia galonów kaprala na naramienniku typowy dla okresu poprzedzającego wejście w życie nowych przepisów odn. stopni wojskowych w lutym 1939 roku. Mundur szeregowych lotnictwa wprowadzony rozkazem w roku 1936 pojawiał się w formacjach lotnictwa szerzej od 1937 roku a noszony powszechnie w całym lotnictwie od 1938 roku. Zdjęcie zrobione było więc w przedziale czasowym 1937 - do stycznia 1939. Sposób noszenia kołnierzyka widocznego pod kołnierzem kurtki jest odmienny niż w przypadku szeregowych służby czynnej - dlatego wnioskuję iż jest to po prostu kapral pilot służby nadterminowej lub stałej ( zawodowy ) służący w jednej z eskadr. Nie jest to słuchacz jakiejkolwiek szkoły podchorążych lotnictwa ani jej absolwent gdyż mundur jego nie ma stosownych oznaczeń, które o tym by świadczyły. Tytułem sprostowania dodam, że w Warszawie Szkoła Podchorążych Lotnictwa - GrupaTechniczna mieściła się nie na Okęciu lecz przy Lotnisku Mokotowskim w grupie gmachów przy ul. Puławskiej 6. (2018/03/04 15:56)

agawaw

Dzień dobry, Bardzo Panu dziękuję za super informacje. Proszę podpowiedzieć mi, bo nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam : to znaczy, że trafił do wojska z poboru i dostał przydział do jednostki lotniczej a potem zaproponowano mu pozostanie na stałe w wojsku? Powołując się na informacje, które podaje Wikipedia na temat odznak : żeby dostać odznakę pilota I klasy musiał mieć odbyte pięć lat służby , tak ? Dla mnie to ważne, bo na tej podstawie zawęża mi się jego wiek : jeżeli służba nadterminowa to jednym z warunków dostania się do takowej było wykształcenie co najmniej na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej, czyli musiał ukończyć 10 klasę gimnazjm....a więc ma wtedy 17 lat + piec lat służby - chłopiec na zdjęciu ma co najmniej 22 lata. Zakładam też, że normalny pobór do wojska do służby zasadniczej obowiązywał chłopców, którzy mieli ukończone 17-18 lat ? I jeszcze jedno pytanie : jeżeli posiadał taką odznakę to znaczy, że musiał pilotować samoloty, musiał mieć wylatane ileś godzin ? - a nie pracował np.przez pięć lat służby w obsłudze naziemnej ? Będę bardzo wdzięczna za wskazówki. Pozdrawiam Agnieszka (2018/03/04 20:43)

agawaw

Przepraszam, jeszcze jedno pytanie : czy mógł być uczniem Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich? Widziałam zdjęcie jednego z uczniów - http://www.nowosci.com.pl/torun/g/polaczyl-ich-dywizjon-bombowy,12531750,25737082/ mundur wydaje mi się podobny, tylko nie ma gapy a jakiś inny znaczek po przeciwnej stronie ... (2018/03/05 18:11)

ArturSz

Moim zdaniem bardzo dobrze Pani wnioskuje, że droga do lotnictwa, specjalnosci pilota i stopnia kaprala służby nadterminowej lub zawodowej prowadziła tego chłopaka przez Szkołę Podofocerów Lotnictwa dla Małoletnich. Tu polecam Pani doksonały materiał żródłowy "z pierwszej ręki", który ugruntuje i uporządkuje oczekiwania m innymi edukacyjne wobec kandydatów do SPLdM , cele szkoły oraz oczekiwania wobec absolwentów: https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=399352 Okres służby nadterminowej (sł.wykraczającej poza sł. zasadniczą i przygotowawczej do służby zawodowej) po szkole dla małoletnich nie jest tu określony, niemniej od siebie dodam, że w przypadku typowej szkoły podoficerskiej w jednostce, jaką kończyli elewi zakwalifikowani do szkoły podoficerskiej wynosił do 3 lat w przypadku chęci pozostania w wojsku. Dopiero po tym okresie jeśli nadterminowy sprawdził się, mógł zostać podoficerem zawodowym. W przypadku SPLdM wymagany okres służby nadterminowej odbywanej w pułku mógł być krótszy. (2018/03/05 20:33)

ArturSz

Coś strasznie "tnie" dzisiaj ten internet... Gdyby droga do lotnictwa wojskowego tego chłopaka zaczęła się nie od SPLdM lecz od powołania do służby zasadniczej - w chwili powołania musiałby mieć 21 lat.... a potem czas na zdobycie kwalifikacji, statusu, stopnia... w wieku 22 lat wszystko to razem niemożliwe :-) (2018/03/05 20:38)

agawaw

Bardzo dziękuję za pomoc i super linka dla kandydatów do SPLdM. Dzięki Panu jestem o jeden krok bliżej... i ostatnie pytanie, jeśli ma Pan jeszcze cierpliwość ; ) Czy marynarka tego mężczyzny to element jakiegoś munduru ? (zdjęcie z tuż sprzed II wojny lub jej początku) (2018/03/06 20:24)

ArturSz

Nie, to nie jest element umundurowania. To cywilna kurtka. (2018/03/07 09:48)

agawaw

Bardzo dziękuję jeszcze raz za pomoc. (2018/03/07 10:35)

agawaw

Bardzo proszę o parę słów na temat umundurowania tego pana siedzącego na krześle. (2018/03/11 16:05)

agawaw

Ponawiam prośbę... czy ktoś z Państwa wie co to za mundur ? Pozdrawiam Agnieszka (2018/03/31 10:12)

Stary Kojot

Orzełek kształtem przypomina wzór dla Wojsk Wielkopolskich. Być może są to członkowie jakiejś młodzieżowej organizacji? Stąd różnorodność umundurowania, jak i młody wiek osób na zdjęciu. (2018/04/02 10:21)

agawaw

Bardzo tajemnicze to zdjęcie... Dziękuję. (2018/04/15 11:50)