prośba w identyfikacji szabli

/ 13 odpowiedzi / 6 zdjęć
Czy prawdziwa husarska z połowy XVII w.
Sztych nie ma ostrza od strony grzbietu i nie ma młotka. Jest paluch.

olry

i drugie zdjęcie, szabla w całości (2016/02/10 20:48)

olry

zdjęcie trzecie (2016/02/10 20:49)

shi-go

Produkcja XX-to wieczna, naśladująca szablę husarską.1. w żadnym z typów szabli husarskiej nie występował motek pióra.2. nie w każdym typie szabli husarskiej pióro było obosieczne.
Pzdr. (2016/02/10 22:47)

Hermann

Cześć Staszek, 
ja bym jej tak od razu nie wrzucał w XX w. przynajmniej samej głowni. 
Wydaje mi się ze jest kompilacja starej głowni z nową oprawą rękojeści, trzeba by się temu przypatrzeć.
Pozdrawiam Alek  (2016/02/12 17:22)

shi-go

Witaj Alku.
Brałem taka możliwość pod uwagę.Głownia może być trochę starsza, jednocześnie nie pasuje mi do głowni XVII wiecznej.Profil tej głowni zbliżony jest konstrukcyjnie do szabli husarskiej.Jednak kilka fragmentów na tej głowni nie przystaje.
Rzecz jasna nie ma odnośników ( w tym czasie) do wzorcowego modelu.To też należy uwzględnić.
Do kategorycznej oceny należy to żelazo "pomacać".
Pzdr.stani. (2016/02/12 18:50)

Hermann

Czołem,
w/g mnie ta głownia to XIX w. na pewno nie oryginał husarski. Sądząc po stanie chwytu rękojeści, oraz po ornamencie na progu ja bym ją umieścił jako patriotyk z drugiej połowy XIX w. 
PozdrawiamAlek  (2016/02/12 20:57)

olry

Dziękuje za odpowiedzi.
Wiem , że nie wyślę do każdego z Panów tej szabli , ale postaram się ją opisać.
Kupiłem ja tylko ze względu na wagę - 950 gram. Wszystkie współczesne ze stali resorowej 1300-1700 gram bez pochwy oczywiście. Dlaczego tak lekka ? Bo to naprawdę jest różnica dla nadgarstka machać 950 gramami a 1700 g. Właściwości stali, tu podał bym link do youtube ale nie ma tam juz tego filmiku. Pewien pan ( agoldek "Szabla polska. Wstępne datowanie 1750 -  1790....mp4") nabył szablę z Australi, polską i jednym z testów było: złapanie za pióro ściśnięta dłonią, podparcie kciukiem i bujanie głownią wraz z rękojeścią - bez odkształcenia się głowni. Robiłem tak prawą ręką i lewą stroną - szabla pozostaje prosta, bez odkształceń. Optycznie z bliska też jej struktura wygląda na kutą po staremu a nie kuta z jednego kawałka resoru w formie. Są ponoć jakieś testy z kwasem solny czy jakimiś solami w kwasie co pokazują strukturę stali, ale nic nie robiłem bo nie chciał bym mieć jakiejś dziwnej plamy na szabli.
Zrobię jeszcze zdjęcia z bardzo bliska oraz doczytam w literaturze to zamieszczę. (2016/02/16 08:31)

Hermann

Czołem,
odpowiem tak, bezbłędna i kategoryczna identyfikacja tej "brzytwy" na podstawie jedynie umieszczonych przez Ciebie fotografii nie jest możliwa. Bez wzięcia jej fizycznie do ręki ciężko będzie ustalić czy przedmiot ma szansę być tym "za kogo się podaje", czy jest jedynie jego młodszym sobowtórem. Wiele cech tej szabli wskazuje właśnie na wykonanie jej w wieku XIX, jako kopię swej poprzedniczki, wizerunek Matki Boskiej połączony z widoczną inskrypcją, jest dość charakterystyczny dla okresu XIX wiecznych polskich zrywów narodowych, bardziej jednak tego typu ornamentyka jest spotykana w okresie powstania styczniowego 1863 roku. Sprawdzanie sprężystości głowni, nic nam nie da gdyż nawet po tych zdjęciach można sądzić, iż ze współczesnością nie ma wiele wspólnego, co już wcześniej zaznaczyłem. Hipotetycznie może to być XVIII wieczna głownia oprawiona i ozdobiona w XIX wieku, i w/g mnie jest to najbardziej prawdopodobna teoria. 
Pozdrawiam Alek   (2016/02/16 15:37)

olry

Podobieństwo jakie znalazłem , to do szabli jak na załączonym zdjęci. Wg ksiązki Włodzimierza Kwaśniewicza. Podobieństwo to dotyczy tylko jelca, wąsów, kabłąkai głowicy z fartuchem. Strudziny są inne. Czyli jak ktoś się na niej wzorował  ( na szabli Artura Oppmana ) to jest ona młodsza od co najmniej 1890 roku ( dodałem mu 23 lata ) (2016/02/16 16:56)

olry

Strona bez palucha (2016/02/16 17:13)

olry

Za to sama głownia ma ciekawe z bliska rysy wzdłużne. Nie jestem metaloznawcą ani materiałoznawcą ale wygląda to jakby coś było skuwane i pozostały graniczne linie (2016/02/16 17:23)

olry

Te rysy są wzdłuż po obu stronach głowni. Nie widziałem takich na szablach dostępnych w internecie nawet za 850-1100 pln. (2016/02/16 17:27)

olry

Nie znalazłem za to , żadnej podobnej szabli w książce Wojciecha Zabłockiego " Cięcia prawdziwą szablą". Nie zależny mi na posiadaniu antyk, bo jak pisałem kupiłem ja tylko ze względu na wagę. Środek cięzkości ma tam gdzie zaczynają się strudziny czyli 11 cm za jelcem.

pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc (2016/02/16 17:34)