Prośba o pomoc w identyfikacji krzyża

/ 2 odpowiedzi

Zwracam się z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu tego krzyża.

Był własnością polskiego żołnierza ze Śląska Cieszyńskiego, który w czasie I wojny światowej jako żołnierz armii Austro-Węgier walczył m. in. na froncie włoskim. Był odznaczony m. in.  brązowym Medalem za Odwagę, Krzyżem Wojskowym Karola.

Z wyglądu przypomina Krzyż Żelazny. Widziałem w internecie na stronach austriackich bardzo różne wersje Krzyża Żelaznego, z czego wynika że „chodziły” różne wzory. Nigdzie nie spotkałem jednak takiej wersji. Ponieważ należała do żołnierza, walczącego na froncie zakładałem, że to nie rodzaj „gadżetu”, pamiątki ale jednak jakiegoś wyróżnienia. Może błędnie - nie jestem specjalistą w dziedzinie falerystyki.

Krzyż planuję umieścić w przygotowywanym do druku albumie „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918. Od Bałtyku po Karpaty”, który będzie pokłosiem wystawy, czynnej w DSH do 12 kwietnia br.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje. Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Kuba Kozłowski

[email protected]

fuchsi

Witam serdecznie,

jak widac, jest tam widac cesarz Franz Josef i Wilhelm II. widac.

Wiec pradopodobnie jest to austriacki fabrikat.

pozdrawiam serdecznie

(2015/03/27 08:26)

shimada

Nie jest to EK, ani żadne odznaczenie bojowe, tylko patriotyczna pamiątka z roku 1914. Produkowano różnego typu gadżety, np. pocztówki, odznaki itp. z podobiznami obu władców dla podkreślenia ważności tego sojuszu.
W tym przypadku chodziło wyłącznie o efekt propagandowy. (2015/03/28 20:28)