Prośba o pomoc w ustaleniu przynależności wojskowe

/ 12 odpowiedzi
Witam Państwa,bardzo proszę o podpowiedź dotyczącą munduru i odznaczeń mojego Pradziadka uwiecznionego na załączonym zdjęciu. Pozdrawiam serdecznie 

WachmistrzKOP

Ponad wszelką wątpliwość Rosja Carska. Ja mogę powiedzieć tylko tyle, są tu spece, którzy dodadzą dużo więcej, ale pewnie przydałyby im się powiększenia szczegółów zdjęcia. (2013/04/18 09:57)

Akinom

Mam nadzieję, że odrobinę lepiej, ale czy wystarczająco? Dziękuję za pomoc (2013/04/18 20:11)

Rumcajs

Mocno zasłużony podoficer, raczej sierżant. U boku szabla dragonka. Inicjał to prawdopodobnie dwie niesplecione litery lub cyfry, ale nieczytelne dla mnie. Może Jarek rozwinie temat i ściągnie trochę info o odznaczeniach. Mnie najbardziej zaciekawiła ta "patelnia" pod szyją. (2013/04/18 23:19)

edward1949

Rumcajs sierżant w armii rosyjskiej to chyba kapral? (2013/04/18 23:38)

Rumcajs

Ok. niech będzie feldfebel.
Piechota - фельдфебель (Sierżant)
Artyleria - фельдфебель (Feldfebel)
Jazda i kozacy -
вахмистр (Wachmistrz)
A dla wyjaśnienia ówczesny kapral, to w piechocie -
младший унтер-офицер (młodszy podoficer)
Artyleria - младший фейерверкер (młodszy fajewerkowy ;-)) a w tłumaczeniu młodszy działonowy, Jazda - младший унтер-офицер(kapral), Kozacy - младший урядник (młodszy podoficer)
A plutonowy to w skrócie starszy podoficer czyli старший унтер-офицер (2013/04/19 18:23)

Akinom

Dziękuję bardzo. Czy mogliby Panowie podpowiedzieć gdzie mogłabym znaleźć informacje nt odznaczeń z tego okresu, aby spróbować zidentyfikować TE uwiecznione na zdjęciu? (2013/04/22 07:59)

JaRost

Tak po prawdzie jest to podpraporszczyk pełniący funkcję feldfebla. Na piersi widać m.in. odznakę strzelecką oraz Krzyż św. Jerzego. Poprosimy DOBRY skan popiersia to wszystko będzie jasne. 
Pozdrawiam! (2013/04/22 15:44)

Akinom

Wedle życzenia ;O) Pozdrawiam bardzo (2013/04/22 18:06)

JaRost

Przodek służył w 106 Ufimskim (nie wiem czy dobrze odmieniłem, nazwa od miasta Ufa) Pułku piechoty. Pułk stacjonował w Wilnie i wchodził w skład 27 Dywizji Piechoty. 

Jeśli chodzi o medale i odznaki:

Od lewej odznaka strzelecka I-stopnia, Krzyż św. Jerzego IV Stopnia, na prawym skraju odznaka pułkowa. Okrągłe medale raczej niemożliwe do identyfikacji. Taśmy się powtarzały, a na zbliżeniach nic nie widać. 

(2013/04/22 20:22)

PRUSS

Jarek mądry, wszystko zna! Moja szkoła! :)

Ale dodam o wynagradzaniu na szyi.

Źle że nie widać podobizny Cesarza na wynagradzaniu…

Było by można wyznaczać okres odznaczenia.

Ale można z rezonem powiedzieć - to Medal "Za staranność" i "Za skrzętną służbę" (Медаль "За усердие" и "За усердную службу")

"Za skrzętną służbę", Założona w 1801 roku. Nagradzały kupców, chłopów i drobnomieszczan, a także mieszkańców narodowych okolic Rosyjskiego imperium ("Aziаtow") za różne usługi, nadane rządowi Rosyjskiego Imperium. Medal wytwarzał się z złota albo srebra.

To płynne i szanowne wynagradzanie

Więcej o tym medalu -http://humus.dreamwidth.org/2371344.html

(2013/04/22 20:39)

Akinom

Bardzo, bardzo Panom serdecznie dziękuję. Podziwiam Panów wiedzę i doświadczone oko...

Zapytam jeszcze bezczelnie, korzystając z okazji, czy jest możliwość znalezienia gdziekolwiek informacji nt losów Szanownego Pradziada, po nazwisku?

Z rodzinnych zapisków wynika, że jest nim Jakub Pupysz (lub z innych źródeł Popuszow), urodzony w Wilnie; ożeniony ze Scholastyką z domu Nosel (lub Nosek).

Pozdrawiam serdecznie

(2013/04/22 22:18)