Prośba o pomoc w identyfikacji szabli.

/ 3 odpowiedzi
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji szabli mojego dziadka (pierwszy z lewej). Zdjęcie wykonano w połowie 1926 roku.

edward1949

to są pewnie rekwizyty zakładu fotograficznego.Od lewej szabla saksońska artylerii wz.1874.Ten po prawej to pałasz niemiecki kirasjerów gwardii wz 1854 przerabiany. (2013/03/27 09:45)

donpedro

Witam!. Na zdjęciu nie widać dość istotnych szczegółów. Ta, którą trzyma Twój dziadek posiada głowicę w kształcie głowy lwa. Jeżeli wąsy są półokrągłe i cała oprawa jest żeliwna, to może być, to szabla pruska pozasłużbowa XIX w. W nomenklaturze niemieckiej określana jest, jako interimsabel, lowenkopfsabel, czyli pozasłużbowa szabla z głową lwa. Po roku 1889 stosowano ebonit na trzon rękojeści.  Jeżeli zaś oprawa rękojeści jest mosiężna, a wąsy prostokątne, to jest to szabla pruska oficera huzarów i dragonów służb weterynaryjnych. Ta po prawej wydląda mi na szpadę pruską oficera piechoty M - 1889. Pałasz kirasjerów posiadainne obłęki boczne. Były na wyposażeniu Oficerów Piechoty Wielkopolskiej.

(2013/03/28 18:04)

donpedro

Witam!. Na zdjęciu nie widać dość istotnych szczegółów. Ta, którą trzyma Twój dziadek posiada głowicę w kształcie głowy lwa. Jeżeli wąsy są półokrągłe i cała oprawa jest żeliwna, to może być, to szabla pruska pozasłużbowa XIX w. W nomenklaturze niemieckiej określana jest, jako interimsabel, lowenkopfsabel, czyli pozasłużbowa szabla z głową lwa. Po roku 1889 stosowano ebonit na trzon rękojeści.  Jeżeli zaś oprawa rękojeści jest mosiężna, a wąsy prostokątne, to jest to szabla pruska oficera huzarów i dragonów służb weterynaryjnych. Ta po prawej wydląda mi na szpadę pruską oficera piechoty M - 1889. Pałasz kirasjerów posiada inne obłęki boczne. Były na wyposażeniu Oficerów Piechoty Wielkopolskiej.

(2013/03/28 18:12)