Prośba o pomoc w identyfikacji jednoski wojskowej.

/ 87 odpowiedzi / 62 zdjęć
Witam.Mam nadzieje że ktoś może mi pomóc z identyfikacją jednostki wojskowej w zdjęciu. Myślie że jest na nim jednostka mego dziadka. Mój dziadek na zdjęciu to wysokiego wzrostu stojąncy po lewej stronie żołnierz.Na tylnej stronie zdjęcia jest napis że zostało zrobione w 1930 roku w Poznaniu. Po powiększeniu zdjęcia zwruciłem uwage na naramiennik kaprala i coś podobne na cyfre siedem na nim. U mego dziadka na naramienniku też jest ta cyfra. Jescze powiem że mój dziadek pochodził spod Lwowa (wieś nidalieko miasta Czerwonogród , była nazwa Krystynopol  ,Sokalski Powiat obwodu Lwowskiego). Napisałem list do Muzeum Armii Poznań z prośbą o udzielieniu mi jakejkolwiek informacji dotyczącej tego zdjęcia , odpisano mi że zdjęcie zostało zrobione w wschodnim skrzydlie koszar Poznanskiej Cytadeli w jakej był stacjowany 7 Batalion Telegraficzny . Na zdjęciu widać że chiba to nie są jednostka wojsk łączności , także mi powiedziano że możliwe że jednostka mego dziadka była na szkolieniach w tym miejscu. Tak mi mówą że to mogą  być żołnirze 7 Pulku Piechoty Legionow z Chełma (ze względu na umundurowania , cyfre na naramienniku i mięsce scąd pochodził dziadek) Co Państwo o tym myślą ? Odsyłam adres inernetowy za jakim można obejżeć to zdjęcie
kopia zdjęcia- http://imageshack.us/a/img715/1187/56443004.jpgcyfra na naramienniku kaprala- http://imageshack.us/a/img809/8346/40557498.jpgwzór pulkowej cyfry 7 z internetu -http://imageshack.us/a/img856/4295/33446215.jpgpowiększony fragment zdjęcia -http://imageshack.us/a/img841/3924/21788368.jpg

Może ktoś wie jaka to jednostka i jaki to rodzaj wojsk. Będe wdzięczny za każdą pomoc.Z szacunkiem Andrzej.
Rumcajs

Kamasze i owijacze, to w tym czasie raczej ułanami nie pachnie. Do tego jeszcze czapka wz 19. Prócz jednego kaprala nie widać jakiejkolwiek innej szarży. Nawet st. szeregowego. Może to zakończenie kursu rekruckiego? Może też być kurs telefonistów, o którym piszesz. Co prawda żołnierze specjaliści lubili się fotografować ze swoim sprzętem (telefony, ckm), ale to nie znaczy, że nie mogli bez niego zrobić sobie zdjęcia. Cyfrę pułkową, niestety chyba jeszcze bardziej nieczytelną ma siedzący po prawej kaprala. A w identyfikacji pomóc może jeszcze analiza barwy na kołnierzach, tyle tylko, że znowu jest to analiza na zasadzie przypuszczeń. Tam widać przynajmniej dwa różne zestawy odcieni tasiemek. I nie jest to różnica wynikająca z oświetlenia.
(2012/12/23 16:42)

zylkos

Jest to na pewno pluton szkolny pod dowództwem kaprala,powinni być dcy drużyn też w tym stopniu,może na innej fotce są.Szkoła podoficerska odpada,spotkałem sie też z opisami klasa szkolna z instruktorem.Szeroki wachlarz jednostek:7 batalion-telegraficzny,sanitarny,administracyjny,7-my szwadron taborów,7-my dywizjon samochodowy, szwadron z 1pułku czołgów/batalion łączności,3-ci batalion kolejowy-według mnie artyleria odpada. (2012/12/23 17:43)

zylkos

Fotografie:1.Pierwszy po lewej według mnie żołnierz starszego rocznika z cyfrą 7 na naramienniku.Ktoś musiał młodych po jednostce prowadzać. (2012/12/23 18:54)

zylkos

2.Kapral z 7-mką na naramienniku. (2012/12/23 18:56)

zylkos

3.Naramiennik kaprala z cyfrą 7. (2012/12/23 18:57)

zylkos

4.7-emka. (2012/12/23 19:00)

Rumcajs

Fotografie:1.Pierwszy po lewej według mnie żołnierz starszego rocznika z cyfrą 7 na naramienniku.Ktoś musiał młodych po jednostce prowadzać.

Kolega chyba się pomylił i miało być pierwszy z prawej.n To ma sens. Obaj chyba jako jedyni mają cyfry pułkowe. O jakby większej zażyłości z kapralem świadczyć może jego pochylenie do "szarży" i uśmiech, gdy wszyscy pozostali są raczej mocno poważni.
Dla wszystkich Kolegów, którzy co jakiś czas podpierają się przy różnych okazjach regulaminem mundurowym - proszę popatrzeć na taśmy na kołnierzach i porównać je np. u pierwszego i drugiego siedzących od prawej. Są naszyte w różnej odległości od końca kołnierza, przez co mają różną długość.
Podobnie mamy tu różne zakończenia końcówek kołnierzy. Ostrzejsze u pierwszego siedzącego od prawej i mocno zaokrąglone u stojącego po jego prawej stronie. Tak więc niby początek lat trzydziestych, środek pokojowego, garnizonowego porządku, a jednak regulaminy nie są do końca przestrzegane i unifikacja poszła na przepustkę. (2012/12/23 19:54)

andr1980

Fotografie:1.Pierwszy po lewej według mnie żołnierz starszego rocznika z cyfrą 7 na naramienniku.Ktoś musiał młodych po jednostce prowadzać.

Ten żołnierz o jakim mówicie to i jest mój dziadek. Był urodzony w 1908 roku i to zdjęcie chyba zrobione pód koniec okresu jego służby.Oprucz tego pośród szeregowców on jeden ma na naramienniku cyfre pulkową i to chyba taka sama co u kaprala. Dodaje jescze jedno powięcszenie fragmentu zdjęcia okurat tam gdzie jest mój dziadek.adress-http://imageshack.us/a/img268/5814/dsc0531sk.jpgCo o tym Pańswo myślą? (2012/12/23 20:20)

zylkos

Siódmy batalion sanitarny-można porównać-się mówi się ma!!! (2012/12/23 20:30)

zylkos

Tył focisza. (2012/12/23 20:33)

zylkos

Dodam powiększenie-wydaje mi się,że dalej szukać nie trzeba!!!Zabudowa,detale,kurs,kapral....-mogę się mylić... (2012/12/23 20:38)

Rumcajs

I dla wszelkich miłośników regulaminów mundurowych kolejny kwiatek widoczny na powiększeniu Kolegi Zylkosa. Temat szczególnie interesujący dla Kolegi Edwarda. Wzory patek mundurowych wydają się być odmienne u pierwszego z prawej w stosunku do pozostałych.
Na zdjęciu ogólnym chyba przynajmniej dwóch żołnierzy ma pasy dwubolcowe.
Przepraszam Kolego Andr1980 za wybieganie poza pytanie wątku, ale każda stara fotografia warta jest przyjrzeniu się pod względem umundurowania i wyposażenia - to kopalnia informacji. (2012/12/23 21:09)

WachmistrzKOP

Dwóch ma nawet pasy założone odwrotnie (pierwszy i czwarty od lewej w drugim rzędzie). Moją uwagę natomiast zwrócił fakt, że na żadnej furażerce nie ma orzełka. Nic też nie wskazuje na to, żeby poza kapralem i osobami siedzącymi po obu jego stronach ktokolwiek miał wogóle patki na kołnierzu (2012/12/23 21:41)

edward1949

I dla wszelkich miłośników regulaminów mundurowych kolejny kwiatek widoczny na powiększeniu Kolegi Zylkosa. Temat szczególnie interesujący dla Kolegi Edwarda. Wzory patek mundurowych wydają się być odmienne u pierwszego z prawej w stosunku do pozostałych.
Przepraszam Kolego Andr1980 za wybieganie poza pytanie wątku, ale każda stara fotografia warta jest przyjrzeniu się pod względem umundurowania i wyposażenia - to kopalnia informacji.

ja tam dzisiaj nic nie widzę :) (2012/12/23 21:46)

zylkos

Na jednym z forum stwierdzają,że w tym miejscu były magazyny.Druga sprawa kobieta w białym fartuchu:kuchnia,pralnia,kantyna-(w tamtych czasach chyba Spóldzielnia Wojskowa),izba chorych z lekarzem jednostki. (2012/12/23 22:10)

zylkos

7 Batalion Sanitarny (7 bsan.) - pododdział służby zdrowia Wojska Polskiego.

Batalion został sformowany 5 sierpnia 1922 roku, w garnizonie Poznań (Okręg Korpusu Nr VII), w koszarach przy ulicy Bukowskiej [3], na bazie zlikwidowanej Kadry Kompanii Zapasowej Sanitarnej Nr VII. Pododdział był okręgową instytucją służby zdrowia podległą bezpośrednio szefowi sanitarnemu Dowództwa Okręgu Korpusu Nr VII oraz jednostką ewidencyjną dla wszystkich oficerów i szeregowych pełniących służbę w formacjach sanitarnych i liniowych OK VII, w tym w 7 Szpitalu Okręgowym w Poznaniu oraz w szpitalach rejonowych w Gnieźnie, w Kaliszu (z siedzibą w Szczypiornie oraz z filią w Ostrowie Wlkp) i w Śremie (z siedzibą w Lesznie) oraz w Centralnej Wojskowej Szkole Gimnastyki i Sportu w Poznaniu, a także w Zakładzie Leczniczo-Protezowym dla Inwalidów w Poznaniu. Ponadto batalion wypełniał funkcje szkoleniowe oraz mobilizacyjne.

W 1928 roku w 7 bsan. służbę pełniło trzech lekarzy i jeden aptekarz oraz jedenastu oficerów administracyjnych, w tym dziesięciu działu sanitarnego i jeden działu gospodarczego (płatnik).

30 maja 1931 roku wprowadzona została nowa organizacja pokojowa służby zdrowia. W jej ramach bataliony sanitarne zostały włączone w struktury szpitali okręgowych jako ich kadry zapasowe. 1 lipca 1931 roku na bazie zlikwidowanego baonu utworzona została Kadra Zapasowa 7 Szpitala Okręgowego (KZ 7 Szpit. Okr.).-za wikipedia org.

Post wyżej zapomniałem o aptece...

(2012/12/23 22:19)

Rumcajs

No to Chyba Kolega Zylkos rozwiązał zagadkę. Jesteśmy przynajmniej 3 forum tematycznym, na którym Kolega Andr1980 szuka pomocy i kolejny raz pojawia się przypuszczenie, że jest to kurs sanitarny. Myślę, ze więcej nie ma co szukać. Przecież taki przydział nie jest niczym gorszym od przydziału do jednostek bezpośrednio bojowych. Piechota mogła zalegnąć pod ogniem wroga, a sanitariusz musiał bez względu na ten ogień dojść do rannego i wynieść go w bezpieczne miejsce, a często robił to kilka razy pod rząd. (2012/12/23 23:06)

andr1980

Bardzo bym sie cieszył gdyby to był 7 Batalion Sanitarny ale prosze zwrócic uwage na barwy paskow na kolnierzach czy pasuje ten kontrast do barw wojsk medycznych. U nich chyba dólny pasek miał być wisniowy a górny granatowy chyli górny pasek musi być ciemniejszy od dólnego. Może ktoś ma jakieś zdjęcia 7 Baonu Sanitarnego w płaszczach wojskowych z widocznymi paskami na kołnierzach do porównania. (2012/12/24 08:10)

zylkos

Oj nie wiem czy tu ktoś udostępni-lepjej sprzedać,przynajmnie za fotkę waluta...Spis jednostek DOK VII na podstawie źródła jak wyżej:7 pułk piechoty -ODPADA!!!14 DP-55,57,58 pp,14 pal.17 DP-68,69,70 pp,17 pal.25 DP-29,56,60 pp,25 pal,brygada kawalerii poznań:15,17 pułanów,7 pułk strzelców konnych?,,7 DAK.Lotnictwo-odpada,7pac-odpada.-wg mnie. (2012/12/24 11:50)

zylkos

Zostaje:7 batalion saperów-ODPADA!!! (2012/12/24 11:53)

zylkos

str.108 (2012/12/24 11:56)

zylkos

W bibliotece wielkopolskiej  brak stron 111-112.Zamieszczam fotkę 7 batalion saperów-otok,kołnierz buty widać!!!!I miejsce gdzie się fotografowano!!! (2012/12/24 12:01)

zylkos

Str 113.-7 bat telegraficzny.Na dostępnych fotkach jakie widziałem żołnierze są w długich butach tzw.,,OFICERKACH,,-trzewików nie widziałem z dostępnego mi materiału foto!! (2012/12/24 12:06)

zylkos

Str.114.I robi się ciekawie!!!Podkreśliłem na czerwono!!! (2012/12/24 12:10)