prosba o pomoc w indentyfikacji munduru - "portret

/ 4 odpowiedzi / 2 zdjęć
mam koleżankę w USA, sławną prof., która szuka swoich korzeni i ją przerabiam na Polkę bo fajna dziewucha :D
Jej dziadek, Martin (Marcin?) Pityński ze słynnej rodziny flisackiej z Ulanowa, służył w wojsku chyba początek WP?? zachował się jego portret (załączony). Niestety, portret był malowany, zatem szczegóły są niewyraźne (czapka, stójka, pagony chyba były puste). Da się zidentyfikować co to było?

Kubac

względem munduru p. Pityńskiego - może to foto będzie lepsze (2018/01/31 12:54)

Stary Kojot

Mundur wygląda francuski mundur "Błękitnej Armii" generała Hallera. Choć kolory są trochę przekłamane. p.s. Czy koleżanka jest z tych Pityńskich od znanego rzeźbiarza...? (2018/01/31 19:21)

zylkos

Ta,błękitny mundur to i błękitna armia gen.Hallera. http://siberia-miniatures.ru/forum/showthread.php?fid=12&tid=401 (2018/02/01 17:28)

Kubac

dzięki! tymczasem rzeczywiście, ona pogrzebała w papierach rodzinnych (stara ciotka) i się potwierdziło :) 1. w sumie piękna karta w życiorysie: on wyjechał do USA jako 6 letnie dziecko, ale jako 18latek zgłosił się na ochotnika do Hallerczyków, zaliczył kurs wojskowy w rejonie Wielkich Jezior i wyjechał do Polski. Nie wiem gdzie tropić dalej w Polsce? Są jakieś archiwa? 2. na portrecie ma czarne naszywki na kołnierzyku, niestety, malarz nie oddał szczegółów, chyba był w inżynieryjnych albo w artylerii? 3. czy krótka broń oznacza podchorążego? Bo na oficera raczej za młody, nawet z twarzy widać, że to chłopaczek. 4. Pityński - w Ulanowie wszyscy Pityńscy mieszkają, wykończyły ich pożary, zarazy i przede wszystkim kolej - flisactwo się przestało opłacać i większość mieszkańców Ulanowa wyemigrowała do USA, więc Pityńskich jest w USA dużo. Niewątpliwie jest spokrewniona ze sławnym twórcą "Avengera", ale daleko. 5. Kolor - zapewne to nie był wybitny artysta może kolega w wojsku i malował czym mógł - nie musiało to oznaczać trwałych ani wiernych kolorów - wiem bo córka konserwator malunków :) Jeszcze raz Wam dziękuję! (2018/02/27 14:52)