Prośba o indentyfikację fotografi WP lata 20-te

/ 5 odpowiedzi
Witam, szukam informacji na temat mojego pradziadka, Bolesław Szcześniak, kawaler z okolic Konina. (Middle na zdjęciu) urodził się w 1895 roku i zmarł w 1923 Drazno. Czy możesz mi pomóc zidentyfikować mundur, jak znaleźć informacje na ten temat? Dziękuję bardzo.
Google traduction !!

Rumcajs

Problem w tym, że mamy tu dwa różna wzory mundurów i trudno powiedzieć, który należy do Szanownego dziadka. Nie wiele też można powiedzieć po oględzinach zdjęcia, bo jest bardzo zniszczone i nawet jeśli były na naramiennikach jakieś oznaczenia pułkowe (a chyba pan stojacy z prawej coś tam ma) to są zamazane i nieczytelne. Nie widać też żadnych odznak i oznak, które mogłyby pomóc w identyfikacji jednostki.
Uwagę zwracają następujące szczegóły:
- brak oznaczeń stopni wskazuje na szeregowych;
- wszyscy mają na pasach kabury pistoletów;
- wszyscy mają wysokie i miękkie buty bez ostróg;
- dwóch ma patki z obszyciami;
- różnica w kolorystyce cieni na mundurach i patkach jest stosunkowo niewielka, więc raczej wykluczyłbym piechotę, natomiast zaproponował np. artylerię przeciwlotniczą (co mogłoby uzasadnić wysokie buty i broń boczną, zakładając, że kabury nie są własnością zakładu fotograficznego). (2013/08/21 09:54)

laurence

Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź, mam do punktu mnie do tego nowego kierunku. Czy wiesz, jak batalion przeciw artylerii może to należy?Czy istnieje lista żołnierzy tego przeszukiwania okres w Internecie? Jak podróżował on WBC Poznaniu i innych list, ale nie ma śladu Bolesław Szcześniak!Laurence. (2013/08/22 07:20)

Rumcajs

Artyleria przeciwlotnicza to tylko domniemanie w oparciu o analizę różnic tonów kolorów naszywek na kołnierzach i porównanie z kolorystyką mundurów. W zasadzie to może prościej byłoby napisać, że to nie piechota, bo tu mielibyśmy zdecydowanie ciemny kolor patek i ich jasne zakończenia. Do tego raczej buty z owijaczami.
Trudno mi powiedzieć coś więcej bo nie widać żadnych odznak i oznak pułkowych. Jedno wydaje się być pewne. Zdjęcie zrobione zostało w okolicach 1920 roku. Świadczą o tym rożne mundury i brak patek ma kołnierzu siedzącego. Czyli zgodnie z informacją na wstępie wątku (data śmierci dziadka 1923) zdjęcie z początku lat dwudziestych, tj. na początku reformy mundurowej. (2013/08/22 08:48)

edward1949

ten po lewej stronie jak patrzymy na zdjęcie ma na patkach proporczyki ,ciemny kolor z jaśniejszym prześwitem. (2013/08/22 10:55)

laurence

Witam, bardzo dziękuję za odpowiedzi.
(2013/08/27 09:11)