Prośba o identyfikcaję bagnetów

/ 6 odpowiedzi / 3 zdjęć
brocek


Na koniec bagnet typu gras ale z nietypowym skróconym jelcem (2014/03/09 12:24)

Rumcajs


Na koniec bagnet typu gras ale z nietypowym skróconym jelcem


Skrócanie jelców było na porządku dziennym w czasie trwania Wielkiej Wojny. W trakcie walk okopowych okazało się, że jelec przeszkadza w ciasnych okopach, np. haczy się podczas przemieszczania. Dotyczy to głównie bagnetów francuskich, gdyż ich jelce były zagięte do klingi (w sumie jakby "pod włos"). Dobrym przykładem wyciągania wniosków z walk w tym zakresie jest mutowanie bagnetu do karabinów systemu lebel i berthier. (2014/03/09 17:52)

litwus


Pierwszy z bagnetów to jugosłowiański wz 24 wersja długa okładziny rękojeści nieoryginalne ktoś sobie dorobił aluminiowe a powinny być drewniane. Drugi Gras 1874 z obciętym jelcem .Następnym razem proszę się wysilić i zrobić więcej zdjęć, zbliżeń różnych elementów takich jak rękojeść ,urządzenie blokujące itd. i przydały by się też wymiary co ułatwiłoby niewątpliwie identyfikację. (2014/03/10 19:24)

shimada


Rumcajs w zasadzie odniósł się do bagnetu Grass. Jelce obcinano nagminnie, chociaż w tym przypadku mamy jeszcze jedną widoczną ingerencję. Okładziny są lekko nawiercone, a między nimi ślad po jakieś tabliczce ? Wyraźnie widać, że ktoś coś tam kombinował. W jakim to było celu, raczej się nie dowiemy. (2014/03/10 20:10)